Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Strona główna » Blogi » kejow – blog

Po raz pierwszy zostałem wezwany przez sąd do opuszczenia sali sądowej jako prasa z posiedzenia Sądu Rejonowego XIV Wydział Karny sygn. akt. XIV Kp 6/10 w sprawie dotyczącej umorzenia postępowania Prokuratora Rejonowego w Słupsku przeciwko biegłemu sądowemu  Janowi K. i komornikowi sądowemu . Ciekawostka w tej sprawie jest iż biegły jest bliska rodziną sędziego S.R. w Słupsku A.K-R. która cieszy się tradycją rodzinna w wymiarze sprawiedliwości od lat 40-tych z czasów Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Sprawa z gatunku prostych tj. biegły wycenił grunt na około 400 tys zł a, komornik jego oszacował . Właściciel gruntu firma A. sp. z o.o. zaprotestowała , ponowna wycena wykazała wartość gruntu na 4.000.000,00zł . Czy to była pomyłka , czy niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariusza wymiaru sprawiedliwości – do dzisiaj nie wiadomo – prosta kwalifikacja czynu z katalogu karnego to wyczerpanie przesłanki czynu z Art 271 KK jak też czynu z Art 233 Par 4 KK. 
Firma A. zrozumiała że nie wygra w uczciwym procesie  i będzie poważnie pokrzywdzona majątkowo w znanych rozmiarach , pomimo iż jest w tarapatach finansowych jak firmy w czasie kryzysu, złożyła wniosek o przeniesienie sprawy do innego sądu w trybie art.37 k.p.k. poza apelację gdańską.
Rzadko zajmuję się taka problematyka lecz zainteresowało mnie bardzo pismo Prokuratury Krajowej z dnia 16.02.2010 sygn PR-I-Ko2 1154/10 , które skierowało problem  Prokuraturę Apelacyjna w Szczecinie.
Nieco zbulwersowany
Kejow
Ps.
Zasada Jawności postępowania karnego i interes społeczny dostępu społeczeństwa do informacji
————–
Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (EKPC) z 1950 r. i Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych (MPPOP) z 1966 r., inkorporowane do prawa krajowego, uznawane są powszechnie za normy gwarantujące przedstawicielom środków masowego przekazu prawa do „zdobywania, gromadzenia i przekazywania w dowolny sposób informacji i idei”.
————–
Z art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wynika, że każdy ma prawo do otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Oznacza to zatem, że prawem człowieka jest otrzymywanie informacji także o przestępczości i o wymiarze sprawiedliwości.
W praktyce w Polsce dziennikarze bardzo chętnie powołują się na ten artykuł , bo czują się „przywiązani” do takiego standardu wolności słowa, który narzuca konwencja,Wiele konfliktów pomiędzy wymiarem sprawiedliwości i mediami ma swoje źródło w tym, że prasa niejako przejmuje kompetencje „trzeciej” władzy wypowiadając tak zwane „przedsądy” . Zakaz wypowiadania opinii co do rozstrzygnięcia w postępowaniu sadowym, czyli „przedsądów”, obwarowany jest w polskim prawie granicą zapadnięcia orzeczenia w pierwszej instancji (art. 13.1 Prawa Prasowego). Łączy się on nierozerwalnie z koniecznością respektowania zasady niezawisłości sądu i domniemania niewinności oskarżonego. W praktyce z zakazem tym łączy się wiele problemów natury interpretacyjnej. Pojawiają się wątpliwości, czy dotyczy on ściśle wyroku jaki ma zapaść, czy też oznacza w ogóle zakaz wypowiadania się na temat składu sędziowskiego , kompetencji sądu i poszczególnych sędziów, zachowania sędziów nie tylko w sądzie, ale i poza nim. Sędziowie są niezwykle uwrażliwieni na wszelkie przejawy krytyki pod swoim adresem i niekiedy gotowi są rozumieć niezawisłość w orzekaniu jako pełną nietykalność sędziego, w tym wolność od wszelkich wypowiedzi krytycznych pod jego adresem.
Tak pisze Ministerstwo Sprawiedliwości

Dla przypomnienia o innym komorniku ze Słupska
Słupscy komornicy mają juz tradycję.http://komornik.republika.pl/Serwis/archiwum.htm

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: