Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Chiny ważnym partnerem naftowym Rosji-zcementowany rurociągiem

Chiny ważnym partnerem naftowym Rosji-zcementowany rurociągiem

Premier Władimir Putin zainaugurował w niedzielę rosyjski odcinek rurociągu, którym ropa naftowa z Rosji popłynie do Chin.

Rosyjski premier oświadczył, że projekt ten ma wielkie znaczenie dla kraju, gdyż pozwoli mu zdywersyfikować eksport tego strategicznego surowca, a także umocnić współpracę energetyczną z Chinami.
 

Putin przypomniał, że „chińscy partnerzy biorą udział w wydobyciu ropy na terytorium Rosji, a rosyjskie koncerny mają udziały w rafineriach i sieciach dystrybucyjnych w Chinach”.

Rurociąg ze Skoworodina do granicy z ChRL jest odgałęzieniem budowanej magistrali Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (WSTO), która ma umożliwić Rosji wyjście na rynki USA oraz krajów Azji i regionu Pacyfiku.

Rosyjski odcinek rury liczy 72 km, a chiński – 930 km. Jest ona układana w ramach zawartego w lutym 2009 roku kontraktu między Rosnieftem i Transnieftem a chińskim CNPC.

Na mocy tego porozumienia strona chińska przyznała dwóm rosyjskim koncernom kredyt w wysokości 25 mld dolarów. Strona rosyjska ze swej strony zobowiązała się do dostarczania Chinom przez 20 lat – od 2011 do 2030 roku – 15 mln ton surowca rocznie.
 

PAP/WNP

Eksport do Chin wybawieniem z problemów jakie trapią rosyjską branża górnictwa naftowo-gazowego:

– nacjonalizacja branży ( Chiny zawsze preferują inwestycje związane z rządem)

– wyczerpywanie się obecnie wykorzystywanych pokładów

– brak funduszy na eksplorację nowo odkrytych złóż  (Chińczycy chętnie inwestują)

– zastój technologiczny

– przestarzała infrastruktura przesyłowa (korozja rurociagów)

 

Dla eksportu ropy i gazu dla Rsji est to doskonały wynik, w znacznej mierze wygenerowany jednak przez handel surowcami energetycznymi, w tym gazem ziemnym i ropą naftową. Gospodarki narodowe Europy, bo tam głównie trafiają rosyjskie surowce, wprawdzie ostro wyhamowały w 2008 i 2009  roku, nie były jednak w stanie zrezygnować z importu niezbędnych do produkcji i życia mieszkańców surowców energetycznych. Dla Rosji nowy partner od strony wschodu to zmiana dotychczasowe struktury rynku zdominowanego przez odbiorców europejskich.

Podsumowanie

Trasa 1000 km daje wydajnośc przesyłu 300.000 baryłek dziennie  , jest to sukces China National Petroleum Corp  narodowej firmy i stabilizacja energetyczna Chin. Dla Chin  potrzeba dywersyfikacji a dla Rosji nowy partner bez tranzytowach pośredników.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: