Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Podwyżka gazu za sprawą błędnej polityki czy monopolizmu
18 września, 2010, 6:34 am
Filed under: Bezpieczeństwo energetyczne, gaz | Tagi: , , ,

Podwyżka gazu za sprawą błędnej polityki czy monopolizmu

FAKTY i OPINIE

Według szacunków URE, ceny gazu dla osób używających kuchenek gazowych wzrosną o 2,5 proc. Oznacza to średnio 60 groszy miesięcznie więcej w ich rachunku.

„Odbiorcy używający gazu do przygotowania posiłków i podgrzania wody mogą spodziewać się rachunków wyższych o niecałe 3 złote miesięcznie. Największa podwyżka czeka odbiorców zużywających duże ilości gazu – czyli tych, którzy dodatkowo ogrzewają mieszkanie za pomocą gazu. Zapłacą rachunki wyższe o ok. 3,8 proc., czyli o ok. 11 złotych miesięcznie” – napisał w komunikacie URE.
 

Uwaga. Urząd Regulacji Energetyki jako regulator zatwiedza taryfy.

PGNiG krajowy monopolista tłumaczy podwyżkę

Jak tłumaczy spółka, od początku obowiązywania obecnej Taryfy (3/2010) średnie odchylenie rzeczywistego kursu dolara od kursu przyjętego w Taryfie wyniosło ponad 10 proc., w skrajnych sytuacjach osiągając nawet ponad 20 proc.
Dodatkowo czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest wzrost kosztów związanych z obowiązkiem tworzenia i utrzymywania zapasów gazu ziemnego. Zgodnie z ustawą o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym, wielkość zapasów gazu, które PGNiG jest zobligowane utrzymywać ulegną zwiększeniu – wyjaśnia potentat.
Dane szczególowe z tabali zmian cen link

http://www.pgnig.pl/pgnig/com/8387?r%2Cnews%2CpageNumber=0&r%2Cnews%2CdateTo=&r%2Cnews%2CdateFrom=&r%2Cnews%2CnewsId=20005

Czy podwyżka była zgodna z przepisami

Podstawa prawna

Tylko § 30 tzw. rozporządzenia taryfowego (rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi), daje podstawę do złożenia wniosku o podwyżke cen taryfowych do URE

Teza z poprzedniej odmowy podwyżki ceny gazu

Państwo polskie uznaje gospodarkę gazem za ważną dziedzinę gospodarowania, decyzja akceptująca wzrost cen gazu musiałaby się spotkać powszechnym niezrozumieniem. Przedsiębiorstwo powinno zatem spowolnić maksymalizowanie zysku i w imieniu Państwa polskiego chronić społeczeństwo przed ekonomiczną dolegliwością podwyżki cen gazua skumulowane zasoby finansowe przedsiębiorstwa mogą być dobrym amortyzatorem w tym zakresie. Co więcej, podnoszenie wartości firmy, o co zabiega jej kierownictwo, z pewnością charakterystyczne dla kapitału stricte prywatnego, nie można odnosić do własności Skarbu Państwa.URE

Statystyczne podwyżki  energii wg. GUS na m-c lipiec 2010

 Ceny nośników energii były wyższe niż w czerwcu br. przeciętnie o 0,1% głównie w wyniku wzrostu cen opału (o 0,4%). Podrożała także energia cieplna(o 0,2%). .

 http://www.stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/PUBL_ch_inflacja_07m_2010.pdf

Czy pomimo podwyżki gaz będzie zapewniony na zimę 2010/2011 i czy nie będzie wyłaczeń lub ograniczeń dla przemysłu. ???

Kejow


Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s%d blogerów lubi to: