Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Joint venture PKN Orlen – Możejki z Rosjanami

Joint venture PKN Orlen – Możejki z Rosjanami

 Bez rosyjskiej ropy funkcjonowanie Możejek nie ma racji bytu. Porozumienie się więc Orlenu i którejś z rosyjskich firm w sprawie wejścia do litewskiej spółki to logiczne rozwiązanie – uważa dr hab. Rober Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Link http://nafta.wnp.pl/gwiazdowski-joint-venture-z-rosjanami-w-mozejkach-ma-sens,102357_1_0_0.html

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach. Spekulacje te pojawiły się także w kontekście nieudanych dla PKN Orlen starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim w Kłajpedzie, głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.  W ocenie PKN Orlen, brak dogodnego dostępu do eksportu produktów Orlen Lietuva przez morze wpływa niekorzystnie na wyniki działalności litewskiej spółki i obniża rentowność tej inwestycji.  W czwartek biuro prasowe PKN Orlen poinformowało PAP, iż płocki koncern rozważa wariant pozyskania w przyszłości partnera strategicznego dla Orlen Lietuva, jednak dotychczas nie prowadził w tej sprawie żadnych rozmów.

W ostatnim czasie PKN Orlen przyznał, iż przygotowuje skargę do Komisji Europejskiej w Brukseli na państwowe Koleje Litewskie, które w 2008 r. rozebrały, a obecnie zwlekają z odbudową części torów na trasie umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z litewskiej spółki Orlen Lietuva na Łotwę. Chodzi o tory przez łotewskie Renge.

Link  http://nafta.wnp.pl/kubilius-polska-powinna-zaprzeczyc-pogloskom-o-sprzedazy-mozejek,102342_1_0_1.html

Rzecznik prasowy prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, Linas Balsys poinformował, że Rosja negocjuje z Polską kwestię możliwości nabycia rafinerii w Możejkach. W środę, po spotkaniu z Putinem w Helsinkach, mówiła o tym sama Grybauskaite. „Putin potwierdził, że trwają negocjacje z Polakami w sprawie rafinerii. Pani prezydent powiedziała, że wszystko ma się odbywać zgodnie z ustawodawstwem litewskim i aktami prawnymi Unii Europejskiej” – powiedział Balsys. „RBK-daily”, partner niemieckiego „Handelsblatt”, podkreśla, że rosyjskie koncerny naftowe „nie wykazują otwartego zainteresowania” rafinerią Orlen Lietuva.

Link Forsal/PAP http://forsal.pl/artykuly/397984,rzecznik_premiera_rosji_nie_prowadzimy_konkretnych_negocjacji_ws_mozejek.html

Proroczy głos Skarbu Państwa

Gdyby nie udało się poprawić sytuacji logistycznej rafinerii w litewskich Możejkach, Skarb Państwa nie będzie się przeciwstawiać sprzedaży tej spółki przez  ORLEN – zapewnił wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.

PULS BIZNAESU/ RP http://www.pb.pl/a/2010/02/05/Skarb_akceptuje_sprzedaz_Mozejek?readcomment=1

KOMENTARZ

Sprzeczne opinie , brak sukcesów w strategii PKN na Litwie. Ekonomiczna klapa w zakresie pozyskania taniego surowca. Strona polska wykazała zniecierpliwienie. Wizja joint – venture jest politycznie trudna.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: