Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Lany poniedziałek, Śmingus Dyngus – tradycja
Kwiecień 5, 2010, 6:41 am
Filed under: Uncategorized | Tagi: , , ,

Lany poniedziałek, Śmingus Dyngus – tradycja

Oblewanie wodą z wiadra

Polewanie wodą nawiązuje też do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.

W swej tradycyjnej formie – polewania dziewcząt z drewnianych wiader, czy smagania po łydkach witkami brzozowymi – zwyczaj przetrwał chyba tylko na wsiach

Jest to prawdopodobnie najstarsza metoda oblewania. Oblanie kogoś wodą z wiadra jest z pewnością najbardziej drastyczną metodą kultywowania lanego poniedziałku zwłaszcza, gdy woda ma temperaturę bliską 0°C.

BALONY Z WODĄ

Przygotowanie amunicji wodnej jest dość pracochłonne. Najpierw należy zakupić sporą ilość balonów a następnie wszystkie napełnić wodą. Użycie balonów z wodą gwarantuje nam jednak dużo większy zasięg. Z niektóry trafień po rzucie przed osobą balon odbija się i rozpęka na wysokości ok. 1 metra.

Foto www.tipy.pl

BROŃ WODNA DLA DZIECI

Host unlimited photos at slide.com for FREE!

W miastach dystyngowani panowie ograniczali się jedynie do spryskania panien perfumami lub wodą różaną.

W jaką część ciała polewa się w śmigusa dyngusa dziewczynę perfumami? W ramię? piersi? szyję? brzuch?

OSTRZEŻNIE O KARANIU MANDATAMI 

W tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny znany jest jednak jako śmigus-dyngus, albo lany poniedziałek. Kiedyś były to dwa odrębne zwyczaje – śmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach zaś dyngus – oblewanie wodą i zbieranie datków stanowiących wielkanocny „okup”. Przemoczona odzież i mokre włosy miały świadczyć o powodzeniu panny.

Właśnie zwyczaj oblewania wodą nabrał, szczególnie w miastach, zupełnie innego znaczenia. Głośne medialnie były wybryki młodych ludzi, którzy wiadrami wody oblewali nie tylko przechodniów, ale też jadące ulicą samochody – powodując realne zagrożenie wypadkami.

„Apelujemy by nie przekraczać pewnych granic. Można się dobrze bawić, można polewać się wodą w gronie znajomych, nie będzie jednak żadnej pobłażliwości dla chuligańskich wybryków. Czym innym jest skropienie kogoś wodą, czym innym wylanie na kogoś kubła zimnej wody”

Żródło PAP

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarz



Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s



%d blogerów lubi to: