Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Pawlak o podpisaniu umowy gazowej z Rosją

Pawlak o podpisaniu umowy gazowej z Rosją

Wczoraj w wywiadzie dla TVP Info Pawlak powiedział, że liczy, iż niedzielna rozmowa zakończy się parafowaniem porozumienia, a w następnym tygodniu Rada Ministrów zaakceptuje je i „po szeregu uzgodnień” zostanie ono podpisane.

Zauważył jednocześnie, że już wiele razy nie doszło do porozumienia, choć było blisko. „W tym obszarze było tyle zaskakujących zwrotów akcji, że zachowałbym daleko idącą ostrożność” – zaznaczył.

Pawlak pytany przez PAP, kto podpisze umowę gazową, odparł: „to jest rzecz techniczna, także tę sprawę ustalimy sobie na roboczo”.
 

PAP/WNP

POSTĘP NEGOCJACYJNY

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Marlene Holzner powiedziała, że w polsko-rosyjskich negocjacjach jest postęp i ostatnie spotkania z udziałem unijnych ekspertów były – jak to ujęła – bardzo konstruktywne. „Za 10 dni będzie kolejne spotkanie i mamy nadzieję, że wtedy porozumienie będzie osiągnięte, a na pewno bardzo się do niego zbliżymy”- powiedziała rzeczniczka Komisji.

Według informacji podawanych w polskich mediach Rosja zgodziła się, by umowa gazowa obowiązywała do 2025 roku, a nie – jak pierwotnie uzgodniono – do 2037 roku. Jest także zgoda na reeksport rosyjskiego gazu.

IAR/BANKIER

OPCJA TRANSPORTU GAZU VIA UKRAINA

Ukazujący się w Kijowie dziennik „Kommiersant” podał, że ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz na życzenie rosyjskiego Gazpromu odmawia transportowania gazu do Polski; gazeta powołała się na źródła w ukraińskim ministerstwie ds. paliw i energetyki. We wtorek resort ten zapewnił, że Ukraina nie czyni żadnych przeszkód w transporcie gazu do Polski.

W środę i czwartek odbyło się w Warszawie posiedzenie polsko-ukraińskiej komisji ds. współpracy gospodarczej, w którym brali udział m.in.: wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz wicepremier Ukrainy Borys Kolesnikow. Jak poinformowało PAP w czwartek po spotkaniu biuro prasowe resortu gospodarki, w trakcie rozmów były poruszane kwestie energetyczne. Zaznaczono, że sprawa pozwolenia dla E.ON Ruhrgas na transport gazu do Polski przez terytorium Ukrainy to „sprawa między spółkami”.

PAP/BANKIER

KOMENTARZ

Zbliża się finał negocjacji umowy , akcenty prawne, krytyka opozycji, uwagi Komisji Europejskiej, sprzeczne wypowiedzi ekspertów dają obraz Polskiego uzależnienie od dostaw gazu z Rosji. Działania Gazpromu wspierane przez rząd Rosji sa bardzo aktywne na każdym polu rynku europejskiego gazu.
Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: