Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Pułapka gazowa Ukrainy – Wspólna Przestrzeń Gospodarcza (WNP)

Pułapka gazowa Ukrainy – Wspólna Przestrzeń Gospodarcza

 

25 marca nowy ukraiński premier Mykoła Azarow podczas moskiewskich rozmów z premierem Władimirem Putinem i kierownictwem Gazpromu zabiegał o renegocjację niekorzystnego dla Ukrainy kontraktu gazowego. Wizyta zakończyła się bez rezultatu, ale pokazała, że w zamian za rewizję umowy Moskwa oczekuje od Kijowa znaczących ustępstw, w tym przystąpienia Ukrainy do unii celnej. Można oczekiwać, że kwestia warunków dostaw rosyjskiego gazu pozostanie w najbliższych miesiącach kluczowym tematem w stosunkach dwustronnych.

Rosyjski premier zasugerował jednocześnie, że ogłoszona kilka dni wcześniej ukraińska propozycja utworzenia konsorcjum gazowego z udziałem Gazpromu nie jest wystarczająca (Rosja chciałaby współwłasności ukraińskich gazociągów, a nie tylko ich dzierżawy). Rosyjskie stanowisko oznacza, że Moskwa jest zdeterminowana, aby wykorzystać niezwykle trudną sytuację gospodarczą Ukrainy do istotnej zmiany w stosunkach dwustronnych na swoją korzyść. Rozmowy gazowe mają być kontynuowane podczas wizyty prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Kijowie 20 maja.

Link: http://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/tydzien-na-wschodzie/2010-03-31/nieudana-gazowa-wizyta-premiera-ukrainy-w-moskwie

Rosja proponuje powrót do wielostronnego formatu strefy wolnego handlu w państwach WNP (Wiadomość Prima Aprilis?)

Rosja proponuje powrót do wielostronnego formatu strefy wolnego handlu w państwach WNP. Poinformował o tym pierwszy wicepremier Rosji Igor Szuwałow podczas spotkania w Kijowie z premierem Ukrainy Nikołajem Azarowem. Szuwałow przypomniał, że aktualne porozumienie w sprawie strefy wolnego handlu na terenie państw Wspólnoty nie zostało ratyfikowane z Rosją i ma dużo wad. „Wychodzimy z założenia, że w większym stopniu odpowiada to naszemu dążeniu do integracji w WNP” – dodał on. Szuwałow przypomniał o osiągniętym porozumieniu szefów państw WNP w sprawie zwołania nieformalnego szczytu w Moskwie 8 maja. Azarow oświadczył, że Ukraina popiera przeprowadzenie tego spotkania.

01.04.2010

Link : http://polish.ruvr.ru/main.php?lng=pol&q=11404&cid=99&p=01.04.2010

ODCIENIE NEGOCJACJI ROSJA- UKRAINA

„Ja takiego kontraktu bym nie podpisał” – podkreślił premier.

 „Opowiadamy się za tym, by zmienić obecne kontrakty tak, by odpowiadały one warunkom rynkowym” – dodał. W trakcie wizyty w Moskwie Azarow został przyjęty przez szefa rosyjskiego rządu Władimira Putina oraz rozmawiał z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Ukraina zabiega o obniżenie ceny gazu sprowadzanego z Rosji.

 Zdaniem władz w Kijowie, nie powinna ona być o wiele wyższa od tej, jaką płaci Białoruś.

Ukraina płaci obecnie 305 dolarów za 1000 metrów sześciennych surowca, a od drugiego kwartału bieżącego roku cena ta wzrośnie do 320 USD. Białoruś kupuje rosyjski gaz za 168 dolarów, a od kwietnie będzie płacić 180 USD za 1000 metrów sześciennych.

W zamian za obniżenie ceny gazowego paliwa Kijów proponuje Moskwie utworzenie trójstronnego – razem z Unią Europejską – konsorcjum do zarządzania ukraińską siecią przesyłu gazu oraz szerszy dostęp do odbiorców końcowych na Ukrainie. Putin poinformował po spotkaniu z Azarowem, że Rosja uważa kontrakty gazowe z Ukrainą za wyważone, jednak podejmie z Kijowem negocjacje na temat gazu, w tym obniżenia jego ceny. Rosyjski premier przekazał także, iż Moskwa pozytywnie ocenia koncepcję utworzenia konsorcjum do zarządzania siecią przesyłu gazu na Ukrainie i gotowa jest inwestować w jej modernizację.

Link http://forsal.pl/artykuly/409245,azarow_wazne_ze_rosja_chce_rozmawiac_z_ukraina_o_handlu_gazem.html

PODSUMOWANIE

Analizując działania rządów Ukrainy przed I po wyborach zauważalne jest zachowanie  Timoszenko i Azarowa jak wasala . Próby organizacji kapitału na inwestycje w infrastrukturę gazową na świecie spełzły na niczym . Ukraina złamała warunki niezwiązane z energetyką i to utrudniło pozyskanie finansowania. Wciąż trwają negocjacje w sprawie pożyczki z innych źródeł, w tym UE, Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, czy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Postawa premiera Azarowa który uchodzi za twórcę
polityki gospodarczej opartej na wzmacnianiu współpracy z Rosją.  Jednym z jego pomysłów była Wspólna Przestrzeń Gospodarcza, która  przewiduje utworzenie unii celnej Ukrainy z Rosją, Białorusią i Kazachstanem. Jego pozycja w stosunku krajowy i wobec Rosji jest jeszcze słaba. Polska ma interes  bezpieczeństwa gazowego , wobec złych doświadczeń z „zakręceniem „ kurka gazowego”.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: