Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Zbrodnie komunizmu a zbrodnie nazistowskie wg. UE
Grudzień 25, 2010, 8:59 am
Filed under: Uncategorized | Tagi: , ,

Zbrodnie komunizmu a zbrodnie nazistowskie wg. UE

Eurokomisia odmówiła przyrównania zbrodni reżimu komunistycznego do zbrodni nazistów. O podjęcie takiego kroku zwrócili się szefowie MSZ Litwy, Łotwy, Bułgarii, Republiki Czeskiej, Węgier i Rumunii.

   „Podejmowanie przez kraje wschodnioeuropejskie prób przyrównywania reżimu radzieckiego do nazistowskiego mają dość trwałą tradycję. Do niedawna udawało się im dość skutecznie przeforsowywać to swoje stanowisko w strukturach Unii Europejskiej. Jednak podobne próby zbyt wyraźnie kolidują z zasadami paneuropejskimi, respektowanymi przez starą Europę, zasadami wolności opinii, zasadami wolności słowa. Stara Europa, jak wykazują decyzje podjęte przez Eurokomisję, gotowa jest w pewnej mierze do tolerowania tego urojonego bólu, lecz granica tej tolerancji mimo wszystko istnieje”.

Russia Voice

Porównanie a negacja

Szef litewskiej dyplomacji Audrionius Ażubalis, pomysłodawca apelu do Komisji Europejskiej, powiedział agencji AFP, że UE powinna zdawać sobie sprawę z zaniepokojenia nowych członków Unii.

– Każdy zna zbrodnie nazizmu, lecz tylko część Europy jest świadoma zbrodni komunizmu – podkreślił.

Negowanie zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy jest zakazane w wielu krajach UE, lecz sześciu sygnatariuszy listu do KE chce, aby takie samo prawo dotyczyło zbrodni popełnionych przez Związek Radziecki i satelickie reżimy komunistyczne.

Wiadomości ONET

Propagowanie komunizmu a akcja w Polskim Parlamencie

Nie będzie mi prawił morałów jakiś komunistyczny profesorek – odpowiada Iwińskiemu autor poprawki, poseł PiS Stanisław Pięta. Poprawka do kodeksu karnego, która zakaże rozpowszechniania w Polsce symboli komunizmu, przeszła już przez Sejm. Czeka teraz na głosowanie w Senacie i podpis prezydenta. SLD nie ma ani jednego senatora, mimo to stara się robić co może, by nie dopuścić do przyjęcia poprawki.

Poseł Tadeusz Iwiński złożył w Biurze Analiz Sejmowych wniosek o zbadanie konstytucyjności zakazu stosowania symboli komunistycznych. – Nie znam innego kraju europejskiego, w którym funkcjonowałoby takie kuriozum. Za to w wielu europejskich państwach funkcjonują partie komunistyczne – tłumaczy Iwiński. – W dodatku nie sprecyzowano, co dokładnie jest symbolem komunistycznym. Czy oznacza to, że dwa lata więzienia grożą za noszenie koszulki z Che Guevarą albo sprzedaż dzieł Marksa? – ironizuje poseł.

Bibuła.com

Polska pasywna w UE

Dlaczego Polska nie podpisała się pod listem?

Nie zostaliśmy o tej inicjatywnie poinformowani – mówi Polskiemu Radiu rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Dodał, że Polska stanowczo potępia zbrodnie obu totalitaryzmów i jest za ich karaniem. Natomiast jeśli chodzi o unijne regulacje w tej sprawie, to Warszawa czeka na propozycje Komisji i zamierza uczestniczyć w pracach nad ich tworzeniem.

IAR

Na Litwie już ścijaą negowanie zbroni komunistycznych

Na Litwie w bieżącym roku przyjęto poprawki do kodeksu karnego przewidujące karę dwóch lat więzienia dla osób m.in. publicznie aprobujących agresję ZSRR lub nazistowskich Niemiec na Litwę.

Również wiele państw tak zwanej „starej Unii” przewiduje odpowiedzialność karną dla obywateli, którzy aprobują zbrodnie nazistowskie, zaprzeczają, że miały one miejsce, lub je bagatelizują. W prawodawstwie wielu krajów ścigani są również sprawcy „podobnych czynów”. Oznacza to, że negowanie zbrodni innych totalitaryzmów de facto już dziś podlega karze. Komisja Europejska miałaby więc to tylko uporządkować i ujednolicić.

Wilnoteka

Definicja zbrodni komunistycznych według Wikipedii

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_komunistyczna

Zbrodniami komunistycznymi są również czyny popełnione przez tych funkcjonariuszy , zawierające znamiona czynów zabronionych określonych w art. 187, 193 lub 194 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 11 lipca 1932 r. – Kodeks karny albo art. 265 § 1, art. 266 § 1, 2 lub 4 lub art. 267 ustawy z dnia 19 kwietnia 1969 r. – Kodeks karny, dokonane przeciwko dokumentom w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów  na szkodę osób, których te dokumenty dotyczą. Bieg terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych, w rozumieniu art. 2, niebędących zbrodniami wojennymi lub zbrodniami przeciwko ludzkości, rozpoczyna się od dnia 1 sierpnia 1990 r. Karalność tych zbrodni ustaje po 40 latach, gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa, oraz po 30 latach, gdy czyn stanowi inną zbrodnię komunistyczną.

Podsumowanie

Zbrodniami komunistycznymi w Polsce nie zajeto się w sposób jednoznaczny, obszerna praca IPN jest dostrzega. Ale czegoś brakuje, dlaczego. Wydano w PRL 8 tysiecy wyroków śmierci. Największą masową zbrodnią dokonaną w PRL przez sowieckich bandytów było wymordowanie co najmniej ponad 500 — z 1878 osób — które zostały zatrzymane w Polsce w trakcie tzw. obławy augustowskiej przeprowadzonej w lipcu 1945 r.

Dyskusja na Salonie 24.pl też nie obszerna

http://lubczasopismo.salon24.pl/stoprosja/post/196377,zbrodnie-komunistyczne-przeciw-niepodleglej-polsce-liczby

Pamięć o pomordowanych  wraca przy stole światecznym.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: