Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Analiza geopolityczna rola gazu łupkowego w Polsce

Analiza geopolityczna rola gazu łupkowego w Polsce

Wydano przez Ministerstwo Środowiska 44 koncesje na poszukiwania gazu łupkowego. Amerykańskie firmy szukają głównie na Lubelszczyźnie i Pomorzu a polskie OGNiG ma 11 koncesji.

 
Amerykański sukces wydobycia gazu łupkowego to szansa na zmianę sytuacji geopolitycznej, wytrącenie Rosji z ręki politycznego narzędzia gazowego poprzez odkryte zasoby gazu łupkowego w Polsce , gdzie są dość rozbieżne szacunki;
  • Departament Stanu  USA szacuje polskie złoża perspektywicznie, na niemal 3 bln metrów sześciennych.
  • firma doradcza Wood Mckenzie szacuje je na 1,5 bln m³ gazu.
 
OPINIA EKSPERTA z Instytutu Sobieskiego – Grzegorza Pytla
 
„ciężko sobie wyobrazić obecnie, aby Rosja zliberalizowała swój rynek gazu, ale nie zmienia to faktu, że rosyjsko-niemiecka inwestycja jest bardzo droga, a gdy gaz łupkowy spowoduje spadek cen to jej opłacalność znacząco spadnie. Rosjanie przeoczyli moment, gdy technologia wydobycia gazu łupkowego stała się tania i kopiowalna.”
 
WNP.PL
 
DIAGNOZA HILARY CLINTON
 
„Jeśli chodzi o poziom polityczny i narodowy to jest to bardzo mocny znak wiodącej roli Polski w tym sektorze, bo sektor energetyczny to jeden z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa narodowego i globalnego w dzisiejszym świecie”
 
OPINIA KAROLA WIECZORKA

To prawda, że potwierdzenie informacji medialnych zmieniłoby sytuację geopolityczną Polski, ale nie staniemy się zaraz drugim Kuwejtem czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Należy jednak pamiętać, że do dzisiaj nie udało się nikomu poza Amerykanami wdrożyć opłacalnej technologii wiercenia kierunkowego, niezbędnego do eksploatacji metanu uwięzionego w łupkach skalnych. Decydując się zatem na rozwój tego typu wydobycia w Polsce, przez długi czas będziemy musieli polegać wyłącznie na know-how amerykańskich inwestorów – twierdzi Karol Wieczorek. Wydobycie gazu niekonwencjonalnego jest droższe niż konwencjonalnego, a ręce po lwią część zysku na pewno wyciągną Amerykanie (w Polsce są już m.in. Chevron i Exxon Mobil) i polski rząd będzie musiał się z nimi podzielić. Polacy mieliby jednak własne złoża i np. gra tzw. szantażem gazowym przez Moskwę, byłaby dużo trudniejsza.  Rosjanie straciliby wobec nas kartę przetargową, a Nord Stream zacząłby bawić, a nie straszyć.

 
DIAGNOZA GEOPOLITYCZNA Mariusza Ruszel, Fundacja Amicus Europae
 
Zwiększenie wydobycia gazu łupkowego w latach 2004-2008 w Ameryce przyczyniło się do tego, że USA stały się największym producentem gazu na świecie wyprzedzając Federację Rosyjską. Sytuację obrazują dane Międzynarodowej Agencji ds. Energii z 2009 r., zgodnie z którymi USA wyprodukowały 624 mld m³ gazu ziemnego, zaś Rosja 582 mld m³. Odnosząc te dane do danych z 2008 r. zauważyć można wzrost produkcji w USA o 3,7%, zaś w Rosji spadek o blisko 12%. Wzrost produkcji gazu w Ameryce spowodował, że zmniejszył się import tego surowca skutkujący mniejszym wykorzystywaniem terminali LNG. W związku z czym większe ilości gazu skroplonego trafiły do Europy zwiększając konkurencję Rosjanom. Gazprom zmuszony został do obniżenia cen dla niektórych zachodnich odbiorców, aby nie dopuścić do sytuacji powodującej spadek popytu na rosyjski gaz. Federacja Rosyjska ma świadomość, że nadchodzące lata oznaczać będą rewolucję technologiczną w sektorze gazu ziemnego, więc próbują jak najszybciej przedłużać i tak już długoletnie kontrakty na kolejne kilkanaście lat. Eksploatacja gazu łupkowego może zakłócić dotychczasową geopolitykę gazociągów oraz zmienić kierunki dostaw tego surowca.
 
Czy UE chce gazu łupkowego
 
Teoretycznie Unia Europejska powinna przecież dążyć do złamania monopolu Gazpromu na rynkach europejskich. Praktycznie duże państwa europejskie o znaczącej sile głosu w UE mają interes w utrzymaniu sytuacji status quo. Można przypuszczać, że paradoksalnie gaz łupkowy, który teoretycznie mógłby stanowić surowiec mogący wzmocnić mechanizmy reagowania kryzysowego, może okazać się nie na rękę niektórym europejskim koncernom energetycznym. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zaznaczył ostatnio, iż przygotowywany będzie raport oceniający skutki środowiskowe wydobywania gazu z łupków w Europie i od wyników raportów zależeć będzie rozwój eksploatacji gazu łupkowego w Unii Europejskiej.
PSZ.PL
 
 
Wydobycie gazu ziemnego w Polsce (portal weglowodory.pl)
 
 
ANALIZA wg. HASEŁ EKSPERTA ANDRZEJA SZCZEŚNIAKA
 
Gazprom, a nawet Rosja, upadnie przez (polski) gaz łupkowy:
* Gazeta Polska: Ameryka wygazuje Rosję
* CIRE: “Putin rozpaczliwie lansuje gaz dostarczany gazociągami”
* Forsal.pl powtarza za FT: “Produkcja gazu łupkowego w USA przeszkodziła Gazpromowi w ekspansji na amerykańskim rynku”
* Hot Money cytuje analityka Krutichina: “Gazprom może stracić pozycję w Europie na rzecz Polski”
* PAP Interia.pl za Kommiersant: “Polski gaz zagrozi Gazpromowi”: (”Gazprom przerażony”)
* TVN24: “Polska postrachem Gazpromu”
* Gazeta Prawna: “Polski gaz z łupków może uratować Europę przed Gazpromem”
* minister Dowgielewicz w TOK.GFM: “Rosja czuje się mniej pewnie na rynku globalnym”
Nasz sojusz z Ameryką wzmocni się:
* Polska The Times: “Rewolucja na rynku gazu da nam niezależność od dostaw z Rosji”
* IAR, Onet: “Amerykanie podzielą się nową technologia pozyskiwania gazu”
* Paliwa.pl: “USA zrobią z Polski gazowe eldorado”
* Odkrywcy.pl za PAP: “Nowe technologie wydobycia gazu zmienią geopolitykę w Europie”
* PAP: “Amerykanie: Polacy siedzą na skarbie; Rosja zaniepokojona”
 
Andrzej Szcześniak Myśl Polska
 
PODSUMOWANIE
 
Rynek gazowy w Europie zmieniał się wyraźnie i geopolityka gazowa , rurociagowa jest coraz bardziej przejrzysta, co powoduje lepszą ocenę pozycji Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego.
 
Kejow
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: