Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Sobotnia konsultacja umowy gazowej w Moskwie

Sobotnia konsultacja umowy gazowej w Moskwie

W tę sobotę odbędą się w Moskwie konsultacje. Wezmą w nich udział przedstawiciele Federacji Rosyjskiej, Polski i Komisji Europejskiej” – powiedział ambasador na konferencji prasowej. Jak dodał, ze strony Rosji szefem delegacji będzie zastępca ministra ds. energetyki Anatolij Janowski.

Ambasador zaznaczył, że Rosja w kwestii umowy gazowej kieruje się po pierwsze pragmatyzmem, a po drugie zrozumieniem dla zobowiązań Polski wobec UE.

„Podstawą naszych stosunków musi być pragmatyzm, a druga zasada to pełne zrozumienie tego, w jakiej sytuacji są nasi partnerzy z Polski, zgodnie ze zobowiązaniami, które Polska podjęła stając się członkiem UE. Właśnie o te zasady opieramy się, podchodząc do umowy gazowej” – oświadczył Aleksiejew.

Jak powiedział, przedstawiciele naszych krajów oraz KE spotkają się w Moskwie „właśnie dlatego, żeby tekst umowy odpowiadał wymogom Komisji Europejskiej”.

„Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby jak najszybciej dojść do porozumienia. Jesteśmy również zainteresowani tym, żeby nasi polscy partnerzy nie mieli żadnych problemów ze strony KE” – zapewnił ambasador.

PAP/WNP

Wiceministrowie gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i Marcin Korolec wezmą udział w sobotnim spotkaniu w Moskwie w sprawie polsko-rosyjskiej umowy gazowej – powiedział Waldemar Pawlak

– Chcę podkreślić, że co do ustaleń biznesowych – wielkości dostaw, czasu dostaw, terminu dostaw czy też sposobu kształtowania taryfy – Komisja Europejska nie ma wątpliwości – powiedział. – Po dyskusji nasze wyjaśnienia zostały zaakceptowane – dodał.

– Jest problem związany z operatorem – zaznaczył. Pawlak powiedział, że w związku z operatorem ważne jest, by „rozdzielić stronę formalno-prawną i realia biznesowe” tego kontraktu. – Nawet bardzo szerokie potraktowanie uprawnień operatora nie zmienia uwarunkowań biznesowych tego kontraktu – zaznaczył.

Jego zdaniem sobotnie spotkanie z Rosjanami nie musi być ostatnim w sprawie kontraktu. – Jeżeli chodzi o kontrakt gazowy, ta umowa, która została po raz pierwszy zawarta w 1993 r., była kilka razy zmieniana i modyfikowana. Na bazie tej umowy obniżono nawet dostawy poniżej zapotrzebowania polskiego rynku i z tego powodu są cały czas kłopoty – powiedział.

Pytany, kiedy umowa może zostać podpisana, odpowiedział, że ma nadzieję, iż „nie będzie problemów technicznych dotyczących czasu podpisania tego porozumienia”.
 

WNP/PAP

PODSUMOWANIE

Wazne sprawy , nie ma problemów, ustalenia biznesowe nie znane. Treść umowy nie znana.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: