Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Europejski Kongres Gospodarczy 2010 w oparach wyborów

Europejski Kongres Gospodarczy 2010.

 W oficjalnej inauguracji największej biznesowej imprezy w Europie Środkowej i Wschodniej udział wzięli Marszałek Sejmu RP, p.o. Prezydenta RP Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Wystąpienia inauguracyjne mieli również: minister-członek Rady Ministrów Michał Boni, Komisarz UE ds. Polityki Regionalnej Johannes Hahn, Komisarz UE ds. Budżetu i Programowania Finansowego Janusz Lewandowski, Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Minister Finansów Jacek Rostowski oraz Prezydent RP w latach 1990-1995 Lech Wałęsa

KOMOROWSKI BRONISŁAW

KOMOROWSKI BRONISAW

 Marszałek Bronisław Komorowski: Katowice to dobre miejsce, by mówić o sprawach ważnych dla gospodarki.
PAWLAK WALDEMAR

PAWLAK WALDEMAR

 Waldemar Pawlak: To dla mnie wielki honor przemawiać tu, gdzie bije serce polskiej gospodarki. Także tu, na Śląsku jest przemysł decydujący o tym, że jesteśmy bezpieczni energetycznie.
WALESA LECH

WALESA LECH

 Lech Wałęsa: To, co robimy, to kontynuacja „ścigania się”. To była dobra koncepcja, ale przed laty. Wierzyliśmy wtedy w Pana Boga i baliśmy się sąsiadów. Teraz Pana Boga podważyliśmy, a sąsiadów już się nie boimy. Pomyślcie Państwo nad nowymi rozwiązaniami, zastanówcie się, czy oprócz „ścigania” nie potrzeba nowej koncepcji.

Foto Centrum Prasowe materiały oficjalne

INICJATYWA KULCZYKA

Nasza postawa i osiągnięcia dają nam prawo do tego, żeby świat, a szczególnie międzynarodowe środowisko finansów, nie postrzegał naszego regionu tylko jako jednego z wielu „koszyków inwestycyjnych”, posługując się ponadto mało czytelnym pojęciem „rynków wschodzących”.

Zasługujemy na to, by oceniano nas nie tylko przez pryzmat naszych aspiracji, ale przede wszystkim, realnych i mierzalnych osiągnięć. A takich nie brakuje. Proponuję więc, by od dzisiaj – zgodnie ze starą sprawdzoną, marketingową regułą „wyróżnij się albo zgiń” – przekonywać świat, że jesteśmy CEED, czyli rodziną dynamicznych gospodarek środkowoeuropejskich”, mówił z entuzjazmem Jan Kulczyk podczas inauguracyjnej sesji plenarnej Kongresu.

Polityczne przesłanie Jerzego Buzka

Jerzy Buzek: Powód przesunięcia Kongresu był bardzo poważny, najpoważniejszy z możliwych. Jesteśmy w stanie, jako kraj, organizować się i to jest doceniane. Przejście Polski przez ostatnie trudne chwile jest wzorowe. Działają instytucje, działają procedury. Opinia ludzi jest także uzależniona od kategorii dostatku. A ten dostatek daje gospodarka. Nadal mamy do czynienia z kryzysem, brakuje środków w niektórych krajach. Tym bardziej potrzebne są reformy. Ważna będzie nasza ucieczka do przodu. Musimy mieć odpowiedni nadzór nad rynkiem finansowym, możliwość oceny ryzyka, a także musimy posiadać rzetelne statystyki. 
Niezbędne będzie odblokowanie tych regionów Europy, które mają ogromny potencjał rozwoju. Uważa się, że kraje, które niedawno weszły do UE, będą stanowić jej siłę napędową. One są bowiem pazerne na sukces. Prezydencja Polski, na którą musimy się odpowiednio przygotować, będzie bardzo istotna. Ważny będzie również budżet UE ustalany na kolejne lata. Ważna będzie europejska wspólnota energetyczna, a także przepływ kapitału i wiedzy. Natomiast dla Polski niezmiernie istotne będzie partnerstwo wschodnie, współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego. 

 

PODSUMOWANIE

Odczucie kongresu jako wyborczy miting , atmosfera tłoku i wyczekiwania.

Słaba organizacja ciasno i brak miejsc , ludzie i atmosfera dobra aktywaną rolę spełnia też jako wspóorganizator Wojewoda Śląski. W tłumie dostrzeżono kandydata na senatotora RP Adama Stacha  v-ce Wojewodę Sląskiego oraz wielu działach z przemysłu weglowego i energetycznego .

Jedynie Waldemar Pawlak mówił o CO2 i paliwach kopalnych i Kulczyk o nowy projekcie  CEED (Central & Eastern Europe Development)

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: