Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Pawlak o gazie
Październik 5, 2010, 7:47 am
Filed under: Bezpieczeństwo energetyczne, Gazprom | Tagi: ,

Pawlak o gazie

W takim kierunku idą te działania, żeby jeszcze w październiku to porozumienie (polsko – rosyjskie porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu – PAP) zostało podpisane, i żeby nie było żadnego napięcia i problemów w zaopatrzeniu w gaz zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla konsumentów” – mówił Pawlak na konferencji prasowej w poniedziałek w Opolu.

Pytany o ewentualne plany awaryjne, wicepremier odpowiedział, że są one przygotowywane. „Mamy też rozwiązania dotyczace możliwości ewentualnego oszczędnego zużywania gazu, ale nie sądzę, żeby było to potrzebne. Mam nadzieję, że nie będzie problemu, aby porozumienie ws. dostaw gazu zostało podpisane, zwłaszcza, że firmy współpracują. Rozwiązania awaryjne mogą być gotowe na półce, jednak wolałbym, żeby nie były stosowane. Narzędzia prawne będą pod ręką, natomiast nie zamierzamy ich używać bez potrzeby” – podkreślił.
 

Wicepremier nie chciał podać konkretnej daty podpisania porozumienia. „Terminy były podawane różne, nie chciałbym w tej chwili zapeszać. W tej chwili trwa proces zatwierdzania instrukcji negocjacyjnej, jeśli to będą sprawy zakończone, to nie sądzę, żeby były przeszkody przy podpisaniu porozumienia tak szybko, jak to możliwe” – zapowiedział.

PAP / WNP 04.10.2010

Informacja sejmowa Waldemara Pawlaka

Bezpieczeństwo energetyczne to pewność dostaw surowców po akceptowanej cenie, a podpisanie polsko-rosyjskiego porozumienia gazowego otwiera przed nami możliwość negocjowania ceny kontraktu jamalskiego – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak przedstawiając 23 września 2010 r. w Sejmie informację w sprawie wynegocjowanej polsko-rosyjskiej umowy gazowej.

Według wicepremiera Pawlaka, bezpieczne dostawy gazu do Polski mogą być realizowane przez system gazociągów ukraińskich i białoruskich. – Mają one wystarczającą przepustowość, aby dostarczyć taką ilość gazu, jaka jest do Polski obecnie importowana. Dlatego gazociąg jamajski nie ma większego znaczenia dla dostaw tego surowca, a jego wysoka taryfa oznacza de facto poparcie dla budowy gazociągu Nordstream –podkreślił.

Ministerstwo Gospodarki

Jednak Waldemar Pawlak ma twardy charakter

Waldemar Pawlak powiedzial  w „Sygnałach Dnia”, że należy „odmitologizować sprawę gazu i traktować go, jak każde inne paliwo”. – Gaz rosyjski pali się tak, jak każdy inny – mówił. – Jeżeli mamy kupować gaz ze strony wschodniej, to czy na siłę musimy szukać pośrednika, czy nie jest lepiej kupować bezpośrednio od producenta -pytał wicepremier. Dodał również, że jest gotowy na dyskusję na temat swojej potencjalnej dymisji.

Polska Times

Komentarz

Rozgrywanie spraw gazu i jego dostaw jest dla Waldemara Pawlaka bytem politycznym, zima tuż tuz, rozmowy z Ukrainą jako krajem tranzytowym na razie bez komentarzy dlaczego?

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: