Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Cud węglowy zarobek na spadku wydobycia w Polsce

Cud węglowy zarobek na spadku wydobycia

Styczeń był kolejnym miesiącem spadku wydobycia i sprzedaży węgla kamiennego oraz jego średniej ceny. Przychody należących do Skarbu Państwa węglowych spółek zmniejszyły się o ok. 100 mln zł, lecz poprawił się ich wynik finansowy – zysk netto wyniósł ponad 39,1 mln zł.

Sytuacja na europejskim rynku węgla energetycznego sprzyjała górnictwu, bo styczeń rozpoczął się od znacznej podwyżki cen tego węgla. W pierwszym notowaniu indeks węglowy wyniósł blisko 94 USD za tonę, o ponad 9 USD więcej niż w grudniu. Powodem był prawdopodobnie gwałtowny atak zimy, a także zwyżkujące ceny konkurencyjnych paliw płynnych. Jednak mimo niskich temperatur wzrost popytu okazał się krótkotrwały. W ostatnim notowaniu stycznia cena spadła do 82,20 USD za tonę.

W styczniu stan zobowiązań i należności górnictwa zmniejszył się, nadal jednak zobowiązania krótkoterminowe sektora to ok. 6,3 mld zł, a długoterminowe 1,3 mld zł. Koszty w górnictwie wzrosły w styczniu o 3,6 proc., przy spadku produkcji o 7,4 proc. Branża zatrudnia obecnie ponad 114,7 tys. osób. Na inwestycje górnictwo wydało w styczniu 175,4 mln zł, o 5,2 mln zł więcej niż w tym samym czasie rok temu.

Ubiegły rok górnictwo zamknęło stratą netto zbliżoną do 167 mln zł. Gdyby jednak w zestawieniu wyników ująć także prywatną kopalnię Bogdanka, zysk netto przekroczyłby 20 mln zł.

Żródło PAP  Link

http://gornictwo.wnp.pl/w-styczniu-mniejsze-wydobycie-i-sprzedaz-wegla-lepszy-wynik-kopaln,105042_1_0_1.html

IMPORT WĘGLA DO POLSKI

Spada wydobycie, Rosjanie i Amerykanie coraz śmielej wchodzą na nasz rynek, a nasze kopalnie na tym tracą. Sprawdza się porzekadło, że rynek nie znosi próżni.
Polska, największy producent węgla w Unii Europejskiej, w ubiegłym roku sprowadziła 5,8 mln ton surowca. Tyle rocznie produkują cztery średniej wielkości śląskie kopalnie. Od 2004 r. import wzrósł aż o 3,4 mln ton. W tym samym czasie wydobycie w naszych zakładach spadło o 11,7 mln ton węgla.

Z informacji \”PB\” wynika, że zdecydowanie rośnie dynamika importu węgla koksowego. W 2004 r. sprowadziliśmy tylko 0,8 mln ton, a trzy lata później już prawie 3 mln ton surowca. Po raz pierwszy w historii płynie do nas węgiel koksowy z USA, wcześniej był sprowadzany od naszych południowych sąsiadów, głównie z Czech.

Jeśli chodzi o węgiel energetyczny, palmę pierwszeństwa dzierżą Rosjanie. W ubiegłym roku 58 proc. zagranicznych dostaw pochodziło z ich strony. Dodajmy, że w 2007 r. rozpoczęła działalność w naszym kraju Sibirskaja Ugolnaja Energeticzeskaja Kompania (SUEK), największy producent węgla w Rosji .

Żródło :  Puls Biznesu Link

http://gornictwo.wnp.pl/import-wegla-nabiera-tempa,45340_1_0_0.html

http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=df17750b-4d0f-45c2-8997-2d887a966f5e

PAWLAK O WĘGLU

Prezesi spółek węglowych będą zaskarżać lawinowo rosnący import węgla z Rosji jako praktyki dumpingowe. Waldemar Pawlak przyznał, że strona rządowa nic tu nie może zrobić, bo importu nie można zablokować, ale spółki – mogą się poskarżyć.

Jednak, jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”, niewykluczone, że w ograniczanie rosyjskiego importu włączy się rząd. Jeśli tylko bowiem uda się udowodnić, że polski węgiel jest czystszy – może się on poskarżyć w Unii Europejskiej, bo zgodnie z postanowieniami pakietu klimatycznego odbiorcy węgla nie mogą sprowadzać spoza UE surowca, który ma więcej zanieczyszczeń niż rodzimy. Jeśli doszłoby do takiej skargi – byłby to precedens.

Podczas obrad zespołu podsumowano też ubiegły rok w branży – 100 mln zł zysku netto (przede wszystkim za sprawą bardzo dobrych wyników Bogdanki) i 6 mld zł podatków do kasy państwa i gmin.

http://www.rp.pl/artykul/439309_Bedzie_skarga_do_Unii_na_import_wegla_z_Rosji.html

CŁA ANTYDUMPINGOWE NA IMPORT WĘGLA

Polska nie będzie mogła samodzielnie wprowadzić barier na import węgla z Rosji. Gdyby do takiej sytuacji doszło, to Rosja mogłaby złożyć na Polskę skargę, że to nasz rząd działa nielegalnie. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej udowodnienie bezprawnych praktyk i wykazanie strat poniesionych przez unijnych producentów musi wziąć na siebie branża, która została dotknięta nielegalnymi praktykami i stara się o wprowadzenie przepisów ochronnych.

Działania przeciwko nielegalnym praktykom stosowanym w handlu z krajami UE określane są skrótem TDI (Trade Defence Instruments – instrumenty obrony rynku). Około 85 proc. wszystkich takich działań podejmowanych przez kraje unijne nakierowanych jest na zwalczanie dumpingu, 14 proc. to działania przeciwko subsydiom, a 1 proc. dotyczy spraw związanych z ochroną zdrowia.
 

 Źródło :POLSKA DZIENIIK ZACHODNI

http://finanse.wp.pl/kat,12571,title,Gornicy-chca-cel-na-import-wegla,wid,12034451,wiadomosc.html?ticaid=19d8e&_ticrsn=3

GREEN PEACE PROTEST PRZECIWKO IMPORTOWI WEGLA

18 aktywistów Greenpeace z Polski, Szwecji, Niemiec, Austrii i Włoch weszło na teren portu przeładunkowego w Małaszewiczach(woj. Lubelskie) i zablokowało jedną z największych suwnic przeładunkowych. Dzięki temu transport węgla do Polski zza wschodniej granicy został znacznie utrudniony. Aktywiści rozwiesili 18 metrowy transparent z hasłem „Węgiel to przeszłość. Czas na solidarność klimatyczną!”, na którym znalazł się również portret Premiera Donalda Tuska.

PODSUMOWANIE

Polskie górnictwo po okresie restrukturyzacji głownie ze srodków unijnych staje przed nowymi wyzwaniami

  • ograniczenie podaży węgla energetycznego do polskich elektrowni z uwagi na koszt emisji CO2,
  • dumping cenowy węgla z importu,
  • brak ochrony celnej i antydumpingowej ze strony rządu.

Za czasów Edwarda Gierka sytuacja nie do pomyślenia ale to się nie wrati.

A może kontyngenty w przywozie węgla

Po raz pierwszy minister gospodarki wprowadził kontyngent ilościowy na przywóz węgla z Rosji na początku 1999 roku. Ograniczenie wprowadzono wówczas na trzy lata, do końca 2001 roku. W pierwszym roku obowiązywania kontyngent wyniósł 690 tys. ton węgla. W kolejnych latach ilość ta rosła o 5 proc. W 2001 kontyngent został zwiększony.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: