Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Shale gas (gaz łupkowy) amerykańska technologia vs. Gazprom

Shale gas (gaz łupkowy) amerykańska technologia vs. Gazprom

Kliknij i odsłuchaj 29.03.10 11:33 przez Radio Wnet radio Wywiad Wnet

 rozmawia z Krzysztofem Skowrońskim i Wojciechem Cejrowskim o gazie łupkowym
 
Największe koncerny światowe już w maju zaczynają poszukiwania gazu w łupkach.
Jeżeli sprawdzą się przewidywania geologów, Polska ma zapas gazu na 200 lat.
Polski gaz ziemny z łupków – wielkie koncerny naftowe wkraczają do akcjiNadzieje na nowe zasoby gazu ziemnego przyciągają do Polski największych inwestorów przemysłu naftowego. Rodzi się jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków gazowych na świecie

W Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie spotkali się wczoraj, 30 marca, managerowie największych światowych koncernów naftowych z naukowcami i przedstawicielami administracji państwowej. Obecni byli specjaliści z ExxonMobil, Lane – ConocoPhilips, Chevron, Marathon, BNK Petroleum, Talisman, EurEnergy, jak również z polskich firm – Orlen i PGNiG. Przybyli eksperci z firm geofizycznych i wiertniczych, obsługujących poszukiwania gazowe – Schlumberger, Halliburton, Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków, Geofizyka Toruń. Administację państwową reprezentowali dyrektorzy departamentów w Ministerstwie Środowiska, Ministerstwie Gospodarki i Wyższym Urzędzie Górniczym. Rolę gospodarzy pełnili specjaliści z Państwowego Instytutu Geologicznego, który w Polsce wykonuje zadania państwowej służby geologicznej.

Spotkanie „Polish Shale Gas Day” miało charakter roboczy. Udział wzięło ponad sto osób. Oprócz kwestii czysto technicznych poruszano zagadnienia wyboru strategii poszukiwawczych na najbliższe lata. Dyskutowano na temat barier, które mogą utrudniać prace poszukiwawcze. Firmy naftowe przedstawiły swoje oczekiwania wobec administracji publicznej.

 

http://www.pgi.gov.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2412&Itemid=2

KOMENTARZE

Komentując wydarzenie, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki powiedział:

– Spotkanie w Państwowym Instytucie Geologicznym dowodzi, że kończy się faza wstępnego rozpoznania, a rozpoczyna faza aktywnych, wysokonakładowych prac poszukiwawczych. Przykładem jest pierwsze wiercenie realizowane przez Lane – ConocoPhillips w okolicach Lęborka, które rozpocznie się w maju br.  Kolejne firmy wkrótce rozpoczynają prace sejsmiczne i wiertnicze. Mamy więc gwarancję, że za kilka lat dowiemy się czy posiadamy złoża gazu ziemnego w łupkach, a jeśli tak, to jak bogate.

Główny organizator spotkania, Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego dodał:

Dziś w Warszawie spotkaliśmy ludzi, którzy tworzyli amerykańską „rewolucję gazową” ostatnich 20 lat. Dzięki nim Stany Zjednoczone odzyskały niezależność energetyczną i przekształciły się w eksportera gazu ziemnego. Ci sami ludzie są teraz w Polsce. Reprezentują przemysł dysponujący zarówno zasobami finansowymi, jak i technologiami. Będą próbowali przenieść amerykański sukces na grunt polski. Czy zmienią nasz kraj w eksportera gazu? Trzeba będzie poczekać kilka lat, w czasie których będą prowadzone intensywne prace poszukiwawcze. Wezmą w nich udział zarówno wielkie zagraniczne koncerny naftowe jak i polskie firmy wiertnicze, geofizyczne i instytuty naukowo–badawcze. Polska, dzięki korzystnej budowie geologicznej i sprzyjającym warunkom dla inwestycji, stała się już zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym rynkiem poszukiwania gazu łupkowego w Europie, zarazem jednym z najważniejszym tego typu rynków na świecie.

http://nowa-energia.com.pl/index.php/2010/03/31/polski-gaz-ziemny-z-lupkow-%e2%80%93-wielkie-koncerny-wkraczaja-do-akcji/

KOMENTARZE ZAGRANICZNE

Rosja i Gazprom musza się martwić pomimo , iż Europa nie ma tak duzych złoż ja USA , ale poważnie może obniżyć zapotrzebowanie na rosyjski gaz.

Paolo Scaroni prezes wloskiego ENI powiedział że gaz lupkowy z Afryki może zapewnić dodatkowy gaz na europejski rynek. Jego wypowiedż na poczatku marca na CERAweek w Houston spowodował nerwowość w Moskwie.

W technologii pozyskania gazu łupkowego przewagą ERuropy nad USA są liczne zasoby wody , i stanowią przewagę. Są obawy o ekologiczny problem skażenia wód podziemnych.

PODSUMOWANIE

Popyt i podaż to najważniejsze regulacje na rynkach dóbr energetycznych. USA gdy uzyskały relatywnie tani gaz z lupków dramatycznie zmiejszyły odbiory gazu skroplonego LNG. Cena w Europie na rynku spotowy  bardzo szybko spadła. Polska szansa na tani gaz istnieje.

Kejow

Reklamy

3 Komentarze so far
Dodaj komentarz

If you actually need to open breathing airways and cease snoring you’ve got to possess your jaw held in an up and closed position. You are able to do this using a basic headband that wraps about your head and jaw. When your jaw is closed the airways automatically expand and there is a lot more room for air to travel.

Komentarz - autor: chronic snoring

This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
I have joined your rss feed and look forward
to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

Komentarz - autor: travel

It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely
donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for
bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will share this website with
my Facebook group. Chat soon!

Komentarz - autor: gas safety certificate london
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: