Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Rosyjska Duma o katastrofie pod Smoleńskiem -„bez pretensji”
Maj 30, 2010, 7:39 am
Filed under: polityka | Tagi: , , , , ,

Rosyjska Duma o katastrofie-„bez pretensji”

 

Polska nie ma żadnych pretensji do strony rosyjskiej w związku ze śledztwem w sprawie okoliczności katastrofy samolotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem. O tym poinformował przedstawiciel komitetu Dumy ds. międzynarodowych Konstantin Kosaczow po spotkaniu w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Polski Radosławem Sikorskim. 31 maja Rosja przekaże Polsce kopie nagrań z czarnych skrzynek samolotu prezydenckiego. Według wstępnych danych, przyczyną tragedii, w której zginęło 96 osób, było uderzenie w drzewa we mgle podczas lądowania. Piloci zignorowali ostrzeżenia o niebezpieczeństwie, które dawały urządzenia automatyczne samolotu i zdecydowali się na nadmierne ryzyko.

Russia Voice

Interpretacja wypowiedzi Min Radka Sikorskiego

Kosaczow w czwartek i piątek przebywał w Warszawie, gdzie uczestniczył w pierwszym w historii posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej oraz Sejmu RP. Jego tematem były problemy historii, współpraca gospodarcza, kwestie humanitarne, zagadnienia bezpieczeństwa europejskiego i konflikty regionalne.

Deputowany poinformował, że „podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych (Radosławem) Sikorskim otwarcie zapytałem go, czy Polska ma jakieś pretensje do Rosji w związku z badaniem katastrofy pod Smoleńskiem„.

„Minister równie otwarcie odpowiedział, że ani o żadnych problemach, ani o żadnych pretensjach pod adresem Rosji od swoich kolegów z rządu, zajmujących się badaniem, ani razu nie słyszał” – przekazał Kosaczow

Dziennik.pl

Wypowiedź  Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza  na okoliczność braku pretensji

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oświadczył, że Polska nie ma żadnych pretensji i uwag dotyczących prowadzonego przez Rosję dochodzenia w sprawie katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem.

„U nas w Polsce nie ma żadnych pretensji, żadnych uwag dotyczących tego, jak prowadzone jest śledztwo” – powiedział marszałek Senatu dziennikowi „Izwiestija”.

Borusewicz poinformował, że dwie izby parlamentu RP uchwaliły wspólną rezolucję, w której wyraziły wdzięczność Rosjanom za okazane przez nich współczucie i solidarność. „Ta straszna katastrofa zbliżyła nasze narody. Są dzisiaj tak sobie bliskie, jak nie były nigdy po wojnie” – oznajmił marszałek.

Borusewicz zauważył, że „70 lat temu zbrodnia katyńska wykopała między naszymi narodami bardzo głęboki rów, którego w żaden sposób nie mogliśmy zasypać„. „Zasypujemy do tej pory” – zaznaczył.

Polskie Radio.pl

Inna opinia z Naszego Dziennika ks. Prof. Guza filozofa

Uważam, że fakty historyczne mają swoje uwarunkowania ideowe i tak samo jest w tym przypadku„, mówi rozmówca gazety, który jest kierownikiem Katedry Filozofii Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. – „Jeśli chodzi o geografię ideową Polski, to stoimy na rozdrożu pomiędzy chrześcijaństwem a liberalizmem i neosocjalizmem. To jest kontekst ideowy, w jakim należy odczytać tragedię pod Smoleńskiem oraz to, co po niej nastąpiło„.

Zdaniem Guza „dokonanie podziału uroczystości rocznicowych w Katyniu na celebrację z udziałem premierów rządów polskiego i rosyjskiego i na późniejszą uroczystość z głową polskiego państwa, panem prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, który nie został zaproszony na główne obchody, wynikało stąd, że po prostu mieliśmy do czynienia już w samym przygotowaniu koncepcyjnym ze starciem ideowym postawy narodowej, propolskiej i prokatolickiej z tendencją zdominowaną – nazwijmy to ostrożnie – wpływem myślenia neoliberalistyczno-neosocjalistycznego„.

PAP/Nasz Dziennik

KONKLUZJA

Katastrofa pod Smoleńskiem pokazała relacje Polski wobec Rosji na forum międzynarodowym. W Polsce po okresie żałoby element  spekulacji i pośrednio pretensji jest elementem polityki wewnętrznej.

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: