Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Gazprom zakręca kurek gazowy Białorusi – pułapka?

Gazprom zakręca kurek gazowy Białorusi – pułapka?

 

Gazprom zagroził w czwartek Białorusi ograniczeniem od poniedziałku o 85 proc. dostaw gazu, o ile Mińsk nie zapłaci długu w wysokości 192 mln dolarów. W odpowiedzi na to ultimatum Białoruś oświadczyła, że Rosja jest jej winna 200 mln USD za tranzyt gazowego paliwa do Europy Zachodniej. Poproszony o skomentowanie roszczeń Mińska, Miller odparł, że „w terminologii futbolowej nazywa się to nieudaną pułapką ofsajdową”.

Białoruś nie neguje długu wobec Rosji. Twierdzi jednak, że według stanu z 1 maja wynosił on 132,6 mln dolarów.

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow poinformował w piątek, że dostawy gazu dla Białorusi mogą zostać zmniejszone o 85 proc. od godz. 10.00 czasu moskiewskiego (8.00 czasu polskiego) w poniedziałek.

Za PAP

Niespodziewana zmiana ról: Teraz to Białoruś oskarża Gazprom o długi

19.06.2010r. 10:41

Gazprom i Białoruś wzięły się za łby o gazowe długi. Dotąd Gazprom oskarżał Mińsk, że zalega za zapłatą za gaz. Teraz Białoruś zarzuca Rosjanom długi za tranzyt gazu na Zachód.
Za tranzyt Gazprom jest nam dziś dłużny nieco ponad 200 mln dol. – oświadczył w piątek wieczorem w białoruskiej telewizji wiceminister energetyki Eduard Towpieniec. To kwota nieco większa niż długi, o które Gazprom oskarża Mińsk.

A jeśli Gazprom spełni groźbę i ograniczy Białorusi dostawy gazu o 85 proc., to „może to przełożyć się na kwestie tranzytu” – dodał Towpieniec. Zasugerował, że może dojść do wstrzymanie przesyłu rosyjskiego surowca do Kaliningradu i UE.

Andrzej Kublik GW

Waldemar Pawlak o zagrożeniu bezpieczeństwa energetycznego Polski

Kolejna wojna gazowa pomiędzy Gazpromem a Białorusią poważnie zaniepokoiła odbiorców gazu w Polsce. Jednak wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zapewnił, że nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do Polski.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapewnił w piątek, że nie ma zagrożenia dla dostaw gazu do Polski. Oświadczenie to wydał w związku z zapowiedziami Gazpromu, że przerwie dostawy na Białoruś, jeśli ten kraj nie ureguluje swoich zobowiązań za gaz.

Podsumowanie

Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko powiedział, iż Białoruś jest gotowa do oddania kontroli nad rurociągami operatorów Biełtransgazu i rafinerii ropy naftowej w zamian za prawo do wynagrodzenia krajowego  w tym rosyjskie ceny ropy naftowej i gazu, zgłoszonych w zeszłym miesiącu.  Co podał skwapliwie Interfax ,co jest dalszą konkluzją za bojkot Białorusi  unii celnej Rosji z Kazachstanem przez Premier Białorusi Siergieja Sidorskiego  .

Pytanie?

Czy Białoruś będzie +zainteresowana importer gazu poprzez terminal LNG Świnoujście na zasadach TPA.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: