Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Kobiety w Afganistanie pod prawem religijnym Talibów
Sierpień 15, 2010, 10:11 am
Filed under: Historia | Tagi: , , , ,

Kobiety w Afganistanie pod prawem religijnym Talibów

Na swej stronie tytułowej „The Times” opublikował zdjęcie afgańskiej dziewczyny bez nosa. Podpis pod zdjęciem głosi: „Oto co się stanie, gdy wycofamy się z Afganistanu”. Z tekstu artykułu wynika, że 18-letnia Ajsza (imię dziewczyny zostało zmienione) została żoną pewnego Taliba w charakterze długu. Rodzina męża traktowała ją jako niewolnicę. Nie mogąc wytrzymać tortur, zdecydowała się na ucieczkę. Została następnie złapana: mąż odciął jej nos i usze. Znalazła jednak schronienie i wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, gdzie obiecano jej operację plastyczną.

Russia Voice

ENLARGE PHOTO+

 

Photograph by Jodi Bieber / INSTITUTE for TIME

„Będziemy stać z wami”, powiedziała do kobiet. do członków delegacji Karzaja Hillary Clinton w Waszyngtonie. Obawiająceych się, że w dążeniu do szybkiego pokoju, ich postęp praw kobiet może być wykluczony.

„Prawa kobiet nie mogą być ofiarą, w którym osiąga się pokój”, mówi Fawzia Koofi, były wicemarszałek parlamentu Afganistanu.

Read more: http://www.time.com/time/world/article/0,8599,2007238,00.html#ixzz0wf7uCN1P
 

Najpierw ciężarną wdowę poddano karze chłosty, a potem zabito ją na oczach zgromadzonych gapiów. Talibski sąd uznał ją za winną i skazał za cudzołóstwo. To ponure przypomnienie tego, czym były sześcioletnie rządy talibów w tym kraju. W tym czasie w Afganistanie panowało praktycznie prawo szariatu.

Chłosta i kula w głowę
Zamordowana to Bibi Sanabur. Przed trzykrotnym postrzeleniem jej w głowę musiała przejść karę chłosty. Otrzymała 200 uderzeń batem. Mułła Daoud poinformował, że starszyzna plemienna w okręgu Kuds skontaktowała się z rebeliantami, gdy przyszła ofiara zaszła w ciążę. – Miała nielegalny romans z mężczyzną, który nie był jej mężem. Ten zmarł wiele lat temu. Wszyscy wiedzieli, że jest w ciąży. Zgodnie z islamskim prawem wymierzyliśmy jej surową karę. Ponad 200 uderzeń batem. Następnie ją zabiliśmy – mówił Daoud.
Szef sił bezpieczeństwa w Badghis gen. Abdul Dżabar potępił atak i wyrok na kobietę. Stwierdził jednak, że policja próbuje się dowiedzieć, kto był ojcem dziecka. Nie udzielił informacji, czy jego ludzie ścigają winnych zbrodni mułłów.
POLSKA TIMES
 

Opracowanie opowiadające o prawach i losach kobiet w Afganistanie wg. Ann Jones

http://www.afganistan.waw.pl/kobietywafganistanie.pdf

Bez komentarza

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: