Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Gronkiewicz Waltz o podatku „janosikowym”50% Prof.Kuleszy
Czerwiec 29, 2010, 7:42 pm
Filed under: Historia, legislacja | Tagi: , ,

Gronkiewicz Waltz o podatku „janosikowym”50% Prof.Kuleszy

Rozmawiamy z ministrem finansów, który zaproponował sześć możliwości modyfikacji mechanizmu naliczania „janosikowego”. Nie wykluczam jednak, iż w pewnym momencie skierujemy skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie naliczania „janosikowego”. – powiedziała w rozmowie z wnp.pl Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent m.st. Warszawy.

http://finanse.wnp.pl/hanna-gronkiewicz-waltz-o-mozliwosci-modyfikacji-janosikowego,113622_1_0_0.html

INTERPELACJA SEJMOWA 

Szanowny Panie Marszałku! W związku z przesłaną, przy piśmie z dnia 14 marca 2008 r. nr SPS-023-1848/08, interpelacją posła Andrzeja Halickiego w sprawie możliwości zawieszenia tzw. podatku janosikowego wpłacanego do budżetu państwa przez miasto stołeczne Warszawa, uprzejmie wyjaśniam:

   Zgodnie z art. 29 ust. 1 i art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 203, poz. 1966 z, późn. zm.) – gminy, w których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie (wskaźnik G) jest większy od 150% wskaźnika dochodów podatkowych wszystkich gmin (wskaźnika Gg), oraz powiaty, w których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w powiecie (wskaźnik P) jest większy od 110% wskaźnika dochodów podatkowych wszystkich powiatów (wskaźnika Pp), dokonują wpłat do budżetu państwa, odpowiednio z przeznaczeniem na część równoważącą subwencji ogólnej dla gmin i część równoważącą subwencji ogólnej dla powiatów.

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/0993C1B6

Istota podatku

W ramach „janosikowego” bogate miasta, powiaty czy gminy muszą łożyć na utrzymanie biedniejszych jednostek samorządowych. Według danych „Rzeczpospolitej”, w tym roku suma kwot, jakie zasobniejsze samorządy będą musiały oddać tym dysponującym mniejszymi wpływami to 1,9 mld zł.

Zgodnie z ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, wszystkie gminy, w których wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca jest większy niż 150 proc. wskaźnika dochodów podatkowych wszystkich gmin, zobowiązane są do odprowadzania nadwyżki do budżetu państwa.

Tym razem protestuje Warszawa

W tym roku głos w sprawie podatku „janosikowego” zabrały władze Warszawy. Z 1,9 mld zł, jakie w tym roku oddadzą w ramach subwencji wyrównawczej najbogatsze samorządy, 600 mln zł pochodzić będzie z Warszawy. – W przeliczeniu na jednego mieszkańca Warszawa płaci aż 375 zł, Poznań 100 zł, a Wrocław 48 zł – mówi cytowany przez „Rzeczpospolitą” Mirosław Czekaj, skarbnik stolicy.

Oprócz wspomnianych już Warszawy i Poznania, znaczne kwoty (po kilkadziesiąt milionów złotych) „janosikowego” płacą Wrocław, Kraków, Katowice i Gdańsk. Z danych zebranych przez „Rz” wynika, że w przyszłym roku tylko duże miasta zapłacą ponad 1 mld zł podatku.

http://samorzady.polska.pl/goracytemat/article,Powrot_dyskusji_o_janosikowym,id,303588.htm

Ministerstwo Finansów odrzuciło prośbę 75 gmin i powiatów, aby odstąpić od obowiązku zapłaty janosikowego przez Mazowsze.

Ministerstwo Finansów przyznało, że obecna ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie przewiduje możliwości umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wpłat na subwencję regionalną dla województw oraz subwencję równoważącą dla powiatów, miast i gmin. Jak wyjaśnił resort, w 2010 roku wpłat będzie dokonywało 87 gmin, 55 powiatów i 2 województwa. Najwięcej na ten cel przeznaczy Mazowsze.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że modyfikacja sposobu naliczania wpłat na janosikowe wymagałaby zmian prawnych. Uzgodnienia w tej sprawie rząd przeprowadza z udziałem strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Stosowne propozycje zmian MF zgłosiło stronie samorządowej w marcu tego roku, ale przedstawiciele samorządów jeszcze się do nich nie odnieśli. Swoje propozycje zmiany konstrukcji janosikowego może do Komisji Wspólnej zgłosić również województwo mazowieckie. 

 Gazeta Prawna

PODSUMOWWANIE 

Przekazanie 50% dochodu m.st. Warszawy to nieporozumienie.

Kejow

Ps. Trawestacja hasła ” Cały naród buduje swoją stolicę” – „Pomożecie?- Pomożemy” . Dochód budżetu m.st Warszawy wynosi ponad 12 mld zł.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: