Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Polska w Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC w CERN
Marzec 20, 2010, 9:42 am
Filed under: Uncategorized | Tagi: , , , , ,

Polska w Zderzaczu Hadronów LHC w CERN

Wielki Zderzacz Hadronów po raz pierwszy osiągnął połowę zaprojektowanej mocy, czym ustanowił nowy rekord. Protony zostały rozpędzone do 3,5 teraelektronowoltów. Na tym poziomie przyspieszacz będzie pracować do końca 2011 roku, jak informuje strona internetowa Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. W ciągu dwóch lat uczeni będą obserwować ruch cząsteczek krążących w 27-kilometrowym tunelu Zderzacza, stopniowo zwiększając intensywność eksperymentu. W 2011 roku agregat planuje się zatrzymać na rok, aby przeprowadzić przygotowanie do przejścia na projektowany poziom energii, czyli 7 teraelektronowoltów. Wielki Zderzacz Jądrowy, którego wyposażenie kosztowało 6 miliardów euro, jest największym w historii przyspieszaczem cząstek elementarnych. Stworzony został w celu otrzymania nowych danych o materii i fundamentalnych prawach fizyki.

http://ruvr.ru/main.php?lng=pol&q=11052&cid=99&p=19.03.2010

Trochę zdziwiony jestem że Rosjanie promuja badania w CERN

http://public.web.cern.ch/public/en/lhc/lhc-en.html

Podstawowe informacje o hadronach

Hadrony – w fizyce cząstek elementarnych grupa cząstek silnie oddziałujących złożonych z kwarków. Właściwością hadronów jest ich liczba barionowa oraz całkowity ładunek elektryczny, choć budujące je kwarki mają ładunki ułamkowe (2/3 e lub –1/3 e). Hadrony dzielą się na bariony i mezony.

Link  http://pl.wikipedia.org/wiki/Hadrony

CERN  miejsce szalonych pomysłów fizyków

Z innych ciekawych konstruktów teoretycznych w LHC mogą zmaterializować się także maszyny czasu , czyli tunele czasoprzestrzenne prowadzące gdzieś w przeszłość. Niestety, bardzo małe i nieprzydatne do podróżowania w czasie (więc władzom CERN nie uda(ło) się odkręcić kryzysów PR-owych).

CERN - LHC

Inżynieryjne arcydzieło na olbrzymią skalę

Byłem CERN-ie trzy lata temu. Zwiedzałem tunel o długości 27 kilometrów schowany 100 metrów pod ziemią, gdy montowano tam dopiero elektromagnesy akceleratora. Obejrzałem też budowę olbrzymich detektorów, w których niedługo zaczną się zderzenia i – być może – produkcja czarnych dziur, maszyn czasu, „boskich” cząstek Higgsa i ciemnej materii. Bardzo możliwe, że już niedługo podręczniki trzeba będzie pisać na nowo. Ale to już nie wzbudzi takiej sensacji, jak groźba zagłady.

Muszę przyznać, że również na mnie potencjalny przewrót w fizyce nie robi większego wrażenia, ale sam akcelerator owszem.

Elektromagnesy schładzane są ciekłym helem do temperatury poniżej 2 kelwinów (czyli w zasadzie niższej niż ta panująca w kosmosie). Cała ta aparatura będzie rozpędzać protony niemal do prędkości światła i precyzyjnie kierować ich ruchem (bo jak zejdą z kursu to poniszczą drogi sprzęt). A taka prędkość oznacza 11.245 okrążeń tunelu na sekundę. Produkty zderzeń będą rejestrowane za pomocą czterech detektorów. Sieć komputerowa CERN-u będzie wprost zalana napływającymi z akceleratora danymi. Żeby wyłowić z tego wartościowe odkrycia, dokonano w ostatnich latach przełomowych odkryć w elektronice i informatyce.

Na potrzeby poprzedniego akceleratora działającego w tym samym tunelu naukowcy z CERN-u opracowali WWW żeby lepiej im się współpracowało. Na potrzeby nowego eksperymentu powstał grid, czyli olbrzymia sieć komputerów rozsianych na całym świecie działająca jak jeden wirtualny superkomputer. Ta wirtualna maszyna, gdy nie jest zajęta obliczeniami dla CERN-u, służy innym naukowcom.

Link

http://technoblog.gazeta.pl/blog/1,84944,5677409,W_CERN_odpalaja_Wielki_Zderzacz_Hadronow__Szaleni.html

POMYŚLNE INFORMACJE Z CERN  Large Hadron Collider

Genewa, 19 marca 2010 roku.  Po 5:20 rano,  przekroczono  3,5 TeV próg energi  protonowej  , jest to najwyższy energii  Pierwsza próba zderzania wiązek o 7 TeV (3,5 TeV na wiązkę) nastąpią w najbliższym czasie.

POLSKA GRUPA NAUKOWA

Warsztaty odbywają się raz w miesiącu naprzemiennie na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Reymonta 4, 30-059 Kraków) i na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Hoża 69, 00-681 Warszawa). Głównymi organizatorami są prof. dr hab. Andrzej Białas (Kraków) i prof. dr hab. Stefan Pokorski (Warszawa).

POLSKI WKŁAD

Wkład polskich zespołów w budowę detektorów był również istotny:

  • ATLAS: wkładem zespołu krakowskiego były prace nad odpornymi na promieniowanie krzemowymi detektorami i wyspecjalizowanymi układami scalonymi, testy układów hybrydowych, projekt, testy, układy sterowania i oprogramowanie systemu zasilaczy wysokiego napięcia, które zbudowane zostały przez polską firmę Fideltronik; dodatkowo zespół wniósł wkład w budowę układu kontroli i monitorowania detektora. Polacy odpowiadali także za koordynację systemów gazowych i systemów chłodzenia w całym detektorze, projektowanie wsporników pod kalorymetr i opracowanie metod instalacji komór mionowych. Podpory dla eksperymentu wykonała polska firma Budimex S.A Mostostal Kraków przy współpracy z Hutą im. T. Sendzimira.
  • CMS: zespół warszawski zaprojektował, przetestował i zbudował system elektroniki wyzwalania dla mionów, zasadniczy dla realizacji programu naukowego,
  • ALICE: polskie zespoły miały udział w pracach dla dwóch podstawowych detektorów – kalorymetru elektromagnetycznego i komory projekcji czasowej. Inżynierowie z Politechniki Krakowskiej wykonali zaawansowane obliczenia mechaniczne elementów detektora.
  • LHCb: zespół polski pracował nad elektroniką do synchronizacji detektora z akceleratorem oraz nad prototypem koncentratora do przesyłania danych. W Krakowie wykonano panele modułów detektora dla LHCb w ultralekkiej technologii, a warszawski IPJ zbudował około jednej czwartej detektorów do pomiarów torów cząstek.

Przy instalacji i uruchamianiu LHC pracują grupy polskich inżynierów i techników z Krakowa: z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej oraz z Wrocławia z Politechniki Wrocławskiej.

PODSUMOWANIE

Spodziewamy  ( ale kto naukowcy . Polacy, internacjonaliści) się ważnych wyników dotyczących otaczającego nas świata zarówno w skali mikroskopowej (odkrycie cząstek Higgsa, cząstek supersymetrycznych i plazmy kwarkowo-gluonowej, poszukiwanie dodatkowych wymiarów przestrzennych itp.) jak i skali kosmologicznej (problem ciemnej materii, asymetrii barionowej itp.)

Dręczace pytanie czy badania hadronów przybliżą rozwiązania w teorii TOE dotyczące podstawowych zagadanień fizyki i materii.

Kejow

Pomocne materiału popularyzacyjne

Polskie wydanie LHC – pytania i odpowiedzi FAQ

http://lhc.edu.pl/Inside-LHCGuide-Polish_mod.pdf

Link Salon 24.pl

http://arkadiusz.jadczyk.salon24.pl/66442,wehikul-czasu-w-genewie

http://mlodarp.salon24.pl/86853,lhc-czy-odpowie-na-pytania-dreczace-nas-od-lat

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Exceptional post however , I was wanting to know if you could write a litte
more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Many thanks!

Komentarz - autor: d
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: