Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Gudzowaty Bartimpex–skarga na rząd Tuska i PGNiG do PE

Gudzowaty Bartimpex–skarga na rząd Tuska i PGNiG do PE

Sekretariat komisji ds. petycji Parlamentu Europejskiego poinformował w poniedziałek PAP, że otrzymał petycję Bartimpeksu, którą wniosła w jej imieniu Kancelaria Adwokacka Wojciecha Tomczyka.

Bartimpex złożył skargę do Parlamentu Europejskiego przeciwko polskiemu rządowi oraz PGNiG. Spółka domaga się powrotu do projektu połączenia gazowego z Niemcami Bernau-Szczecin i jego realizacji przy udziale Bartimpeksu.
 
Zdaniem Wojciecha Tomczyka, połączenie Boernicke-Police to odwzorowanie projektu Bernau-Szczecin, które ma na celu wyeliminowanie Bartimpeksu. „Uważamy, że polski rząd złamał zasady wolności gospodarczej ingerując w ten projekt, a następnie go przywłaszczając” – powiedział PAP. „Wobec faktu, że dysponujemy aktualnym pozwoleniem na budowę, a strategią rządu jest dywersyfikacja dostaw gazu – domagamy się, żeby inwestycja była kontynuowana z udziałem Bartimpeksu” – dodał.
Adwokat uważa, że to pod wpływem rządu PGNiG nie sfinalizował umowy. „Zarzucamy PGNiG nielojalność w negocjacjach, bo spółka podpisała list intencyjny, który upewnił Bartimpex w sensowności projektu. Bartimpex poniósł wydatki, a PGNiG podjął działania konkurencyjne” – powiedział adwokat.
 
Za PAP/FORSAL
 
Trochę historii o gazociągu Bernau Szczecin czyli jak Tusk oszukał Gudzowatego
 
Rządy RP przez 10 lat blokowały gazociąg Bernau – Szczecin, kierując się rzekomą intencją „zabezpieczenia interesu państwa”. Ostatnio nasz projekt został skradziony przez PGNiG, za wiedzą i przyzwoleniem Premiera. (…) Był on najszybszym (2 lata) i najtańszym rozwiązaniem. Brak tego gazociągu umocnił pozycję Gazpromu i „rosyjskiej pętli gazowej”, a my musimy liczyć się z dyktatem – w ten sposób na swoim blogu Aleksander Gudzowaty krytykuje premiera Donalda Tuska.
Aleksander Gudzowaty, potentat na polskim rynku gazowym, uważa, ze został oszukany przez Donalda Tuska. Dlaczego? Biznesmen twierdzi, że budowę rurociągu Bernau – Szczecin, które dostało PGNiG, było jego pomysłem.
Za WPROST z 2009
 
http://www.wprost.pl/ar/166547/
 
Pisałem trochę o tym jak PGNiG 3 x przebiło Gudzowatego
 
 TROCHE Z HISTORII
Cierpliwość wyczerpana – rosyjski dominujacy dostawca gazu górą
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że niemiecki koncern gazowy już dwa lata temu wypowiedział umowę Bartimpeksowi, ale strony postanowiły zachować to w tajemnicy. Dziś przedstawiciele E.ON Ruhrgas potwierdzają te informacje.
— Podjęliśmy taką decyzję, kiedy po latach negocjacji PGNiG poinformowało nas, że nie jest zainteresowane odbiorem gazu z Bernau-Szczecin — mówi Paul Wolters, dyrektor E.ON Ruhrgas w Polsce.
Tymczasem PGNiG jest głównym odbiorcą hurtowym gazu w kraju. Bez współpracy z nim E.ON Ruhrgas i Bartimpex nie miałyby komu sprzedać paliwa z Bernau-Szczecin (2,5-5 mld m sześc. rocznie). Co gorsza, w 2006 r. Urząd Regulacji Energetyki cofnął E.ON Ruhrgas koncesję na obrót gazem z zagranicą. Regulator decyzję uzasadnił tym, że firma jej nie wykorzystuje.
Niemiecki potentat gazowy ma teraz inne priorytety. Jest udziałowcem spółki Nord Stream (24,5 proc.), która ma budować gazociąg północny przez Bałtyk, którym rosyjski Gazprom (51 proc. udziałów w Nord Stream) chce tłoczyć gaz do Europy Zachodniej z pominięciem Polski. E.ON Ruhrgas jest też udziałowcem gazociągu OPAL, który buduje Wingas, spółka niemieckiego koncernu BASF, mającego 24,5-procentowy udział w spółce Nord Stream, i Gazpromu.
— Po stronie niemieckiej w znacznej mierze jego trasa pokrywa się z niedokończoną trasą Bernau — Szczecin — dodaje Paul Wolters.
 
Link
http://jaron.salon24.pl/111395,pgnig-przebilo-3x-gudzowatego-w-gazociagu-szczecin-bernau
 
KONKLUZJA
 
Cena inwestycji wg. Gudzowatego 100 mln zł
Cena inwestycji wg. PGNiG 1,6 – 1,9 mld zł
 
Nie wyszło za SLD, to uda się za PiS lub PO ? Aleksander Gudzowaty namawia państwowy Gaz-System do budowy gazociągu Bernau-Szczecin. A Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo działa tak, jakby sprzyjało tej inwestycji.
 
Czy udział za Europol Gaz za zgodę za 16 mln złotych  za prawo budowy rurociągu Bernau Szczecin dla Gudzowatego
 
Kejow
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: