Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Mahniom węgierski MOL za litewskie Możejki – kuszenie Orlenu

Surgutnieftiegaz, jeden z największych koncernów naftowych w Rosji, może oddać swój pakiet akcji węgierskiego MOL polskiemu PKN Orlen w zamian za Orlen Lietuva, tj. rafinerię w Możejkach, na Litwie – informuje w środę dziennik „RBK-daily”.

„RBK-daily” powołuje się na analityka Aleksieja Kokina, który podkreśla, iż „PKN Orlen, od dawna marzy o połączeniu z węgierskim koncernem i będzie rad skorzystać z nadarzającej się okazji”.

Grizon zauważa, że koncern posiada tylko jedną rafinerię – w Kiriszi, 175 km na południowy zachód od Petersburga.

PAP/WNP

http://nafta.wnp.pl/surgutnieftiegaz-moze-oddac-orlenowi-akcje-mol-za-akcje-mozejek,102762_1_0_0.html

KILKA SŁOW O SURGUTNEFTE GAZ

Szacowane zapasy gotówki na inwestycje 20 mld USD.  Niewielki przerób własny ropy naftowej 447.000 baryłek dziennie w stosunku do wydobycia  1.200.000 baryłek dziennie.

Z PUBLIKACJI RZECZYPOSPOLITEJ

Zdaniem Swietłany Grizon, analityka VTB Capital, wymiana aktywów rozwiązałaby problemy Orlenu i Surgutu. PKN pozbyłby się niedochodowego (m.in. ze względu na problemy z dostawami surowca i logistyką produktów) zakładu, uzyskując pakiet akcji z koncernu naftowego z Europy Środkowej. Surgut nabył w minionym roku akcje MOL w nadziei na nawiązanie bliskiej współpracy z węgierskim koncernem. Choć Surgut jest największym udziałowcem MOL, skupiona wokół zarządu koalicja przyjaznych mu udziałowców oraz zapisy w statucie uniemożliwiają Rosjanom przejęcie węgierskiej spółki.

Rzeczpospolita

http://www.rp.pl/artykul/9211,439013_Rosyjski_plan__za_Mozejki_akcje_MOL.html

 

OPINIA

Rozwiązanie wydaje się być sensowne wobec nakładów na Możejki  poniesionych przez PKN Orlen i różne blokady logistyczne i  dostaw ropy do Możejek. Będzie to test na stosunki polityczne Polski i Litwy. Czy w obecnych realiach staegia ponadnarodowego koncerny paliwowego prezentowana przez Orlen wytrzyma próbę.

Ostatnia próba połączenia polskiej i węgierskiej spółki miała miejsce cztery lata temu. „Połączenie MOL z Orlenem przyniosłoby na pewno więcej korzyści niż fuzja z Austriakami”

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: