Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Falklandy Malwiny – konflikt o ropę naftową
Luty 21, 2010, 7:58 am
Filed under: Paliwa

Falklandy Malwiny – konflikt o ropę naftową

 

Mimo protestów argentyńskiego rządu pierwsza brytyjska platforma wydobywcza „Ocean Guardian” dotarła do punktu przeznaczenia w rejon Falklandów na południowym Atlantyku i przygotowuje się do rozpoczęcia wierceń, Badania geologiczne sugerują, że wokół Falklandów położonych w odległości ok. 500 mil morskich od wybrzeża Argentyny, mogą znajdować się bogate złoża ropy szacowane na 60 mld baryłek. Czyniłoby to je porównywalnymi ze złożami na Morzu Północnym. Jak zauważa Channel 4, to dosyć, by z nawiązką spłacić brytyjski dług narodowy. Władze w Buenos Aires nałożyły na statki płynące w rejon Falklandów obowiązek uprzedniego uzyskania pozwolenia na przepłynięcie przez argentyńskie wody terytorialne. Skutkiem tej decyzji było zablokowanie dostawy rur na Falklandy, które miały być wykorzystane przez Brytyjczyków do budowy rurociągu.
PAP/ONET

REJON FALKLANDÓW MALWIN  WYDOBYCIE PODMORSKIE ( OFFSHORE)

 

Wyniki badań są zachęcające i Wieka Brytania odrobi dług narodowy. Wielkość złoża jest porównywalna do zasadów Morza Północnego.

http://www.desireplc.co.uk/pdfs/Exploringforfansands_030906.pdf

POLITYCZNE AKCJE WIELKIEJ BRYTANII I ARGENTYNY
W najbliższych dniach rząd Argentyny zamierza zaprotestować na forum ONZ przeciwko rozpoczęciu eksploatacji ropy przez Brytyjczyków i chce, by organizacja interweniowała w tej sprawie.

Tymczasem sobotni Daily Telegraph pisze, iż rząd Argentyny nosi się z zamiarem wprowadzenia sankcji wobec czterech brytyjskich koncernów naftowych, zaangażowanych w eksploatację złóż ropy na Falklandach bądź deklarujących taki zamiar. Sankcje uderzyłyby także w firmy powiązane z nimi.

Gazeta wymienia m.in. czołowe brytyjskie banki HSBC i Barclays oraz koncern górniczy BHP Billiton eksploatujący w Argentynie miedź, będący zarazem inwestorem w spółce wydobywczej Falkland Oil and Gas. Z kolei jeden z oddziałów Barclays jest właścicielem udziałów Desire Petroleum – spółki naftowej, do której należy Ocean Guardian.

Premier Gordon Brown oświadczył w czwartek, że Londyn poczynił przygotowania do zwiększenia ochrony wysp. Zdaniem władz w Buenos Aires oznacza to, że rząd brytyjski wskrzesza widmo wojny.

W 74-dniowej wojnie, którą w 1982 roku W. Brytania i Argentyna stoczyły o Falklandy, zginęło 649 Argentyńczyków i 255 Brytyjczyków. Brytyjczycy uznali Falklandy (dla Argentyńczyków Malwiny) za swoje terytorium zamorskie w 1833 roku.

http://news.money.pl/artykul/wielka;brytania;bedzie;wydobywac;rope;na;falklandach,185,0,589753.html

Falklands_Offshore

KOMENTARZ

Chociaż zagadnienie jest geograficznie odległe , widać jak surowce strategiczne (ropa , gaz)  wpływają na politykę międzynarodową. Po ostrej fazie konfliktu militarnego jest nastepna faza blokad ekonomicznych i prostestow oraz sankcji poprzez ONZ.

Wilkość pieniędzy zainwestowanych w poszukiwania i pierwsze ruchy biznesu pod ochroną marynarki wojennej Wielkiej Brytanii wskazuje że sprawa będzie trwala dlugo.

Parę lat ten rozmawialem z Polakiem urodzonych w Argentynie który był zmobilizowany do wojska w czasie konfliktu z Wielką Brytanią, mówił o duzym poparciu narodu argentyńskieo  dla obrony i odzyskania Malwinów.

Kejow

Reklamy

1 komentarz so far
Dodaj komentarz

Every weekend i used to pay a visit this web page, as i wish
for enjoyment, since this this site conations genuinely good funny material too.

Komentarz - autor: Connie
Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: