Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Gaz łupkowy w Polsce w ocenie Hilary Clinton

Gaz łupkowy w Polsce w ocenie Hilary Clinton

Szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton powiedziała w sobotę w Krakowie, że przystąpienie Polski do globalnej inicjatywy ws. wydobycia gazu łupkowego to znak wiodącej roli naszego kraju w światowym sektorze energetycznym.
„Jeśli chodzi o poziom polityczny i narodowy to jest to bardzo mocny znak wiodącej roli Polski w tym sektorze, bo sektor energetyczny to jeden z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa narodowego i globalnego w dzisiejszym świecie” – powiedziała Clinton.

Jak tłumaczyła, globalna inicjatywa na rzecz wydobycia gazu łupkowego będzie zrzeszać kraje, które mają zarówno potencjał wydobycia gazu łupkowego, jak i wolę rozwoju ekspertyzy w tym zakresie, aby – jak podkreśliła – stworzyć odpowiednie warunki gwarantujące wykorzystywanie gazu łupkowego w sposób bezpieczny dla środowiska.

Za PAP

Radek Sikorski i Hilary Clinton w Polskim Radiu

„Globalna inicjatywa w sprawie gazu łupkowego będzie zrzeszać kraje, które mają w perspektywie możliwość korzystania ze złóż gazu łupkowego. Chodzi również o chęć tworzenia ekspertyz, które pozwolą stworzyć warunki do wydobywania tego surowca w sposób bezpieczny dla środowiska” – powiedziała Clinton.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oświadczył, że Polska i USA w sprawach energetycznych mają zbieżne poglądy.

„Cieszę się, że Polska i Stany Zjednoczone będą współpracować w kwestiach energetycznych w ogólności, a w kwestiach wydobycia gazu łupkowego w szczególności” – dodał Sikorski.

POLSKIE RADIO

PODSUMOWANIE

Amerykanie zaprosili polski rząd do globalnej inicjatywy na rzecz gazu łupkowego przeciw monopolowi gazowemu Rosji w Polsce i UE . Amerykańska sekretarz stanu wyjaśniła, ze inicjatywa ma na celu zawiązanie współpracy pomiędzy państwami, które mają w perspektywie możliwość korzystania ze złóż gazu łupkowego.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: