Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Wybory uzupełniające w Katowicach do Senatu RP po zmarłej Krystynie Bochenek
Maj 29, 2010, 5:28 pm
Filed under: polityka | Tagi: ,

Nowy senator który będzie wybrany w dniu 20 czerwca 2010 zajmie miejsce Krystyny Bochenek (PO), która zginęła w kwietniowej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wybory uzupełniające w okręgu katowickim odbędą się 20 czerwca, wraz z wyborami prezydenckimi.

Dwóch kandydatów istotnych

Kandydat PO Leszek Piechota to obecny wiceprezydent Katowic. W tym roku skończy 52 lata. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach; w 1980 r. zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów na tej uczelni. Przez lata związany z górnictwem – kierował m.in. działami – gospodarki maszynami, remontami i zarządzania majątkiem trwałym oraz działem przetargów i zamówień publicznych, nadzorował wykonanie inwestycji w kopalniach, pracował też w nadzorze górniczym. Od dwóch kadencji jest radnym Katowic.

Adam Stach (PSL) ma 57 lat, od jesieni 2008 r. jest wicemarszałkiem woj. śląskiego. Z wykształcenia ekonomista – wykładał na prywatnych wyższych uczelniach, był szefem rady nadzorczej Funduszu Górnośląskiego. Od 1994 r. kierował firmą badającą sprawozdania finansowe przedsiębiorstw, jest biegłym sądowym w zakresie finansów i rachunkowości oraz doradcą podatkowym. Działa w strukturach PSL od 40 lat; był m.in. szefem śląskiej organizacji tej partii. Należy do zarządu wojewódzkiego PSL

Informacja z serwisu PAP

Miałem okazje poznać kandydata  Adama Stacha na urzad senatora jako wykładowcę akademickiego w sosnowieckiej uczelni ekonomicznej. Praktyk z zakresu księgowości  zwłaszcza w audytach i badaniu bilansów – zetkneliśmy się na niwie zawodowej.

Z pewny opóżnienie m dowiedziałem się po powoałniu komitetu wyborczego Adama Stacha i gratuluję tej odważnej decyzji.

Oczywiście jest polityka – zdanie PSL w sprawie objęcia wakatu miejsca senatora RP po  Krystynie Bochenek (PO), która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Przejawem nieodpowiedzialności wydają się być sugestie dotyczące wystawienia w wyborach bezpośrednich tylko kandydatów tych partii, które mają wakaty w Senacie, czy innych instytucjach życia publicznego. Brak zaangażowania pozostałych uczestników życia publicznego może odbić się nie tylko na frekwencji takich wyborów, ale także osłabić rangę wyborów. Jeszcze niebezpieczniejsze zdaje się być niewystawianie kandydatów wszystkich pozostałych środowisk społeczno-politycznych. Może to bowiem owocować, w skrajnych przypadkach, zgodą na nieodpowiedzialnych kandydatów, a to jest już błędem zaniechania, do którego nie powinniśmy dopuścić.

Szkoda że nie mogę zagłosować bowiem nie mieszkań w woj. śląskim.

Kejow

Ps. Kandydat lewicy  Artur Stojko, który na prośbę partyjnych władz wycofał się z kandydowania, jest profesorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistą apiterapii – leczenia produktami pszczelimi. Profesor ubiegał się już o mandat senatora, bez powodzenia

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: