Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Ostrzeżenie o zakręceniu kurka gazowego od Wschodu

Białoruś zalega z płatnościami za rosyjski gaz w wysokości 137 mln USD za pierwszy kwartał br. Zadłużenie wynika z faktu, iż strona białoruska wciąż reguluje należności według ubiegłorocznej ceny, niższej od obowiązującej w 2010 roku. W rezultacie pod koniec roku Mińsk stanie przed koniecznością spłacenia znacznego długu, co może stać się dodatkowym instrumentem wzmacniającym presję Kremla, dążącego do przejęcia kontroli nad strategicznymi aktywami gospodarki białoruskiej.

Władze Białorusi – podobnie jak w roku ubiegłym – przyjęły za obowiązującą średnią roczną cenę gazu na poziomie 150 USD za 1 tys. m³, mimo że zgodnie z formułą zawartą w rosyjsko-białoruskiej umowie gazowej cena surowca ulega zmianie co kwartał. W I kwartale br. wynosiła 169 USD, w związku z czym powstało zadłużenie w kwocie 137 mln USD. Gazprom zagroził, że w przypadku nieuregulowania długu może ograniczyć dostawy surowca lub nałożyć karę finansową. Jednocześnie rzecznik prasowy Gazpromu Siergiej Kuprianow poinformował, iż w skali całego roku zadłużenie strony białoruskiej może sięgnąć 600 mln USD. Zaległości w płatnościach spowodowane są trudną sytuacją finansową Białorusi.
 

Tydzień Na Wschodzie OSW

ILE KOSZTUJE GAZ NA BIAŁORUSI

Radca handlowy rosyjskiej ambasady w Mińsku Andriej Kuzniecow stwierdził, że w pierwszym kwartale Białoruś płaciła za gaz cenę równą średniej rocznej cenie za zeszły rok, czyli 150 dol. za 1000 m sześc. Tymczasem zgodnie z kontraktem za tę ilość rosyjskiego gazu Biełtransgaz powinien płacić 169 dol., a w drugim kwartale – 184 dol.
 

KTO i POCO –  GRA GAZEM NA BIAŁORUSI

Portal „Biełorusskiej novosti” sugerował niedawno, że Gazprom zarzuca Białorusi zaleganie z zapłatą za gaz, bo chce, by Mińsk zwolnił Biełtransgaz ze specjalnych dopłat do budżetu Białorusi. To zwiększyłoby zyski białoruskiej spółki Gazpromu.

Rosjanie mogą też wykorzystać spór o gazowe długi do przejęcia pełnej władzy na białoruskim rynku. Już pod koniec marca przedstawiciele Gazpromu publicznie mówili, że koncern chce kontrolować Biełtransga

GW Andrzej Kublik

FILOZOFIA POLITYKI  ROSJI W OBSZARZE STRATGII GAZOWEJ

Deklaracja interesów zagranicznych Rosji  z 13.05.2010

Rosja opowiada się za respektowaniem norm międzynarodowych przez wszystkie państwa, lecz w przypadku konieczności gotowa jest do samodzielnego występowania w obronie własnych interesów narodowych, jednakże „zawsze ściśle na gruncie ustaleń prawa międzynarodowego”, – oświadczył minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow przemawiając w Radzie Federacji w Moskwie. Stwierdził on, że w pełnej mierze zgadza się to z rosyjską „filozofią polityki zagranicznej”, której celem jest zapewnianie konsekwentnej, lecz wolnej od wszelkiej konfrontacji promocji zasadniczych interesów Federacji Rosyjskiej.

Pomiędzy Rosją i Białorusią nie ma antagonizmów, a te sprzeczności, które istnieją można rozwiązać – powiedział prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko w wywiadzie dla agencji Reutera. Podkreślił on, że Białoruś i Rosja wcześniej już różniły się w poglądach, jednak udawało się porozumieć podczas osobistych spotkań prezydentów obu państw. Według słów Łukaszenki, Dmitrij Miedwiediew jest silnym prezydentem. O tym świadczą rosyjskie porozumienia z Ukrainą w zakresie Floty Czarnomorskiej i z Norwegią w zakresie Gazociągu Północnego – dodał Łukaszenko.
RUSSIA VOICE

Oświadczenie prezydenta Łukaszenki świadczy o kłopotach finansowych Białorusi.

„Jeśli Łukaszenka tak mówi, to znaczy, że jest naprawdę źle, że nie może załatać dziury w budżecie i nie udaje mu się dostać żadnego kredytu” – powiedział rozgłośni Echo Moskwy dawny rosyjski wiceminister energetyki Władimir Miłow.

Białoruski analityk Leanid Zajka uważa, że to korzystne dla Kremla. „Kiedy wszystko idzie źle, sprzedawane są obiekty strategiczne” – powiedział Zajka w Echu Moskwy.

Tymczasem rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko uważa, że przejęcie drugiej połowy akcji Biełtransgazu nie załatwi problemów energetycznych między oboma krajami.

PODSUMOWANIE

Rosja wobec zmian podejmuje radykalne kroki wobec odbiorców gazu, zmiana warunków cenowych w UE i USA spowodowana pojawieniem sie konkurencyjnego shalegas ( Gazu łupkowego). Akcja stała się powodem do zmiany polityki handlowej Gazpromu i stopniowego odchodzenia od kontraktów długoterminowych. Czy Polska wynegocjuje najlepsze warunki dostaw , na razie mamy najniższy upust cenowy na gaz. Proszę porównać ceny kontraktua gazowego i ceny dla krajów satelitów Rosji.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: