Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Rezurekcja–resurrectio a obyczaj strzelania na Wielkanco
Kwiecień 4, 2010, 7:37 am
Filed under: Uncategorized | Tagi: , , , ,

Procesja rezurekcyjna wokół kościoła  jest wyrazem radości. Było też świętem młodych pirotechników  którzy cały  tydzień gromadzili różne petardy i sposoby strzelania .

W latach 50-70 w sklepach dostępne były tylko korki i kapiszony stosunkowo słabe, korkowce były z blachy.

Przepisy na petardy

Nadmanganian potasu (KMnO4 ) w kryształkach stosowany jako  utleniacz po zmieszaniu z farbką srebrną jako  sproszkowane aluminium dawało amatorski materiał pirotechniczny odpalany za pomocą zapałki „sztormówki”. Najlepsze wrażenie rodziły petardy z łusek z  naboi od dubeltówki.

Znanym sposobem było strzelanie z puszek po kawie marago z mała dziurką od strony denka gdzie środkiem był  karbid ( węglik wapnia CaC2 )  stosowanego w wytwornicach acetylenu. Po napluciu na bryłkę karbidu zamykało się puszkę pokrywką i zapałką od tyłu inicjowało się eksplozję.

Najbardziej efektowne petardy były robione kalichlorku tzw. soli Bertolda  ( chloran potasu KClO3) zmieszany z cukrem pudrem lub sproszkowaną siarką. Bardzo głośny wybuch inicjowany uderzeniem kamienia lub pod kołami tramwaju.

Słabe petardy z  saletry amonowej ( azotanu potasu KNO3 ) zmieszane z sproszkowanym cukrem pudrem dają mieszaninę wybuchową. Dla amatorów pirotechniki dostępna utleniacz jako saletra spożywcza

Czasy się zmieniają – obecnie chińskie petardy wyparły całkowicie amatorskich pirotechników strzelających na Chwałę Bożą . W okresie powojennym modne było strzelanie z kostek trotylu z lontem.

Obrazki z atrakcji pirotechnicznych w czasie rezurekcji

http://www.youtube.com/watch?v=19qvIxPaPow&feature=related

BEZPIECZNE PETARDY HUKOWE

Petardy

Petardy

 

http://www.pyroforum.org/forum/files/delova_rana_169.jpg

TRADYCJA

 

Tradycja wywodzi się z przekonania, że gdy Jezus odsłonił kamień grobu, to towarzyszył temu huk. Ta tradycja zamiera. Bardzo rzadko słyszę już tylko pojedyncze wybuchy,  ze względów bezpieczeństwa nie popieram takiej zabawy, chociaż w młodych latach robiłem to z zapałem

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: