Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Renegocjacja umowy gazowej z Rosją do 2037

Renegocjacja umowy gazowej z Rosją do 2037

Elementem umowy gazowej, który na pewno ulegnie zmianie jest zakaz reeksportu dostarczanego Polsce gazu. – Zakaz reeksportu gazu dostarczanego z Rosji co prawda wciąż obowiązuje, ale jest on niezgodny z prawem wspólnotowym i jako taki będzie musiał zostać zniesiony.

Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski potwierdził, że strona polska przygotowuje się do wznowienia rozmów z Gazprom Exportem na temat warunków cenowych dostaw gazu do Polski. – Na pewno rozmowy na ten temat odbędą się w tym roku – zapewnia. Przypomnijmy, że z podobnymi roszczeniami zwracają się do rosyjskiej spółki inni zachodnioeuropejscy odbiorcy gazu.

Zarówno prezes PGNiG jak i wiceminister Budzanowski podkreślają jednak ryzyko związane z rozpoczęciem negocjacji z Gazpromem. – Trudno w tym momencie przewidzieć, jakim wynikiem te rozmowy się zakończą – pamiętajmy, że możliwe są różne scenariusze – zauważa Mikołaj Budzanowski. Wydaje się jednak, że te obawy są chyba bezpostawne. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby w obecnej sytuacji rynkowej Gazprom zażądał podniesienia czy choćby nawet utrzymania dotychczasowej wysokości formuły cenowej.

http://gazownictwo.wnp.pl/mikolaj-budzanowski-msp-polska-bedzie-wnioskowac-o-zmiany-w-umowie-gazowej,104573_1_0_0.html

KRÓTKIE PODSUMOWANIE

Gaz łupkowy , terminal LNG , interkonektory , dały szansę do zmiany i żadania zmiany. Unia Europejska poz lobby rosyjskim jest jednak oparta o zdrowy rozsądek. (ocena akcji legislacyjnej – bezpieczeństwo , dywersyfikacja, wspólna sieć rurociagowa)

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: