Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Likwidacja przestarzałego OBWE – akt z Helsinek z myszką?
Sierpień 3, 2010, 7:06 am
Filed under: polityka | Tagi: , ,

Likwidacja przestarzałego OBWE – akt z Helsinek z myszką?

 Zasady Aktu z Helsinek są obecnie przestarzałe, konieczne jest nowe podejście do problemu bezpieczeństwa europejskiego. Taką opinię wyraża wielu ekspertów w Moskwie w związku z 35-leciem zatwierdzenia dokumentu, który legł u podstaw współczesnego ustroju na kontynencie.

Jak uważa szef komitetu ds. międzynarodowych Dumy Państwowej Rosji Konstantin Kosaczow, Układ na temat Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest moralnie przestarzały, lecz sama organizacja ma duży potencjał do rozwoju. Według jego słów, powołanej w latach zimnej wojny OBWE nie udało się dostosować do nowych realiów, które ukształtowały się na kontynencie po jej zakończeniu, oraz przekształcić się w pełnowartościową strukturę regionalną. OBWE co raz bardziej przypomina nie odpowiadającą za bezpieczeństwo organizację, lecz jedną z licznych organizacji występujących w obronie praw człowieka. Jest do tego tendencyjna, uważa szef komitetu ds. międzynarodowych Rady Federacji Michaił Margiełow. Wzywa on do pilnego reformowania organizacji i uświadomienia sobie na nowo podejść do problemu zapewniania bezpieczeństwa europejskiego.

RUSSIA VOICE

Dlaczego Kazachstan przewodniczy OBWE?
 
Kazachstan przez pięć lat intensywnie zabiegał o powierzenie mu funkcji przewodniczącego OBWE, akcentując osiągnięcia w modernizacji kraju według wzorców zachodnich i sugerując jednocześnie, że ewentualna odmowa może spowodować rezygnację Astany z pogłębiania współpracy z Zachodem oraz jej zbliżenie z Rosją i Chinami. Ostatecznie kandydatura Kazachstanu została zatwierdzona podczas posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich OBWE 30 listopada 2007 roku w Madrycie, a reprezentujący Astanę ówczesny minister spraw zagranicznych Marat Tażyn zobowiązał się do przeprowadzenia, do czasu przejęcia przez Kazachstan przewodnictwa, szeregu reform politycznych (tzw. zobowiązania madryckie – zob. niżej). Kredyt zaufania, jakim Kazachstan został obdarzony w Madrycie, Astana stara się przedstawiać jako potwierdzenie swojej wiarygodności w oczach państw europejskich.
 

Istotne znaczenie dla wyboru Kazachstanu na przewodniczącego OBWE miało poparcie Rosji.Moskwa, lobbując na rzecz kandydatury Astany liczyła, że Kazachstan stanie się wyrazicielem jej koncepcji rozwoju OBWE, a wpływy, jakie ma Rosja w Kazachstanie, pozwolą na wzmocnienie jej pozycji w organizacji

Tydzień na Wschodzie OSW

Radek Sikorski w OBWE w lipcu 2010r.

W spotkaniu w dawnej stolicy tego kraju, Ałmaty, Polskę reprezentuje szef dyplomacji Radosław Sikorski.
Delegacje z 56 krajów będą rozmawiać m.in. o konfliktach w Afganistanie, Kigristanie i Górskim Karabachu. Wczoraj przedstawiciele OBWE ogłosili, że organizacja wyśle do Kirgistanu 52 policjantów, którzy mają nadzrorować sytuację na południu tego kraju, gdzie doszło do zamieszek na tle etnicznym. OBWE czeka jedynie na ostateczną zgodę kirgiskich władz. Nieoficjalnie wiadomo, że policjantów do Kirgistanu ma wysłać m.in. Polska.
Dla gospodarza szczytu OBWE, Kazachstanu spotkanie jest niezwykle prestiżowe. Kazachowie chcą pokazać się światu jako kraj wieloetniczny, ale spokojny i rozwijający się. Kazachstan, który do końca roku sprawuje przewodnictwo w OBWE, chciał zorganizować formalny szczyt tej organizacji w Astanie. Szanse na to są jednak znikome.
IAR/PSZ

Czym jest obecnie OBWE

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie została utworzona w 1994 r. Jej celem jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Deklaracje i decyzje OBWE mają charakter polityczny i nie są prawnie wiążące.

Do OBWE należy ponad 50 państw, głównie europejskich, ale także np. USA i Kanada. OBWE współpracuje także z krajami basenu Morza Śródziemnego, takimi jak Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Maroko i Tunezja. Bliskie kontakty utrzymuje z kilkoma państwami azjatyckimi – Afganistanem, Japonią, Koreą, Mongolią i Tajlandią.
 

Uchwała Europarlamentu w sprawie Kirigizji

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P7-TA-2010-0283+0+DOC+XML+V0//PL&language=PL

Polska nie interesuje sie strategicznie OBWE

Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej
w 2010 roku z kwietnia 2010

Link http://www.msz.gov.pl/Expose,2010,34874.html

Cimszewicz opowiadał się za współpracą OBWE z Radą Europy w 2009

Poza tym Cimoszewicz oszczędności poszukałby poprzez zacieśnianie współpracy RE z innymi organizacjami międzynarodowymi, takimi jak OBWE czy UNESCO. Pozwoliłoby to jego zdaniem na uniknięcie dublowania się działań podejmowanych przez poszczególne organizacje.

Marcin Nawrot z MSZ, odpowiedzialny za kampanię Cimoszewicza, wysoko ocenia szanse na sukces.

– Mamy realne podstawy z optymizmem oczekiwać wrześniowego głosowania w parlamencie Rady – podkreśla. Jednocześnie zaznacza, że ważnym momentem kampanii będą obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wtedy będzie okazja, by zdobyć poparcie Rosjan dla kandydatury Cimoszewicza. Tymczasem niemieckie MSZ już dwa miesiące temu zadeklarowało poparcie dla polskiego kandydata

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: