Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Ławrow i kontrakt gazowy z Rosją oraz ocena konserwatywnego PiS

Ławrow i kontrakt gazowy z Rosją oraz ocena konserwatywnego PiS

 

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow ocenia, że podpisanie umowy gazowej między Polską a Rosją opóźniają „przeszkody natury technicznej”, które – jak zaznaczył w czwartek w Warszawie – są rozwiązywane między Warszawą, Brukselą a Moskwą.
Ławrow, który w czwartek w Warszawie spotkał się z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim, powiedział dziennikarzom, że rozmawiał z polskim ministrem „o współpracy w sferze gazowej”.

„Obie strony wykazują duże zainteresowanie rozwojem tej współpracy. W sprawie projektów dokumentów, które już są przygotowane, na ile rozumiemy, istnieją przeszkody natury technicznej, które są rozwiązywane w dialogu pomiędzy Warszawą, Brukselą a Moskwą” – dodał.
 

PAP

KONSERWATYWNY PIS w OCZACH ŁAWROWA

Korespondent „Głosu Rosji” Jelizawieta Isakowa donosi z polskiej stolicy:

 „Konferencja prasowa trwała bezprecedensowo długo. Nawet minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski zaznaczył, że taka znaczna liczba dziennikarzy świadczy o tym, że Siergiej Ławrow jest rekordzistą. Podstawowe tematy, omawiane podczas konferencji prasowej – to przyszłość stosunków Polski i Rosji oraz perspektywy współdziałania w ramach Unii Europejskiej. Zarówno Siergiej Ławrow, jak też Radosław Sikorski odnotowali poprawę stosunków oraz to, że Polska i Rosja będą udzielać wzajemnej pomocy w rozwoju”.Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przyjął zaproszenie do odwiedzenia Polski. Znaczne zmiany zaszły w sferze gospodarczej, zaznaczył Siergiej Ławrow:    

Rozmowy o konieczności usunięcia niepotrzebnej nieufności w stosunkach ze wschodnim sąsiadem rozpoczęły się nad brzegami Wisły po odejściu od władzy partii konserwatywnej „Prawo i sprawiedliwość”.Rewizji kursu wymagały interesy narodowe.

  Russia Voice

KOMENTARZ Z GW POLITYKÓW PiS

Zdaniem Karskiego – wiceprzewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych – Ławrow nie powiedział w Polsce nic poza kilkoma banałami i jedną niestosownością dotyczącą tragedii smoleńskiej. Posła oburzyło zwłaszcza to, że szef rosyjskiej dyplomacji ocenił, iż obecny rozwój stosunków polsko-rosyjskich zawdzięczamy m.in. katastrofie prezydenckiego samolotu, która „w jakiś sposób połączyła nasze narody”.

Jednak najbardziej polityka PiS zbulwersował fakt, iż Ławrow brał w czwartek udział w dorocznej naradzie polskich ambasadorów, gdzie, jego zdaniem, formułował instrukcje dla polskich dyplomatów. Jak zaznaczył, to zdarzenie bez precedensu, by w takim spotkaniu uczestniczył przedstawiciel kraju z zupełnie innego kręgu politycznego.

Także Kurski – europoseł PiS – powiedział, że podczas wizyty Ławrowa w Polsce było „dużo słów, wachlowania uszami i uśmiechów, natomiast mało konkretów”. Dodał, że w ogóle nie wspomniano o konkretach, a te, według niego, to stosunek Rosji do umieszczenia w Polsce NATO-wskiej infrastruktury wojskowej, uznanie polskich racji w kwestii Gazociągu Północnegooraz udostępnienie Polsce wszystkich dokumentów i dowodów rzeczowych z katastrofy smoleńskiej.
GW

Premier Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że w ciągu kilkunastu dni polski rząd powinien być gotowy do podpisania porozumienia gazowego z Rosją.

POLSKIE RADIO WYWIAD z B. Min Cioskiem

Pytany o polsko-rosyjską umowę gazową, o której dziś także rozmawiali ministrowie Sikorski i Ławrow Ciosek odpowiedział, że dotyczy ona kwestii tak skomplikowanych, że pozostaje mieć tylko zaufanie do negocjatorów. „Ja je mam” – oświadczył. „Jeżeli nie mamy zaufania do negocjatorów, ministrów, rządu, to od tego mamy wybory, korzystajmy z mocy kartki wyborczej” – podsumował Stanisław Ciosek.

agkm, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)
 

PODSUMOWANIE

Widać iż dochodzi do starcia pogladów UE i Rosji. Rosją walczy o byt ekonomiczny w europejskim handlu gazem zarówno w Nord Stream i jak iumowie gazowej z Polską. Skomplikowanie sprawy „umowy gazowej” z Polską jest pozorne z punktu widzenia handlowego , ale aspekty bezpieczeństwa energetycznego i niski poziom dywersyfikacji sa nadal ryzykowne dla Polski.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: