Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Braki ukraińskego gazu wyjaśniają się powoli

Braki ukraińskego gazu wyjaśniają się powoli

W czerwcu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) aresztowała byłego szefa Służby Celnej Anatolija Makarenkę oraz byłego wiceprezesa państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Ihora Didenkę. Zarzuca się im niedopełnienie obowiązków służbowych poprzez wykonanie polecenia rządu Tymoszenko w sprawie odprawy celnej gazu przejętego przez Naftohaz od spółki RosUkrEnergo (RUE). W latach 2006-2008 RUE była wyłącznym pośrednikiem w dostawach gazu z Rosji na Ukrainę, lecz zawarte na początku 2009 r. porozumienie między Rosją a Ukrainą usunęło ją z ukraińskiego rynku. Naftohaz przejął następnie należące do RUE 11 mld metrów sześciennych gazu, które znajdowało się w ukraińskich zbiornikach. Od tego czasu współwłaściciele RUE domagają się zwrotu tego paliwa.

8 czerwca Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie nakazał Ukrainie zwrot spółce RUE 11 mld metrów sześc. gazu i dodatkowo zapłacenie grzywny w formie zwrotu 1,1 mld m sześc. tego paliwa. Ukraina zapowiedziała apelację od tej decyzji.

WPROST

POGROM RZĄDU JULII TIMOSZENKO

U mnie od 2000 roku, jeszcze za Kuczmy, stoi spakowana torba w razie więzienia” – ogłosiła premier Tymoszenko w trakcie popularnego talk-show “Шустер Live” na kanale „Україна”. Dodała również, że nie ma zamiaru opuszczać kraju, a strach przed więzieniem został w niej skutecznie „wypalony” przez reżim byłego prezydenta Leonida Kuczmy.

Julia Tymoszenko odniosła się w ten sposób do serii aresztowań, która spotkała jej byłych współpracowników z okresu jej premierostwa. W trakcie nieco ponad 3 miesięcy zatrzymano aż 5 osób z jej rządu: 23 czerwca został aresztowany Anatolij Makarenko – szef państwowej służby celnej; 9 lipca Igor Didenko – pierwszy zastępca szefa ukraińskiego „Naftogazu”; 19 lipca Tatjana Grycun –pierwszy zastępca szefowej skarbu państwa; 23 lipca Taras Szepitko – zastępca naczelnika wydziału cła energetycznego w państwowej służbie celnej; 21 sierpnia Walerij Iwaszczenko –wiceminister obrony narodowej.

EASTBOOK.eu

SKROMNY KOMUNIKAT PO SPOTKANIU PREMIERA TUSKA Z PREMIEREM AZAROWEM W WARSZAWIE

Poruszyliśmy także temat, intensywniejszej, mamy obaj nadzieję, współpracy przy projekcie Odessa – Brody – poinformował premier Donald Tusk. – Z wielką satysfakcją usłyszałem, że rząd premiera Azarowa jest zainteresowany, aby praca Ukraińców i Polaków na rzecz tego i innych projektów, które zapewniają nam bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikacje źródeł, że ta współpraca będzie dużo intensywniejsza niż do tej pory– zaznaczył Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył także, że z wielkim uznaniem przyjął słowa ukraińskiego premiera podkreślające otwartość i wielką wrażliwość w odniesieniu do trudnych momentów historii oraz gotowość, aby Polska i Ukraina odważnie i uczciwie w tych sprawach działały.

KPRM

Czego publicznie nie powiedziano o dostawach gazu via Ukraina .

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: