Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Solary ogrzewają polskie domy – postęp technologiczny

Solary ogrzewają polskie domy – postęp technologiczny

Jak wynika z badań Instytutu Energetyki Odnawialnej w 2009 r. sprzedaż solarów zwiększyła się o 11% względem roku ubiegłego. Tempo wzrostu energetyki słonecznej jest najwyższe spośród wszystkich dostępnych odnawialnych źródeł energii. Jest to m.in. skutek większej świadomości społecznej dotyczącej ekologicznych rozwiązań, względnie niskich kosztów zastosowania tej technologii oraz licznych udogodnień dla eko-pozytywnych.

Spośród sprzedanych w ubiegłym roku 144 tys. m2 solarów prawie połowa trafiła do mieszkańców Małopolski, Śląska i Podkarpacia.

Oferta dopłat z funduszu została skierowana wyłącznie do właścicieli prywatnych domów. Z całościowego kosztu operacji wynoszącego 15 tys. zł chętni zapłacą tylko 3 tys. zł.

Kolektory słoneczne to jedno z najprostszych i najtańszych eko-rozwiązań dla rodziny – biorąc pod uwagę technologie innych źródeł energii odnawialnej. Nie oznacza to jednak, że nie stanowi ono obciążenia dla domowego budżetu. Koszt założenia solarów o powierzchni 2 m2 w domu jednorodzinnym to wydatek rzędu 7 tys. zł. Przy budowie nieruchomości od podstaw taka kwota ginie w kosztach, a przy okazji daje możliwość uzyskania preferencyjnych warunków kredytowych.

WNP.PL
 
Kalkulacja
Co innego twierdzą producenci ogniw fotowoltaicznych, twierdząc, że ich najnowsze modele generują dużo prądu nawet wtedy, gdy są zacienione albo jest pochmurno. Dla przykładu: instalacja o powierzchni 16 mkw. w takim niezbyt słonecznym kraju jak Belgia daje 1700 kWh prądu rocznie. Jednak biorąc pod uwagę koszt zakupu takiej instalacji (13 tys. euro), ta inwestycja zwróci się za prawie 11 lat. Nie mówiąc już o tym, że ogniwa tej wielkości nie pokryją zapotrzebowania na prąd średniego gospodarstwa domowego. Szybciej zwracają się duże systemy fotowoltaiczne, o mocy 100 kW, ale to wydatek rzędu 600–700 tys. zł. W Polsce mało kogo byłoby na to stać.
Dotacje
 
System wsparcia dla energetyki słonecznej na lata 2011- 2020, w którym uwzględnione zostały obecne i prognozowane (wymagane) tempo rozwoju energetyki słonecznej, dotychczasowe doświadczenia i w którym ujęte i zbilansowane zostały obecne i planowane środki na wsparcie tego sektora: program dotacji proponowany przez NFOŚiGW, programy dotacji przewidziane w Regionalnych Programach Operacyjnych.

„W proponowanym systemie wsparcia przyjęto, zmienny, malejący w miarę rozwoju rynku i wzrostu cen paliw kopalnych udział dotacji (najważniejszy obecnie instrument wsparcia małych technologii off grid) we wsparciu inwestycji termicznej energetyki słonecznej. Średni udział dotacji w latach 2011-2020 wyniesie niecałe 6,5%, z tym że udział ten w poszczególnych okresach będzie maleć z 10,5 % w latach 2011-2014 (tu środki są w minimum 50% już zbilansowane w krajowych funduszach ekologicznych i strukturalnych UE) do ok. 4,3% w latach 2018-2010. Sektor energetyki słonecznej termicznej w Polsce działa w warunkach pełnej konkurencji wielu producentów i dostawców urządzeń i usług. Dlatego założono, również, że koszty montażu i zakupu kompletnej instalacji będą spadać z 2600 zł/m2 w okresie 2011-2014 roku do 1800 zł/m2 w 2020 roku. Zoptymalizowana kwota dotacji uwzględniająca powyższe wymagania powinna wynosić 2,4 miliarda zł, w przeliczeniu na rok – średnio 240 milionów zł.” – czytamy w dokumencie.

TECHNOLOGIA

Płaski kolektor słoneczny 2,0 i 2,5m2

solary kolektor płaski

Płaski kolektor słoneczny- solar cieczowy składa się z trzech podstawowych elementów:

* absorbera energii słonecznej

tj. głównego elementu kolektora, wykonanego z metalu dobrze przewodzącego ciepło: najczęściej jest to miedź lub aluminium. Metal ten pokryty jest substancjami tworzącymi jego powłokę, która w zależności od rodzaju kolektora może być powłoką selektywną bądź nieselektywną. Taką warstwą może być powszechnie stosowany chrom galwaniczny lub wysokoselektywne warstwy związków tytanu napylane w próżni metodą elektrostatyczną np. powłoka TiNOX, gdzie przy wysokim współczynniku absorpcji promieniowania słonecznego uzyskuje się bardzo niskie współczynniki emisji promieniowania cieplnego w zakresie podczerwienii.

* przeźroczystej pokrywy (szyby solarnej)

wykonanej ze szkła o niskiej zawartości tlenków żelaza bądź też z odpowiednio dobranych i zespolonych w podwójną warstwę tworzyw sztucznych.

* izolacji i obudowy

Jako izolator stosuje się głównie wełnę mineralną lub poliuretan.

Dzięki materiałom odpornym na korozję użytym do ich produkcji solary te charakteryzują się długą żywotnością, wysoką sprawnością i wydajnością energetyczną a niezawodna eksploatacja i ich niska cena powodują szybki zwrot kosztów inwestycyjnych.

Płaskie kolektory słoneczne TINOX 2,0 – parametry techniczne

 

Wymiary (L/W/H) 2006x1006x80mm
Waga 46 kg
Objętość cieczy w absorberze 1,41 litra
Grubość szyby solarnej odpornej na gradobicie 4 mm
Powierzchnia brutto kolektora 2,02 m2
Powierzchnia czynna absorbera 1,93 m2
Grubość płyty absorbera 0,20 mm
Współczynnik absorpcji ~ 95% ą 2%
Współczynnik emisji ~ 4% ą 2%
Maksymalna temperatura stagnacji 200 oC
Maksymalne ciśnienie robocze 0,6 MPa
Spadek ciśnienia płynu przepływającego przez kolektor 30-110 Pa
Zalecany przepływ płynu przez kolektor 2 l/min

CERTYFIKATY EN-12975 IMBER

Kolektor słoneczny płaski solar

Gdzie najlepiej Instalować SOLARY w Polsce

 

Nawet zimą kolektory słoneczne pomogą zmniejszyć rachunki na ogrzewanie

 

NOWA TECHNOLOGIA SOLAR-THERMAL

Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Institute opracowali nowy system skupiający światło słoneczne, który ma przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji energii bazujących na obiegu termalnym z turbogeneratorem.

Wersja testowa instalacji uruchomiona w zeszłym tygodniu w mieście Almeria w Hiszpanii będzie pracować do końca przyszłego roku. Opracowano ją jako alternatywę cenową dla innych technologii solarnych, ma być tańsza od tradycyjnych systemów solarnych dzięki wykorzystaniu liniowych zwierciadeł Fresnela jako koncentratora światła słonecznego oraz wody zamiast czynnika grzewczego do produkcji pary napędzającej turbiny.

System składa się z podstawowego pola luster, absorbera i lustra wtórnego. Podstawowe pole luster to 25 rzędów płaskich zwierciadeł Fresnela ułożonych na ziemi na długości 100m. Lustra wyposażone są w silniki elektryczne regulujące ich położenie do optymalnej pozycji względem słońca. Odbijające się od luster promienie słoneczne padają na absorber, czyli długą na 100 metrów i zawieszoną kilka metrów nad lustrami rurę wypełnioną wodą. Nad absorberem umieszczone jest dodatkowe lustro, którego funkcją jest skupianie odbitego przez dolne lustra światła również na rurze, co dodatkowo zwiększa sprawność systemu.

Zastosowanie zwierciadeł Fresnela jest rozwiązaniem konkurencyjnym dla luster parabolicznych, których wykonanie wiąże się z wysokimi kosztami wynikającymi ze złożonego procesu formowania powierzchni odbijającej. Dodatkową zaletą konstrukcji jest zmniejszenie ilości luster, względem rozwiązania ze zwierciadłami parabolicznymi.

Link http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=630&cms=30

ZASADA DZIAŁANIA FOTOOGNIWA wg. Wikipedii

Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p. Rozdzielenie nośników ładunku w złączu powoduje powstanie na nim zewnętrznego napięcia elektrycznego. Ponieważ rozdzielone nośniki są nośnikami nadmiarowymi (mają nieskończony czas życia), a napięcie na złączu p-n jest stałe, oświetlone złącze działa jako ogniwo elektryczne.

Wikipedia

 Pisałem o tym poprzednio

http://jaron.salon24.pl/179343,kup-pan-cegle-targi-mur-expo-torwar-cieplownictwo-hitem
 
 
ROZWÓJ TECHNIKI
Próżniowe rurowe kolektory słoneczne są urządzeniami najnowszej generacji. Wypierają z rynku dotychczas znane i stosowane kolektory płaskie. Ograniczenie strat przechwyconego ciepła poprzez zastosowanie najdoskonalszej izolacji próżniowej powoduje, że urządzenia te, w przeciwieństwie do kolektorów płaskich, pracują efektywnie przez 365 dni w roku wspomagając w istotnym zakresie tradycyjne źródła ciepła w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, wody basenowej a także wspierają niskotemperaturowe układy centralnego ogrzewania.
 
Kejow

4 Komentarze so far
Dodaj komentarz

マークバイマークジェイコブス
トートバッグ
Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, amazing blog!

Komentarz - autor: マークバイマークジェイコブス トートバッグ

obtain free online

Solary ogrzewają polskie domy – postęp technologiczny | Jaronwoj Blog Warszawa Polska

Trackback - autor: obtain free online

best running shoes For men

Solary ogrzewają polskie domy – postęp technologiczny | Jaronwoj Blog Warszawa Polska

Trackback - autor: best running shoes For men

shoesbuzz

Solary ogrzewają polskie domy

Trackback - autor: shoesbuzz
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s%d blogerów lubi to: