Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Pominik czterech śpiących – trzech drzemiacych w Warszawie
Maj 9, 2010, 4:12 pm
Filed under: polityka | Tagi: , , ,

Pominik Bratestwa broni Warszawa ul. Targowa potocznie zwny „czterech śpiących – trzech drzemiących”

Przejeżdzając dzisiaj zobaczyłem zapalone znicze i kwiaty.

Ze wspomnień rodzinnych okres powstania warszawskiego sierpien 1944r.

Opowada wujek Stefan ps. Orzeł II ze Zgrupowania Kiliński AK . W sierpniu strzelano z działa do budynku z za Wisły na którym wisiała polska flaga – powstańcza

Historia pomnika

Jest to pierwszy pomnik odsłonięty po drugiej wojnie światowej w Warszawie. Już 18 września 1945 r. stanął przed  ówczesną siedzibą Rządu, ktora znajdowała się w dawnym budynku Dyrekcji Kolei Państwowych na Targowej. Autorem projektu był A. Nieńko, a zrealizowany został przez pracownikow Biura Odbudowy Stolicy (BOS), wśród których wyrożnia się wiele wybitnych postraci polskiego środowiska architektoniczno – rzeźbiarskiego. Początkowo byly to gipsowe odlewy pomalowane farbą imitującą brąz, dopiero w 1947 r. zastąpiono je odlewami z brązu pozyskanymi z przetopienia niemieckiej amunicji zdobytej w Berlinie. Napis na cokole pomnika, w języku polskim i rosyjskim brzmi: „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy, 1945 r.”

Wraz z nastaniem nowego ustroju, na początku lat 90. pojawiły się głosy aby pomnik zdemontować. Jednak został on obroniony przez  Stefana Momota, jednego z autorów rzeźby, który mówił: „Na moim projekcie nie było gwiazd pięcioramiennych. Na dole zaś »Czterech Smutnych « składa hołd poległym”.

http://mojawarszawa.blox.pl/2010/05/Pomnik-czterech-spiacych.html

Komentarz

Polscy i rosyjscy żołnierze oparci na karabinach stoją czterej następni, „zaczarowani rozkazem ze Wschodu” jakby zastygli we śnie, który nie pozwala iść z pomocą ku walczącej jeszcze Warszawie w Powstaniu Warszawskim – przyglądali się wypaniu Warszawy do stycznia 1945r.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: