Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Shale gas na 100 lat-gaz łupkowy dla USA i Polski
Marzec 19, 2010, 7:29 am
Filed under: Bezpieczeństwo energetyczne, gaz, Gazprom, nowe technologie | Tagi: , ,

Shale gas na 100 lat-gaz łupkowy dla USA i Polski

Shale gaz na 100 lat pewny gaz ziemny dla USA i Polski

Na dorocznym spotkaniu marzec 2010 CERAweek w Houston dyskutowano o „shale gas”, który może dostarczyć USA źródeł energii nawet na 100 lat. Głównym odbiorcą ma być energetyka, która jednak nie spieszy się z inwestycjami

Relacja wideo Clean Sky  prezentuje Daniel Yergin

Link http://naftagaz.pl/video/2010/03/12

Skrót o kierunku dążeń w ograniczeniu emisji

Dotychczasowe metody planowania polegające na podziemnym składowaniu CO2 metodą CCS nie mogą dać pożądanych efektów ekonomicznych dla ograniczenia emisji i opłat związanych z emisji dwutlenku węgla do atmosferę i tzw.”podgrzania lub nawet ocieplenia klimatu”.  Gaz z łupków jest alternatywa , gdyż spalanie gazu to ograniczenie emisji dotychczasowych źródeł o połowę

USA swój sukces dokumentują odważnej polityce inwestycyjnej z przewidywania obostrzenia prawa i wzrostu opłat za emisję. Zainwestowano 100mld dolarów w technologie łupków gazowych za ostanie 3 lata

GAZ Z ŁUPKÓW EKONOMICZNO – TECHNOLOGICZNĄ  ALTENATYWĄ

Nowoczesne szczelinowanie hydrauliczne to w pełni kontrolowany proces, przetestowany w laboratoriach, obudowany patentami i, niestety, dosyć drogi – może pochłonąć nawet 25 proc. kosztów wykonania odwiertu. W podstawowej wersji do otworu tłoczy się wodę pod ciśnieniem sięgającym 600 atmosfer. Gdy w strefie poddanej obróbce otworzy się wystarczająco dużo szczelin, do wody dodaje się drobnoziarnisty piasek, który wciska się w pęknięcia i uniemożliwia ich zamknięcie. Istnieje ogromna liczba wariantów podstawowej operacji. Zamiast wody wtłacza się płyny o regulowanej lepkości, zawierające borany, rozpuszczalniki organiczne, antyoksydanty, enzymy i polimery. Zamiast piasku stosuje się materiały ceramiczne, metalowe i plastikowe kulki oraz płyny organiczne, które przekształcają się w siatkę splątanych włókien. Otwieranie szczelin kontroluje się za pomocą sond mikrosejsmicznych i światłowodów. Przede wszystkim jednak przed podjęciem kosztownych prac bada się próbki skał, aby określić ich własności geomechaniczne i naprężenia w górotworze. Pod tym kątem dobiera się płyny, ciśnienie i czas trwania poszczególnych etapów operacji, a cały zabieg przedtem symuluje cyfrowo. Etap laboratoryjny jest żmudny i kosztowny, ale przynosi efekty – w łupkach bitumicznych uzyskuje się precyzyjne, koncentryczne strefy spękań o promieniu nawet 900 m (w piaskowcach do 200 m).

POLITYKA

http://www.polityka.pl/nauka/283356,1,wyciskanie-gazu.read

 

Poprzedni opisywałem stan krajowych poszukiwań geologicznych

http://jaron.salon24.pl/161629,gaz-lupkowy-skarbem-narodowym-nie-odkrytym

 

GAZ ŁUPKOWY BRONIĄ NA MONOPOL GAZPROMU

Zdaniem cytowanego przez „Kommiersanta” analityka Michaiła Korczemkina, główną przyczyną niepewności dla rosyjskiego monopolisty są zasoby  gaz u łupkowego w Europie, szacowane na 15 bln metrów sześciennych. – Nakłady na wydobycie tego surowca określą europejskie ceny na 10-15 lat. Jeśli Gazprom zrealizuje cały swój program budowy gazociągów, to wydatki, jakie będzie ponosił na przesył, nie pozwolą rosyjskiemu gazowi na konkurowanie w Europie – ostrzegł Korczemkin.

Rynek gazu niekonwencjonalnego w USA w ostatnich latach dynamicznie się rozwinął. Eksperci prognozują, że już wkrótce 60 proc. krajowego gazu będzie tam pochodzić ze złóż niekonwencjonalnych.

Zdaniem specjalistów Polska też może być pod tym względem liderem. Jej zasoby gazu łupkowego szacowane są na ponad 1,4 bln metrów sześciennych. Zużycie gazu w Polsce wynosi ok. 14 mld metrów sześciennych rocznie.
PAP

http://finanse.wp.pl/kat,104114,page,2,title,Gazprom-gaz-lupkowy-moze-zmienic-swiatowy-rynek-gazowy,wid,11894388,wiadomosc.html?ticaid=19d45

PODSUMOWANIE

Pozytywnie oceniam  zwrot na rynku gazu w Europie , amerykański impuls i wypowiedż prezesa ENI poparta konkurencyjną dostawą gazu dla Europy z Afryki i połaczenie rurociągów gazowych w tzw. Gazociąg transeuropejski to właściwe wyzwanie dla GAZPROMU.

Skoro Ministestwo Skarbu zapowiedziało renegocjacę dopiero co zawartej umowy gazowej do 2037  , a reakcję na wszystkie informacje w Moskwie zaczęły być nerwowe. Na handlu giełdowym otwartym  ( transakcje spotowe na bazie HUB gazowy) rynku z prawem do reeksportu pozycja rosyjskiego monopolisty zblednie.

Kejow

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Hi! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask.

Does running a well-established website such as yours take a massive amount work?
I’m brand new to writing a blog however I do write in my
journal daily. I’d like to start a blog so I can easily share my experience and
views online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new aspiring bloggers.
Thankyou!

Komentarz - autor: Houston
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: