Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Jak Orlen zabezpieczył $250 mln USD od Yukosu za Możejki
Maj 4, 2010, 9:30 pm
Filed under: Paliwa, Rafineria | Tagi: , , , ,

Jak Orlen zabezpieczył $250 mln USD od Yukosu za Możejki

Złożony przez PKN Orlen pozew precyzuje roszczenia zgłoszone we wniosku o wszczęcie postępowania arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej z dnia 15 lipca 2009 r. Przedmiotem postępowania arbitrażowego (Request for Arbitration),  przeciwko Yukos International była transakcja nabycia akcji AB Mazeikiu Nafta (obecnie AB Orlen Lietuva).  Postępowanie arbitrażowe toczy się w Londynie, przed Trybunałem Arbitrażowym składającym się z trzech arbitrów, w oparciu o Reguły Postępowania Arbitrażowego Międzynarodowej Izby Handlowej.

Dochodzona obecnie przez PKN ORLEN w postępowaniu arbitrażowym kwota 250 milionów USD została zdeponowana na rachunku zastrzeżonym (escrow) jako część ceny za akcje AB Mazeikiu Nafta, w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń PKN ORLEN S.A. wobec Yukos International z tytułu niezgodności ze stanem faktycznym oświadczeń Yukos International dotyczących sytuacji spółki AB Mazeikiu Nafta na dzień 14 grudnia 2006 roku.

DELIKATNE TŁO SPORU

Podpisując umowę z Orlenem, holenderska spółka złożyła oświadczenie, że litewska rafineria jest w dobrym stanie technicznym i jej stan nie pogorszy się do czasu przejęcia przez polski koncern. Orlen przejął kontrolę nad Możejkami pod koniec 2006 r., a w tym czasie sytuacja się pogorszyła. Najpierw w Rosji pękła rura tłocząca ropę na Litwę i od tego czasu Możejki muszą transportować ją statkami. Potem pożar zniszczył część instalacji w Możejkach. To gwałtownie zmniejszyło możliwości produkcyjne rafinerii i przyniosło jej straty.

Za straty spowodowane pożarem Możejki dostały dotąd w dwóch ratach 170 mln dol. z ubezpieczenia.Orlen i Yukos nie tłumaczyły, dlaczego przyjęto takie rozwiązanie. Prawdopodobnie było to związane z niejasną sytuacją prawną koncernu Jukos likwidowanego przymusowo przez władze Rosji. Dwa lata temu można było przypuszczać, że Rosja będzie chciała przejąć pieniądze, jakie Orlen płacił Jukosowi za Możejki. Gdyby części zapłaty nie zablokowano na specjalnym koncie, Orlen zapewne miałby wielkie problemy z wyegzekwowaniem od Rosji zastrzeżeń, które można było zgłosić dopiero po sfinalizowaniu transakcji.
 

Za Andrzejem Kuyblikiem Gazeta Wyborcza

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,6027677.html

JAK ORLEN DOSZEDŁ DO MOZLIWOŚCI ROSZCZENIA OD UPADŁEGO YUKOSU

Wcześniej, 25 maja 2006 r., ten sam Sąd upadłościowy w Nowym Jorku zniósł zakaz sprzedaży 53,7 proc. akcji Mażeikiu Nafta, należących do Yukos International. Decyzję taką sąd podjął mimo złożonego miesiąc wcześniej, w kwietniu 2006 r., przez Rebguna wniosku w sprawie zablokowania sprzedaży posiadanych przez Yukos aktywów, w tym także akcji litewskiej spółki, a także zamrożenia funduszy firmy do czasu, gdy oceni on, który z 230 wierzycieli upadającego rosyjskiej spółki powinien w pierwszej kolejności otrzymać swoje należności.

Ówczesne postanowienie amerykańskiego sądu otworzyło PKN Orlen drogę do przejęcia kontrolnego pakietu Mażeikiu Nafta. Ostatecznie płocki koncern kupił wtedy od Yukos International 53,7 proc. litewskiej spółki za 1,49 mld USD, a na mocy umowy rządem Litwy nabył 30,66 proc. za sumę ponad 852 mln USD.
 

PODSUMOWANIE

Dobre przygotowanie do procesu , przygotowanie przedpola od 2006r. to oznaka szansy na sukces.

Skoro pieniadze są w depozycie , grono wierzycieli Yukosu odseparowane od roszczenia to warto walczyć.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: