Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Sukces eksperymetu zderzenia hadronów 7TeV w CERN
Marzec 31, 2010, 7:27 am
Filed under: nowe technologie | Tagi: , , , , , ,

Sukces eksperymetu zderzenia hadronów 7TeV w CERN

Udany efekt zderzenia hadronów 7 TeV w CERN

 
W wielkim zderzaczu hadronów dokonano pierwszych zderzeń protonów przy rekordowej szybkości energii w 7 teraelektronowolt. Pracownicy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych [CERN] powitali to osiągnięcie oklaskami. Powiodła się dopiero trzecia próba. Dwie poprzednie, dokonane dzis rano, zakończyły się niepowodzeniem z powodu problemów z magnesami i systemami kriogenicznymi, które „zgubiły” snopy protonów.
 
http://polish.ruvr.ru/main.php?lng=pol&q=11350&cid=99&p=30.03.2010
 
 
Steve Mayers dyrektor ds. akceleratorów i technologii przekazał właśnie oficjalny komunikat: „Trzecia próba przeprowadzenia kolizji cząsteczek zakończyła się sukcesem, wymagało to dokładności, precyzji i ogromnej cierpliwości, ale dzięki temu udało się dokonać milowego kroku w historii fizyki i astrofizyki. ” Na podstawie danych zbieranych przez różnorodne czujniki, przez najbliższe kilka dni pracy akceleratora, naukowcy będą mogli dokonać szczegółowej analizy kolizji i obserwowanej materii.

O tym jakie znaczenie dla współczesnej nauki ma to zdarzenie Steve Myers tłumaczył na wczorajszej konferencji prasowej. Wiązki protonów rozpędzone do energii 3,5 TeV (Teraelektronowoltów) krążą już rutynowo w obie strony w akceleratorze LHC (Large Hadron Collider – ang. Wielki Zderzacz Hadronów). Dotychczas nie było jednak prób wystrzelenia wiązek jednocześnie w obu kierunkach, żeby mogły się zderzyć. Potrzebna była żmudna kalibracja akceleratora, bo wiązki są cieńsze od ludzkiego włosa i bardzo trudno kierować nimi tak precyzyjnie w akceleratorze o obwodzie 27 km, żeby trafiły na siebie i aby doszło do zderzeń protonów znajdujących się w wiązkach.

„To trochę tak, jakbyśmy wystrzelili dwie igły z przeciwległych brzegów Atlantyku i kierowali je tak, żeby zderzyły się w połowie drogi” – tłumaczy Myers.

 
http://nauka.wp.pl/title,Nastapily-kolizje-Poczatek-nowej-ery-w-fizyce,wid,12122752,wiadomosc.html
 
 
A oto jak od samego rana przebiegały próby kolizji cząsteczek:!

10:00 -W chwili obecnej trwają przygotowania i ostateczna optymalizacja urządzeń kontrolnych. Są one wielkie, ale niezwykle czułe. Reagują na drgania Ziemi, nawet przejeżdżający pociąg TGV, wywołuje pewne zaburzenia. Pierwsza próba zderzenia przewidziana jest około godziny 11:00!

 
10:50 – akcelerator jest już gotowy, uruchamiane zostają pierwsze wolne wiązki próbne. Pierwsza kolizja nastąpi za około 30 minut.

11:00 – ze względu na to, że dwukrotnie utracono wiązkę, zanim osiągnęła końcową energię, pierwsza próba zderzenia nastąpi po wyeliminowaniu wszelkich zakłóceń, za około 1- 1,5 godziny.

12:00 – Udało się wyeliminować wszelkie zakłócenia. Protony zostają ponownie wzbudzane, gdy utrzymają właściwą intensywność i prędkość zostanie przeprowadzona kolizja. Szacunkowo zacznie się to o 12:45.

12:40 – Uzyskano prędkość 3,5Tev dla wiązek. Następuje ostateczne przygotowanie do zderzenia. Trzymamy kciuki!

13:05 – Gooool! Nastąpiły kolizje! To początek nowej ery w fizyce!

13:45 – Detektor „Atlas” ujawnił pierwsze zdjęcia. Na podstawie gromadzonych podczas pracy akceleratora obrazów i danych naukowcy będą prowadzili szczegółową analizę kolizji cząsteczek. 

 

 

 

Popularyzacja wiedzy o nauce a zwłaszcza fizyce to przyjemność, sukces CERN jest bezsporny.

Kejow

Reklamy

2 Komentarze so far
Dodaj komentarz

Wielki zderzacz hadronow jest za maly. Krytycna energia aby proton w LHC stal sie czarna dziura i zaczela ona zjadac materie na okolo tzn. aby zaszla superatomowa reakcja spalania wszystkiego poporzez promieniowanie Hawkinga moze byc znaleziona z warunku m c^2 = G m^2 /r tzn. kiedy druga predkosc kosmiczna ucieczki czastki elementarnej z samej siebie jest rowna predkosci swiatla. Moze sie to wiec zdarzyc kiedy jej masa m = r c^2/G gdzie r to jej promienien np. 0.8 fm dla protornu. Z powodu malosci G i wielkosci c sa to masy gigantyczne prowadzace do gigantycznych energii. Prawdopodobienstwo ze gestosc ta zostanie osiagnieta w megatronie jest z dobrym przyblizeniem dane wzorem Gamowa z mechaniki kwantowej Exp -|(E-Eo)| / (hbar^2 / 2 m a^2) gdzie a to kwantowa srednica protonu E to wymagana energia. Poniewaz wymagana energia 10^35 Tev jest pomijalna z energia 7 TeV a = okolo 10^ -10 m wynosi ono dla LHC 2^-46 = 10 ^-15(dziesiec do potegi minus 15) Czyli prawie zadne.

Komentarz - autor: anonymous

Dziękuje za komentarz aby się ustosunkować do tezy o zbyt malej energii muszę nieco podrążyć temat o pierwsze interpretacje wyniku.

Komentarz - autor: Kejow
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: