Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Diagnoza sporu gazowego Białoruś-Rosja- recepta pisana cyrylicą
Czerwiec 24, 2010, 7:54 pm
Filed under: Gazprom, Historia, polityka, rurociągi | Tagi: , , ,

Diagnoza sporu gazowego Białoruś-Rosja- recepta pisana cyrylicą

Prognoza
 
Mimo ostrych działań obu stron, w tym wydanej przez Alaksandra Łukaszenkę decyzji o wstrzymaniu tranzytu, wydaje się, iż w najbliższych dniach można oczekiwać zawarcia porozumienia. Rosyjskie argumenty w sporze z Białorusią są zbyt słabe, aby pomóc zrealizować wszystkie zakładane cele i odnieść propagandowy sukces. Najbardziej prawdopodobny wydaje się kompromis, polegający na wzajemnym uregulowaniu przez strony powstałych długów – za dostawy gazu i za tranzyt. Jednocześnie wydaje się, iż Łukaszenka w obawie przed zablokowaniem dostępu do rosyjskiego rynku ostatecznie przystąpi do Unii Celnej. Porozumienie będzie jednak miało charakter tymczasowy i nie rozwiąże istoty istniejącego między stronami sporu. Do kolejnej, znacznie poważniejszej, konfrontacji na linii Mińsk–Moskwa dojdzie najprawdopodobniej pod koniec roku, kiedy strony przystąpią do ustalania warunków współpracy gazowej i naftowej na 2011 rok.
 

Tydzień na Wschodzie Osredek Studiów Wschodnich

TAKTYKA GAZOCIĄGOWA GAZPROMU 

Zasada nr.1

Ominąć  kraje tranzytowe  Białoruś i Ukrainę  na drodze do krajów UE.

Zasada nr. 2

Uzasadnic partnerom z UE koniecznośc budowy gazociągu Nord Stream i South Stream jako gwarancję bezpieczeństwa  wobec pojawiających sie ryzyk logitycznych i handlowych w krajach tranzytowych.

Zasada nr 3.

Dziel i rządź centralnie z Moskwy

Cel nadrzedny przejęcie kluczowych firm gospodarki ( nowy model niewolnictwa ekonomicznego)

POLSKA OPINIA
Według analityka Andrzeja Szcześniaka cyt. „Zachwiana pozycja polityczna prezydenta Łukaszenki doprowadza już dziś do nerwowych wypowiedzi („Rurociąg Północno Bałtycki to największa głupota w historii Rosji”) aż po działania odwetowe (myto i utrudnienia dla rosyjskiego transportu).

http://szczesniak.pl/node/315

RECEPTA PUTINA

Opłata za tranzyt rosyjskiego gazu do Europy przez terytorium Białorusi powinna być dokonywana zgodnie z kontraktem, oświadczył Władimir Putin. Przemawiając na posiedzeniu w sprawie energetyki w Nowokuzniecku premier podkreślił, że zobowiązania kontraktowe powinny wykonywać obydwie strony. W przypadku spornych kwestii, należy je rozwiązywać w drodze rozmów, zaznaczył Putin.

Russia Voice

RECEPTA NA SZCZĘSCIE BIAŁORUSI  

Rosja nic nie zyskiwała z postsowieckiej tradycji subwencjonowania Białorusi i dlatego też postanowiła skomercjalizować swoją politykę zagraniczną. Bezcłowo dostarczana Białorusi ropa kosztowała rosyjskich podatników rocznie ponad 4 mld dolarów. Z rosyjskiego punktu widzenia nielojalność prezydenta Łukaszenki kosztowała Rosję jeszcze dodatkowe 3,5 mld dolarów rocznie, ponieważ mimo zobowiązania z 1995 r. zwrócenia Rosji 85% zysku z rafinowanych produktów naftowych, Łukaszenko przestał w 2001 r. przekazywać tę sumę. Sam utrzymywał „gospodarczy cud” kraju, poprzez zyskowny eksport przetworzonej ropy.

Czy będzie nowa recepta na szczęcie i kolejny sukces w wyborach prezydenckich Łukaszenki

To jest  pytanie bez odpowiedzi.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: