Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Kulczyk OIL jako szejk naftowy Brunei z wyczuciem biznesowym
Czerwiec 2, 2010, 9:33 am
Filed under: Koncesje, ropa, Ropa naftowa | Tagi: , , , ,

Kulczyk OIL jako szejk naftowy Brunei z wyczuciem biznesowym

Na terytorium Brunei, KOV jest właścicielem 40% udziału w Bloku L, obszaru koncesyjnego o powierzchni 2,22 tys. km2, obejmującego tereny lądowe i morskie w północno-wschodniej części kraju, oraz 36% udziału w Bloku M, bezpośrednio sąsiadującym z Blokiem L, co daje spółce prawo do prowadzenia poszukiwań i wydobycia ropy naftowej z terenu o powierzchni 3,0 tys. km2, usytuowanego na południu Brunei

 • Blok M to obszar poszukiwawczy o powierzchni 3 tys. km2 (744 tys. akrów), usytuowany na południu kraju, w bezpośrednim sąsiedztwie Bloku L.
   
 • Na terenie Bloku M znajduje się nieudostępnione pole naftowo – gazowe Belait, odkryte przez Royal Dutch Shell w 1909 r. w Antyklinie Belait, większej strukturze geologicznej, która przecina Blok M i ma kontynuację w Bloku L na północ.
   
 • Wiele z 18 odwiertów wykonanych od 1909 roku w obrębie antykliny potwierdziło obecność ropy naftowej i gazu. (Źródło: „The Geology and Hydrocarbon Resources of Negara Brunei Darussalam, wydanie uzupełnione z roku 1996, wydane przez Brunei Shell Petroleum).
   
 • W drugim i trzecim kwartale 2009 r. zostały wykonane trójwymiarowe badania sejsmiczne obejmujące obszar 118 km2 oraz badania sejsmiczne w technologii dwuwymiarowej, obejmujące 60 km bieżących.
   

http://www.kulczykoilventures.com/brunei_blok_m_informacje_podstawowe/

INFORMACJE O BRUNEI

Sułtanat Brunei jest państwem w Azji południowo – wschodniej położonym na północnym wybrzeżu wyspy Borneo. Historia wydobycia ropy naftowej w tym kraju sięga początku XX wieku. Pierwsze znaczące odkrycie w historii Brunei miało miejsce w 1929 r. kiedy poprzednik Shell Oil wykonał odwiert pozytywny na polu Seria. Zgodnie z informacją ze strony internetowej British Shell Petroleum, w 1991 roku wydobycie z pola Seria przekroczyło miliard baryłek ropy naftowej. Brunei jest trzecim producentem ropy naftowej w Azji południowo-wschodniej i znaczącym producentem LNG. Państwo to jest sułtanatem konstytucyjnym, od ponad sześciu stuleci rządzonym przez przedstawicieli tej samej rodziny. Gospodarka Brunei opiera się głównie na wydobyciu ropy naftowej oraz gazu ziemnego i charakteryzuje się jednym z najwyższych w Azji poziomów PKB na mieszkańca, który w roku 2008 był równy 53 100 USD. Ropa naftowa oraz LNG są głównymi towarami eksportowymi. (Źródło: The World Fact Book)

http://www.kulczykoilventures.com/brunei_informacje_o_kraju/

Jednak teren naftowy jest sporny

 Były premier Tun Dr Mahathir Mohamad, , był przesłuchiwany, dlaczego dwa bloki już nie należą do Malezji i  straty mogą kosztować Malezję co najmniej $100 mln USD (RM320 milionów). 
Dr Mahathir twierdził, że jego następca Tun Abdullah Ahmad Badawi oddał dwa bloki, w zamian za Limbang. 
Abdullah, który podpisał wymiany listów, wyjaśnia się, że ziemia i morze umowę z Brunei został zatwierdzony przez rząd i Malezji, że Malezja nie będą mogły uczestniczyć we wspólnych rozwoju ropy i gazu na zasadach komercyjnych w dwóch obszarach w okresie 40 lat.

Malai Mail

http://www.mmail.com.my/content/35121-oil-blocks-giveaway-brunei

KONKLUZJA

Trzeba przynać że konsorcjum Kulczyka miało nosa w sprawie ropy.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: