Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Elektrownie atomowe w Polsce wybiera PGE

Elektrownie atomowe w Polsce wybiera PGE

Polska Grupa Energetyczna PGE wybiera wsród trzech dostawców kompletnych elektrowni atomowych ;

Prezes Ciepliński deklaruje, że jeśli pojawi sie jakaś nowa technologia i zaistnieje w sposób racjonalny, to także nią zainteresuje się PGE. PGE wyboru technologii dla elektrowni jądrowej ma dokonać za ok. 3-4 lata.
 

1. Westinghouse Electric Company LLC, dostawcą reaktorów AP 1000. AP1000 PWR to pasywne reaktory wodne ciśnieniowe. Są to reaktory trzeciej generacji, gwarantujące, według dostawcy, wysoki poziom bezpieczeństwa. Reaktory tego typu budowane są obecnie m.in. na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Chin

2. GE Hitachi Nuclear Energy Americas zakładające zbadanie możliwości zastosowania w Polsce reaktorów ABWR oraz ESBWR, Advanced Boiling Water Reactor – udoskonalony wodny reaktor wrzący) i ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor – ekonomiczny uproszczony wodny reaktor wrzący) to dwa reaktory trzeciej generacji oferowane przez GE Hitachi Nuclear Energy.

3. Reaktor EPR, ( Evolutionary Power Reactor) oferowany przez firmę Areva zgrupy  francuskiego koncernu Electricite de France

http://energetyka.wnp.pl/pge-wybierze-jedna-z-trzech-technologii-jadrowych,110231_1_0_0.html

DANE INFORMACYJNE

Elektrownia PWR  dokument Areva

http://www.areva-np.com/common/liblocal/docs/Brochure/EPR_US_%20May%202005.pdf

Reaktor ESBWR Hitachi

http://www.gepower.com/prod_serv/products/nuclear_energy/en/downloads/esbwr_factsheet.pdf

Reaktor APR 1000 Westinghouse

http://www.gepower.com/prod_serv/products/nuclear_energy/en/downloads/esbwr_factsheet.pdf

Interesujący jest raport Prezesa Agencji Atomistyki

http://www.paa.gov.pl/dokumenty/atomistyka2008.pdf

LOKALIZACJA ELEKTROWNI NA ROK 2020

Strupczewski, który jest m.in. przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego Instytutu Energii Atomowej w Świerku i wiceprezesem Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN, odniósł się w ten sposób do ogłoszonego przez resort gospodarki rankingu 28 propozycji lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce.

W rankingu pierwsze miejsce zajął Żarnowiec, drugie – Klempicz, a trzecie – Kopań. Polska Grupa Energetyczna planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda; koszt budowy jednego MW szacowany jest na 3 mln euro. Uruchomienie pierwszego bloku takiej elektrowni jest przewidywane – zgodnie z rządowym planem – w 2020 r. PGE zapowiada wybór partnera do inwestycji oraz jej technologii do końca tego roku.

– Żarnowiec to najlepsza lokalizacja – ma te wielkie zalety, że jest przebadana, że jest doprowadzona sieć, obok jest elektrownia szczytowo-pompowa, co zapewnia bardzo równomierną pracę i maksymalne wykorzystanie mocy elektrowni

http://www.nuclear.pl/?dzial=wiadomosci&plik=news&id=10031605

PYTANIE DO BLOGERA WALDEMARA PAWLAKA

Budowa elektrowni atomowej może rozpocząć się za 5 lat na terenach leżących nad jeziorem Żarnowieckim. Budowa elektrowni atomowej może rozpocząć się za 5 lat na terenach leżących nad jeziorem Żarnowieckim.

Fot. Kacper Kowalski/KFP

Japończycy liczą na kontrakt na dostawy reaktorów jądrowych do Polski. Minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz Masayuki Naoshima, minister gospodarki, handlu i przemysłu Japonii, podpisali w Cancun memorandum o współpracy na rzecz pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Nawiązanie współpracy pomiędzy Polską i Japonią pozwoli stronie polskiej korzystać z japońskich doświadczeń, dotyczących uruchomienia i eksploatacji elektrowni atomowych, zagospodarowania odpadów radioaktywnych, szkolenia kadr oraz komunikacji społecznej.
 

http://biznes.trojmiasto.pl/Reaktory-atomowe-przyjada-z-Japonii-n37825.html

Post jest próba zachęcenia blogerów do dyskusji na tym ważnym problemem technologicznym i oceny zagadnienia polityki energetycznej kraju.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: