Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Sejm podjął akcję geotermalną Ojca Rydzyka

Sejm podjął akcję geotermalną Ojca Rydzyka

 

Wiceminister środowiska i główny geolog Henryk Jezierski, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, przewodniczący podkomisji stałej ds. energetyki sejmowej Komisji Gospodarki Andrzej Czerwiński, a także prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego Beata Kępińska podpisali w poniedziałek deklarację o współpracy na rzecz rozwoju energii geotermalnej w Polsce. 

 
„Naszym celem jest promowanie odnawialnych źródeł energii. (…) Myślę, że to jest wyraźny sygnał, żeby wykorzystywać więcej energii geotermalnej”
 Za PAP z 08.03.2010
 
Czy są bariery w rozwoju geotermii
 
Do barier hamujących rozwój energetyki geotermalnej prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego zaliczyła również długie procedury prawne i administracyjne, duża ilość opłat i podatków, brak Funduszu Ubezpieczenia Ryzyka Geologicznego, a także brak wystarczających zachęt i instrumentów ekonomicznych i brak niezależnego podmiotu koordynującego wspieranie inwestycji ze środków publicznych.
Zniesiona zostanie konieczność uzyskiwania koncesji na każdym etapie działalności związanej z rozpoznaniem złoża. Według nowego projektu zmniejszone zostaną również niektóre opłaty, co będzie służyło szerszemu zainteresowaniu tego typu działalnością- podsumowała Beata Kępińska.
http://energetyka.wnp.pl/energia-geotermalna-moze-sluzyc-na-pokrycie-zapotrzebowania-bazowego-na-energie,99664_1_0_1.html
 
Sukces Ojca Dyrektora Rydzyka z Torunia
 
Wodę o temperaturze 60 stopni można już wykorzystać do ogrzewania kompleksu uczelni, ale zakonnicy nie zamierzają na tym poprzestać.

Efekty dotychczasowych wierceń potwierdzają trafność prognoz krakowskich naukowców, którzy przekazali Radiu Maryja wyniki swoich wieloletnich badań nad zasobami geotermalnymi Polski i zachęcili redemptorystów do inwestycji. Dyrektor Radia Maryja zaznaczył, że wiercenia będą prowadzone zgodnie z koncesją do głębokości 2950 metrów.

 

O. Rydzyk ma nadzieję, że uda się dotrzeć do jeszcze bardziej gorących wód, co pozwoliłoby produkować prąd, zarówno na własne potrzeby jak i na sprzedaż. Czy plan ten ma szanse powodzenia, będzie wiadomo prawdopodobnie jeszcze przed przypadającym w połowie grudnia urodzinowym świętem toruńskiej rozgłośni, by przy tej okazji zaapelować do słuchaczy o wsparcie przedsięwzięcia.

„Robimy to wszystko, kierując się katolicką nauką społeczną, by pomóc naszej ojczyźnie. (…) Chcemy pokazać rodakom, że mamy bogactwa naturalne i możemy w dużej mierze być samowystarczalni” – powiedział o. Rydzyk w Radiu Maryja.

 
http://energetyka.wnp.pl/rydzyk-dowiercilismy-sie-do-goracych-zrodel,64720_1_0_0.html
 

Rusza proces jaki Fundacja „Lux Veritatis” wytoczyła NFOŚiGW prof. dr hab. Jan Szyszko, minister środowiska w rządzie Jarosława Kaczyńskiego (2009-11-28)

Aktualności dnia

słuchaj

zapisz

 

MOJE POPRZEDNIE PUBLIKACJE NA SALONIE 24.pl
 
http://jaron.salon24.pl/150425,zielona-energia-edukacja-geotermalna-cz-4
 
http://jaron.salon24.pl/150385,zielona-energia-definicje-i-okreslenia-geotermalne-cz-3
 
http://jaron.salon24.pl/150194,zielona-energia-bariery-w-geotermii-cz-2
 
http://jaron.salon24.pl/149978,zielona-energia-walka-o-geotermie-1
 

Kejow

Ps. Nareszcie dobry sygnał do rozwoju inicjatywy publicznejn w zakresie geotermii  i STOP dla kołtuństwa przeciw inwestycjom geotermalnym

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: