Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Gaz łupkowy-wody, sprzętu poparcia władz lokalnych kapitału

Gaz łupkowy-wody, sprzętu poparcia władz lokalnych kapitału

 

Firmy poszukujące gazu łupkowego w Polsce zgłosiły resortowi gospodarki 65 uwag dotyczących poszukiwań i ewentualnego wydobycia tego surowca – poinformował PAP dyrektor departamentu ropy i gazu w MG Maciej Kaliski. Problemem jest m.in. dostępność wody i sprzętu.

PROBLEM PODSTAWOWY  SZCZELINOWANIE I WODA

Inny istotny problem to dostępność wody i zagospodarowanie zanieczyszczonej wody, która powstaje w efekcie tzw. szczelinowania łupków.

Kaliski wyjaśnił, że do wierceń w przypadku gazu z łupków – w przeciwieństwie do gazu konwencjonalnego – potrzeba dużo więcej wody. „Woda pod ciśnieniem jest wtłaczana do poziomych otworów wiertniczych, żeby rozszczelnić skałę łupkową, w której zgromadzony jest gaz” – powiedział. Jak wyjaśnił, do wody dodaje się środka chemicznego, więc woda ta nie powinna dostać się do wód gruntowych. „W związku z tym ok. 40 proc. tej wody odzyskuje się, jest to olbrzymia ilość, z którą trzeba coś zrobić” – wyjaśnił

Kolejna kwestia to nastawienie samorządów. „Nie wszystkie samorządy mogą być pozytywnie nastawione do prac poszukiwawczych i wydobywczych, na przykład do składowania CO2 są nastawione negatywnie” – powiedział Kaliski.

PAP/WNP

Szczegóły nowej technologii gazowej

Gaz ziemny powstawał na przestrzeni milionów lat z gnijącej materii organicznej, czyli różnego rodzaju roślin, planktonu czy zwierząt  przykrytych grubą warstwą osadów organicznych (najlepiej ilastych). Po długotrwałym podgrzewaniu wewnętrznym ciepłem Ziemi, z powyższego kompostu zaczęły wytrącać się ciężkie i lekkie frakcje ropy naftowej a następnie gaz ziemny, który unosił się ku powierzchni do momentu napotkania pułapki w postaci porowatych skał, izolowanych dodatkowo od góry warstwą skał nieprzepuszczalnych.

Powyższe pułapki przypominają wielkie zbiorniki, z których bez większych problemów przy pomocy wierceń pionowych wydobywany jest gaz konwencjonalny. Gaz łupkowy natomiast znajduje się w skałach, w których się pierwotnie wykształcił. Posiadając niewielką przepuszczalność zachowały one surowiec wewnątrz, nie pozwalając unieść się mu do wyższych warstw gleby.

Gaz ziemny w przyrodzie

http://weglowodory.pl/gaz-lupkowy-technologia-wydobycia/

Czy możliwa jest ekonomiczna kolonizacja przez USA

Dlaczego wydobycie gazu łupkowego jest gospodarczą kolonizacją:
Amerykańskie firmy prognozują, że w naszym kraju może być od 1 do 3 bln metrów szesc. gazu łupkowego. Jednak dopiero po rozpoczęciu prac sejsmicznych i wiertniczych dowiemy się ile dokładnie jest gazu ziemnego. Zainteresowani wydobyciem kopalin w Polsce i na Pomorzu są ExxonMobil, Chevron, Maraton Oil Corporation, Schlumberger, Wood Mackenzie czy Halliburton, czyli największe firmy z branży. Jak już donosiliśmy – z informacji, które zdobył portal Onet-biznes, wynika, że prowizje za licencje za wydobycie polski rząd wycenił amerykańskim firmom 20-krotnie taniej niż średnia cena na rynkach światowych.

Amerykańskie korporacje przywiozą ze sobą całą technologię, inżynierów, pracowników średniego i wyższego szczebla. Pracownicy z lokalnej społeczności będą angażowani w najlepszym razie do najprostszych – a zatem najgorzej płatnych prac.
 

http://www.kaszebskorewolucejo.yoyo.pl/articles.php?id=62

Na razie się przyglądam , idzie dobrze. Nowe technologie zawsze trafiają na opór.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: