Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Podziemne zgazowanie węgla – eksperyment HUGE Kopalnia Barbara

Podziemne zgazowanie węgla – eksperyment HUGE Barbara

O temacie podziemnego zgazowania węgla  pisałem poprzednio

http://jaron.salon24.pl/162390,podziemne-zgazowanie-wegla-szansa-na-sukces

Teraz eksperyment w Kopalni Barbara trwa

Próba prowadzona była przy pomocy mieszaniny gazów: powietrza, tlenu, pary wodnej w otamowanym generatorze podziemnym pokładu węgla na poziomie 310. Georeaktor stanowił część złoża węgla, wielkości ok. 5 x 15 metrów i grubości pokładu ok. 1,5 m.

W trakcie eksperymentu zgazowano około 12-15 ton węgla z prędkością wynoszącą ok. 40 kg/godzinę. Na bieżąco monitorowane były zawartości składników reakcji tego procesu, takie jak: CO, H2, CH4 w gazie odlotowym, wyprowadzanym na powierzchnię i spalanym w pochodni.

Próba przebiegła pomyślnie, dokonano rozeznania jak bezpiecznie sterować procesem, jak dobierać media zgazowujące i jaki mamy wpływ na jakość produktu. Kierownik projektu prof. Krzysztof Stańczyk z Głównego Instytutu Górnictwa podkreśla, że próba była prowadzona w otamowanym miejscu i raczej nie mogła wymknąć się spod kontroli. W kopalni nie eksperymentalnej takich warunków nie będzie.

http://www.wnp.pl/artykuly/proba-podziemnego-zgazowania-wegla,6310.html

Sytuacja implementacji technologii zgazowania węgla  na świecie

Nastąpił renesans zainteresowania zagazowaniem tego surowca, co najbardziej jest widoczne w Australii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Południowej Afryce oraz w Federacji Rosyjskiej. W tym ostatnim kraju do roku 2020 planuje się wdrożenie co najmniej 10 instalacji zgazowujących po 0,5 miliona ton węgla rocznie. Przez ponad 80 lat rozwoju tej technologii zgromadzono na świecie spore doświadczenie. Do roku 1990 na przykład same Stany Zjednoczone na podziemne zgazowania węgla wydały ponad 5 miliardów dolarów. W skali globalnej dotychczas poddano temu procesowi co najmniej 80 milionów ton węgla in situ.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/118415,technologia_zgazowania_wegla_moze_zmienic_kopalnie.html

PREZENTACJA

http://www.teberia.pl/index_txt.php?id=10129

PUBLIKACJA NAUKOWE GIG I  W ELSEVIER

Publikacja  ELSEVIER (ISSN: 0016-2361).

http://www.sciencedirect.com/science/article/B6V3B-4YK7CJW-1/2/4e7cf370cad41d133ae93932a9a3019d

  •  Krzysztof Stańczyk, Adam Smoliński, Krzysztof Kapusta, Marian Wiatowski, Jerzy Świądrowski, Andrzej Kotyrba Jan Rogut..
  • Stańczyk, K.:CZYSTE TECHNOLOGIE UŻYTKOWANIA WĘGLA (Clean Technologies of Coal Utilisation), ISBN 978-83-61126-15-7, Wydawnictwo Główny Instytut Górnictwa, Katowice, 2008
  • K. Stanczyk, K. Kapusta:  „Podziemne zgazowanie węgla”,  Karbo , Nr 2/2007
  • Rogut Jan: “Review of European and Russian UCG”:  3rd International Conference on Underground Coal Gasification,   London 5th – 6th February 2008;
  • de Santi Giovanni, Marc Steen, Jan Rogut,  Jozef Dubinski: “Environmental, technological and regulatory issues related to CCS and UCG”,  CLEAN COAL TECHNOLOGY CONFERENCE, Geological aspects of underground carbon storage and processing, Cracow – Katowice, 17-18 March, 2008

PODSUMOWANIE

Jedna z obecnie wdrażanych technologi w GIG  jest podziemna gazyfikacja węgla z wytworzeniem wodoru (ang. Hydrogen Oriented Underground coal Gasification (HUGE)  zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki są obiecujące jest to szansa wykorzystania kopalni w których zakończono wydobycie.

Dalszy rozwój obecnie rozwijanych technologii gazyfikacji jest możliwość sekwestracji dwutlenku węgla poprzez związanie go z tlenkiem wapnia z jednoczesnym wytworzeniem wodoru. W tym celu podczas procesu powietrze (źródło wymaganego tlenu) oraz para wodna są wtłaczane do pokładu węgla w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia.

Kejow

Reklamy

2 Komentarze so far
Dodaj komentarz

At this time I am going to do my breakfast,
afterward having my breakfast coming over again to read additional news.

Komentarz - autor: Hester

Wearing jewelry the colour of the charka you are healing will also
help. Chrysocolla is an amorphous type of crystal and usually contains
some amount of aluminum and quartz. The sixth chakra is known as the third eye chakra
and it is situated in the middle of the forehead connectingthe eyebrows.

Komentarz - autor: azurite stones
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: