Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Polacy w konflikcie wietnamskim – polegli
Lipiec 25, 2010, 10:22 am
Filed under: polityka, Uncategorized | Tagi: , , ,

Polacy w konflikcie wietnamskim – polegli 

 

Mariusz A. Roman napisał interesujący post na  blogu S24.pl o tej trudnej już historycznej sprawie.

http://mariuszgdy.salon24.pl/79475,polacy-walczyli-w-wietnamie

Polacy w wojnie w Wietnamie 1964-1975

Pilot mjr Donald Kutyna, latał na samolocie F-105D Thunderchief z wymalowanym godłem w postaci białego orła na czerwonej tarczy herbowej. Jego samolot (nr AF59-822) miał też nazwę „The Polish Glider” wypisaną na wlocie powietrza. Kutyna latał w 1970 roku w 44 Tactical Fighter Squadron, w ramach 335 Tactical Fighter Wing – baza Takhli w Tajlandii.

Niezwykły jest reportaż Polskiego Radia pt.. Snajper Louis

http://www.radio.com.pl/reportaz/mp3/audycje/2007-03-14.mp3

Dokumentacja Polska – Wietnam czasów wojny

http://www.wilsoncenter.org/topics/pubs/CWIHP_WP_45b.pdf

Who Murdered ‘Marigold’? New Evidence on the Mysterious Failure of Poland’s Secret Initiative to Start U.S.-North Vietnamese Peace Talks, 1966,CWIHP Working Paper No. 27, Author: James G. Hershberg, with the assistance of L.W. Gluchowski
 

http://www.wilsoncenter.org/topics/pubs/ACFB26.pdfDiplomacy

Poland and Vietnam, 1963: New Evidence on Secret Communist  and the „Maneli Affair” By Margaret K. Gnoinska.

Polacy po stronie Vietkongu

Udział polaków w wojnie Wietnam-USA owiany jest tajemnicą wiadomo że oficerowie wywiadu sprawowali funkcje doradcze armii Vietcongu oraz gromadzili informacje o armii USA które posłużyły min. do utworzenia 25 Dywizji Kawalerii Powietrznej (obecnie 25Bkpow))
Przedstawiciele WP uczestniczyli jeszcze w UNAMIC w Kambodży w latach 1991-1992 wystawiając kontyngent w sile batalionu złożonego z jednostek inżynieryjnych i zaopatrzenia , dostarczali jednotkom operacyjnym wode,paliwo i żywność oraz naprawiali drogi i mosty
W latach 1954-1974 w skladzie komisji uczestniczyło 1928 polskich żołnierzy.
 

W 1968 r. grupie najlepszych polskich pilotów w tajemnicy zaproponowano wyjazd do Wietnamu. Atrakcyjne warunki finansowe sprawiły, że znalazło się 18 ochotników. Odlecieli z Okęcia, by poprzez Sewastopol, gdzie przesiedli się na radziecki transportowiec, trafić do Hajfongu. Nie utworzono z nich osobnego dywizjonu, ale zostali włączeni do formacji wietnamskich, w których latali wspólnie z pilotami radzieckim na samolotach MiG-17 i Mig-21. Jednym z takich pilotów był Wacław Ciara, który na swoim koncie ma zestrzelonego amerykańskiego F-100 i superfortecę B-52. Piloci odbywali loty nad terytorium Laosu i Kambodży. Obie strony oficjalnie temu zaprzeczały, ale to tam właśnie toczyły się największe walki powietrzne i to tam piloci przechwytywali amerykańskie bombowce, zanim zdążyły zrzucić bomby na „szlak Ho Chi Minha”, którą szło zaopatrzenie dla partyzantów, czy też wietnamskie wioski i miasta. Wacław Ciara został odznaczony przez prezydenta Ho Chi Minha srebrnym medalem za męstwo. Gdy wrócił do Polski, otrzymał złoty krzyż zasługi oraz… dużego fiata z pierwszej serii.
 

Polacy w wojsku USA

Plany amerykańskiego dowództwa ujawnił w swym weekendowym wydaniu „New York Times”, podkreślając, że będzie to pierwsza od czasów wojny wietnamskiej tak duża operacja rekrutacyjna armii amerykańskiej adresowana do imigrantów. „Jest wśród nich wiele utalentowanych osób. Armia dzięki nim zyska na sile, a oni otrzymają w zamian obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i otwartą drogę do realizacji amerykańskiego snu” – powiedział gen. Benjamin C. Freakley, który w US Army odpowiada za nabór obcokrajowców.

Czy polski obywatel może legalnie wstąpić do amerykańskiej armii? „Polacy powinni postarać się o zgodę ministra spraw wewnętrznych i administracji na służbę w obcym wojsku” – odpowiada płk Sylwester Michalski, rzecznik Sztabu Generalnego WP. Otrzymają ją w przypadku, gdy odbyli służbę w polskiej armii lub zostali przeniesieni do rezerwy.

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/159577,amerykanskie-wojsko-rekrutuje-polakow.html

Wnuczek Korfantego walczył w Wietnanie

Pana dziadek walczył w powstaniach o polskość Śląska. To były jego powstania. Pan był na wojnie w Wietnamie. Czy to była Pana wojna?

Poszedłem do wojska na ochotnika i służyłem 23 lata. Dosłużyłem się stopnia sierżanta. Do Wietnamu skierowano mnie w ramach służby. Nikt mnie o zdanie nie pytał. To nie był mój wybór.

Polacy znają Wietnam z dramatycznych filmów. A jaki był Pana Wietnam.

Stacjonowałem w amerykańskiej bazie na Filipinach. Stamtąd dostarczałem samolotami paliwo walczącym bezpośrednio w wojnie samolotom. Odbyłem 800 godzin lotów. To było bardzo niebezpieczne. Ciągle pod ostrzałem. Najgorzej w nocy, podczas burzy. Choć nawet przy ładnej pogodzie tankowanie w locie jest niebezpieczne. Od 1980 roku mam emeryturę wojskową. Jak wyszedłem z wojska, zatrudniłem się w firmie robiącej aparaturę medyczną Teraz pracuję przy produkcji światłowodów.

Czy po tylu latach Wietnam jeszcze się jakoś w Panu odzywa?

Czasem mam koszmarne sny, że jestem w wojskowym samolocie. Na szczęście po przebudzeniu wszystko mija.

http://www.mhk.katowice.pl/korfanty/dane/wywiad.htm

Opowieść tłumacza misji pokojowej w Wietnamie

http://wyborcza.pl/1,76842,6110469,Kolekcjoner_bajecznych_interesow.html?as=2&startsz=x

 Vietnam Veterans Memorial

Wspomnienie 60 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli w Wietnamie. Na ścianie z czarnego marmuru, wyryto w kolejności chronologicznej nazwiska wszystkich żołnierzy poległych w latach 1959–1975.

Cenna  jest wyszukiwarka nazwisk poległych  Polaków według pobieznych szacunków około 45%.

http://www.hmdb.org/marker.asp?marker=212

Kejow

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Tactical Gear

Polacy w konflikcie wietnamskim – polegli | Jaronwoj Blog Warszawa Polska

Trackback - autor: Tactical Gear
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: