Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Szef ChRL Hu Jintao o gazie w Uzbekistanie Kazachstanie
Czerwiec 21, 2010, 7:14 am
Filed under: gaz, Gazprom, rurociągi | Tagi: , , , , ,

Szef ChRL Hu Jintao o gazie Uzbekistanie Kazachstanie

Podczas wizyty przewodniczącego Hu w Taszkencie podpisano deklarację o pogłębianiu i rozwoju partnerskich stosunków przyjaźni i współpracy pomiędzy obu państwami oraz szereg porozumień międzyrządowych i międzyresortowych. Ponadto Uzbieknieftiegaz i chiński państwowy koncern CNPC zawarły ramowe porozumienie w sprawie dostaw uzbeckiego gazu do Chin w wysokości 10 mld m3 rocznie, a chiński Eximbank przyznał uzbeckiemu bankowi komercyjnemu Uzpromstrojbank kredyt w wysokości 113 mln USD w ramach programu kredytowania państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
 

Efektem wizyty w Astanie jest podpisanie przez kazaski koncern KazMunaiGaz i chiński CNPC porozumienia o budowie gazociągu Bejneu (zachodni Kazachstan) – Szymkent. Inwestycja ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne południowemu Kazachstanowi, obecnie uzależnionemu od dostaw gazu z sąsiedniego Uzbekistanu. Porozumienie zakłada równy udział stron w finansowaniu przedsięwzięcia, którego koszt szacowany jest na 3,5 mld USD. Nowy gazociąg ma zostać połączony z otwartym w ub. roku gazociągiem Azja Centralna–Chiny. Ponadto Kazachstan i Chiny zawarły międzyrządowe porozumienie o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii atomowej, a firmy Kazatomprom i CGNPC (China Guangdong Nuclear Power Corporation) – kontrakt na sprzedaż uranu do Chin. Szczegółów kontraktu nie ujawniono prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdymukhamedov by uradowany .
 

OSW Tydzień na Wschodzie

Przewodniczą CHRL  Hu dołączył  do prezydenta Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podczas inauguracji w Astanie i otworzył budowę gazociągu gazociągu 1833 km

Jest to pierwszy szlak eksportu gazu z  Kazachstanu, które nie przechodzi przez Rosję.Większość środków finansowych na projekt pochodzi z państwowych China Development Bank.  Cały rurociąg ma być gotowy do 2013 roku.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/8410369.stm

GEOPOLITYCZNE ZNACZENIE

Rosja przegrała wyścig gospodarczy z Chinami. Zasoby naturalne z byłych republik radzieckich trzeba sprzedawać Chinom lub UE. A Syberię  jako kolonię rosyjską ktoś (może własnie Chiny) musi sensownie zagospodarowac.
 

Nie bez znaczenia jest też fakt, że w wyniku braku możliwości eksportu turkmeńskiego gazu do Europy do czasu zbudowania nowych gazociągów północnego i południowego Rosja musiała zmniejszyć import turkmeńskiego gazu. Na razie zamiast planowanych 80 mld m sześć. rocznie będzie kupować w nim tylko 30 mld m sześć. , czyli dwa i pół razy mniej. Z punktu widzenia Moskwy ekspansja Chin w Turkmenistanie jest w jakiejś mierze zaporą przed dopuszczeniem do turkmeńskich złóż zachodnich kompanii naftowych. Aszchabad w kilka dni po uruchomieniu gazociągu do Chin dał Moskwie coś w rodzaju listu gwarancyjnego.

Kejow

Poprzenia notka zbliżona  opisem do sytuacji obecnej.

http://jaron.salon24.pl/163036,indyjska-geopolityka-rosji-i-chin-energetyczna-i-wojskowa

Załacznik mapka

Map of Proposed Central Asian Pipelines

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: