Jaronwoj Blog Warszawa Polska


KE egzaminuje kontrakt gazowy z Rosją – aspekty prawne

KE egzaminuje kontrakt gazowy z Rosją – aspekty prawne

Do Brukseli na rozmowy w dyrekcji generalnej ds. energii KE przyjechali w poniedziałek wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska oraz dyrektor departamentu ropy i gazu Maciej Kaliski. Jak zapowiedział w czwartek wicepremier Waldemar Pawlak celem spotkania miało być wyjaśnienie administracji europejskiej wszelkich wątpliwości w tej kwestii. Wicepremier zauważył jednocześnie, że aneks do porozumienia gazowego z Rosją „to projekt, który wywołuje duże zainteresowanie i wymaga pełnej transparentności”.
 

Nie wiadomo, czy na spotkaniu Polska przekazała urzędnikom KE dokładny kontrakt między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a Gazpromem. Wicepremier Pawlak mówił wcześniej, że chodzi o umowę handlową między spółkami giełdowymi i „jeżeli będzie takie oczekiwanie, to Komisja musi się bezpośrednio zwrócić do firm i podać podstawę prawną”. Jawny jest natomiast aneks do porozumienia międzyrządowego.
 

PAP/WNP

ANALIZA RZECZPOSPOLITEJ WYNIKU UMOWY GAZOWEJ Z ROSJĄ

Rosja pozostanie głównym dostawcą gazu

 
 
Źródło: Rzeczpospolita
 

ASPEKTY PRAWNE PODNOSI REDAKTOR KUBLIK Z GW

 KE jest zadowolona z zapowiedzi, że nowa umowa gazowa Polski z Rosją zostanie opóźniona, aby uwzględnić nasz punkt widzenia – powiedziała wczoraj Marlene Holzner, rzeczniczka komisarza ds. energii Guenthera Oettingera. Dodała, że KE miało liczne zastrzeżenia co do zgodności gazowej umowy z prawem europejskim. Aby je wyjaśnić, KE zwróciła się też o wgląd w kontrakty Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z Gazpromem. – Bez tych informacji nie będzie można przeprowadzić dokładnej analizy zgodności umów z przepisami Unii i Polska ryzykuje, że podpisze umowę niezgodną z prawem UE – stwierdziła Holzner. Dodała, że w marcu komisarz Oettinger oferował polskiemu rządowi pomoc w ocenie zgodności umowy z prawem unijnym.

Bruksela ma wątpliwości, czy rząd nie naruszył europejskiego prawa, gwarantując Gazpromowi do 2045 r. monopol na za tranzyt gazu i ulgowe opłaty za tę usługę. Zgodnie z prawem UE opłaty za transport gazu muszą być ustalane przejrzyście, w taki sam sposób dla wszystkich firm. Tymczasem umowa wynegocjowana przez wiceminister Strzelec-Łobodzińską przewiduje, że opłaty za transport gazu mają zapewnić EuRoPol Gazowi stały zysk netto 21 mln zł rocznie. To narzuca wysokość opłat za tranzyt gazu w sposób nieznany w polskim prawie. Prawo UE gwarantuje też swobodny dostęp do gazociągów wszystkim firmom handlującym gazem.

GW

Podsumowanie

Chyba strona Polska się zbyt emocjonuje , na stronie głownej internetowej  Komisji Europejskie brak wzmianki o spotkaniu w Brukseli.

Interesujący jest aspekt prawny – czyli zasada TPA dostepu do rurociągu na terytorium RP strony trzeciej oraz zakres udzielonych gwarancji przez polski rząd.

Oczywiście umowy nikt w pełnej wersji nie przeczytał więc odnoszenie się do niej jest na razie nieuprawnione ale konieczne z uwagi na interes Polski w szelkich aspektach. Transparentość ustawiam na środku zagadnienia

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: