Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Sąd opolski zakazuje krytyki burmistrza i knebluje opozycję

Sąd opolski zakazuje krytyki burmistrza i knebluje opozycję

 

Komunikat Komitetu Referendalnego w Nysie

Sąd opolski zakazuje krytyki burmistrza i knebluje opozycję.
Naruszenie fundamentalnych praw obywatelskich. Zemsta sądu  nad działaczem „Ruchu Przeciwko Bezprawiu w Sądach i Prokuraturach”
 
W dniu 19 lutego 2010 r. Sąd Okręgowy w Opolu, wydział I cywilny, (sędzia Magdalena Domińczyk-Trzciańska) wydał wyrok zakazujący Komitetowi Referendalnemu w Nysie krytykowania burmistrz i jej radnych.
Wyrok został wydany w trybie 24 –godzinnym ( art. 35 ustawy o referendum tryb wyborczym).   Sprawy w trybie art. 35 referendum podobnie jak sprawy w trybie wyborczym, rozpatrywane są w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku. Uczestnicy wyborów czy w tym przypadku referendum mogą żądać sprostowania jawnie nieprawdziwej wiadomości.
W tym przypadku Sąd Okręgowy w Opolu uznał powództwo burmistrza Nysy i zakazał Komitetowi Referendalnemu w Nysie informować społeczeństwo iż (cytuję):
– „działania burmistrz prowadzą do gigantycznego zadłużenia gminy”,
 „burmistrz zmierza do zabudowy rynku…”,
„burmistrz przeforsowała uchwałę upoważniająca ją do sprzedaży spółek gminnych”;
„burmistrz nie zrobiła nic, żeby rozwiązać paraliż komunikacyjny Nysy…”
„burmistrz i jej radni przez 3 lata kadencji nie przeznaczyli ani złotówki na zagospodarowanie śródmieścia”
Oraz informacji, że „burmistrz za publiczne pieniądze wydaje propagandową gazetkę, w której uprawia swoją propagandę i za publiczne pieniądze podróżuje po świecie.”
Wszystkie te informacje polegają na prawdzie: Referendum zostało zorganizowane ponieważ burmistrz przeforsowała uchwałę o sprzedaży centrum nyskiego rynku, Rada Miejska na jej wniosek podjęła uchwałę upoważniającą ją do rozpoczęcia procesu sprzedaży gminnych spółek, wyborcze plany inwestycyjne burmistrz i radnych rozpoczynające się w roku 2010 przewidują rozpoczęcie budowy dwóch hal sportowych za 63 mln, nowej biblioteki za 17 mln, modernizacji urzędu za 5,5 mln – spowodują,  w roku 2011 nierównowagę w budżecie gminy wynoszącym 122 mln w wysokości 37 mln. Wynika to z budżetu uchwalonego przez rade na wniosek burmistrz.
Burmistrz finansuje też, ze środków publicznych, bezpłatne, propagandowe gazetki uprawiające jej propagandę.
Dlaczego zatem Sąd Okręgowy w Opolu, w tak oczywistej sprawie podjął tak skandaliczne postanowienie, łamiące konstytucyjna zasadę wolności wypowiedzi? Powodem jest fakt, że wśród inicjatorów referendum jest Janusz Sanocki – redaktor lokalnego tygodnika „Nowiny Nyskie”, działacz Stowarzyszenia „Przeciw Bezprawiu Sądów i Prokuratur”, od lat krytykujący opolskich sędziów i prokuratorów,  autor opublikowanej w roku 2009 –  „Czarnej księgi opolskiego wymiaru sprawiedliwości”, w której zebrano kilkanaście bulwersujących wyroków i orzeczeń. W 2007 r. Janusz Sanocki wygrał proces przeciwko polskiemu sądownictwu w Strasburgu – rzecz dotyczyła wyroku, który w roku 2002 zapadł właśnie w Sądzie Okręgowym w Opolu, w wydziale I Cywilnym. Od tego czasu opolscy sędziowie z tego wydziału – (Kamiński, Domińczyk-Trzciańska) wydają w każdej sprawie, w której stroną jest działacz Stowarzyszeń „Przeciw Bezprawiu” wyroki nacechowane daleko idącą stronniczością.
Członkowie Komitetu Referendalnego w Nysie uważają wyrok opolskiego sądu za haniebny, łamiący podstawowe wolności obywatelskie i zapowiedzieli złożenie apelacji do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Problem w tym, że w wydaniu wyroku uchylonego następnie w Strasburgu, uczestniczyli również sędziowie w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Czy zachowają oni bezstronność?
Piotr Smoter- Pełnomocnik Komitetu Referendalnego w Nysie
Nysa dnia 19 lutego 2010 r.

 

OFICJALNE PUBLIKACJE NOWA TRYBUNA OPOLSKA

Burmistrz Barska złożyła wniosek do sądu po tym, jak komitet referendalny opublikował ulotkę zatytułowaną „Referendum w obronie Nysy! – Rażące zaniedbania burmistrz Barskiej”, gdzie zarzucił włodarzom m.in. zamiar sprzedaży całego rynku aż po dzwonnicę, cheć sprzedania nyskich spółek, niekompetencję, przekupstwo itp.

Dzisiaj Sąd Okręgowy przesłuchał burmistrz Barską oraz Janusza Sanockiego z Ligi Nyskiej, który reprezentował komitet referendalny. Sąd nakazał zamieszczenie sprostowania, przeprosin, dodatkowo zakazał komitetowi drukowania ulotki z nieprawdziwymi informacjami.

– Prawda zwyciężyła – podsumowuje Artur Pieczarka, rzecznik prasowy nyskiego magistratu.

Sprostowanie wraz z przeprosinami zgodnie z orzeczeniem sądu ma się ukazać w najbliższym numerze Nowin Nyskich na pierwszej stronie. Ponadto taka sama treść na stronie referendum.nysa.pl ma być zamieszczona do 9 kwietnia 2010 roku.
 

Link  http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100219/POWIAT02/41553570

OFICJALNY KOMUNIKAT

Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym Burmistrz Nysy Jolanta Barska złożyła w dniu 18.02.2010 r. wniosek do Sądu Okręgowego w Opolu. Wniosek został złożony na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym, ze względu na to, że rozpowszechniana na terenie gminy Nysa ulotka Komitetu Referendalnego, zatytułowana „Referendum w obronie Nysy!” (jedna strona ulotki)  i „Rażące zaniedbania burmistrz Barskiej” (druga strona ulotki), zawiera nieprawdziwe informacje, wprowadzające mieszkańców w błąd. Burmistrz domagała się przed sądem zakazu rozpowszechniania ulotki, podawania do publicznej wiadomości określonych informacji, a także sprostowania i przeprosin.
(W ZAŁĄCZENIU WNIOSEK DO SĄDU OKRĘGOWEGO W OPOLU oraz POSTANOWIENIE SĄDU)

Sąd Okręgowy w Opolu, zakazał inicjatorom referendum publikowania i propagowania materiałów w postaci obustronnie zadrukowanych ulotek zatytułowanych „Referendum w obronie Nysy!” i „Rażące zaniedbania burmistrz Barskiej”, nakazał również zamieścić przeprosiny na pierwszej stronie w najbliższym wydaniu tygodnika „Nowiny Nyskie” oraz w internecie na http://www.referendum.nysa.pl, przez cały czas trwania kampanii referendalnej, tj. do dnia 9 kwietnia do godz. 24.00.

Zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, jeżeli materiały wyborcze, a w szczególności ulotki, plakaty, hasła w okresie kampanii, zawierają informacje nieprawdziwe, strona ma prawo złożyć wniosek do sądu m.in. o wydanie nakazu sprostowania takich informacji. Sąd okręgowy rozpoznaje wniosek w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym.

Artur Pieczarka
rzecznik prasowy
Urzędu Miejskiego

 

http://nysa.eu/_portal/news/12665824744b7e83cac770e/Komitet_Referendalny_w_Nysie_ma_przeprosi%C4%87_burmistrz_Jolant%C4%99_Barsk%C4%85.html?PHPSESSID=3d51a96e7f78baa4abb80036d5bb522a

Postanowienie Sądu w Opolu

http://nysa.eu/files/12665824744b7e83cac770e/Postanowienie%201.jpg?PHPSESSID=50bf7de911b1be1dfa559e8ebb7978de

http://nysa.eu/files/12665824744b7e83cac770e/Postanowienie2.jpg

KOMENTARZ

Rzecz nie dzieje sie na Białorusi lecz w demokratycznej Polsce. Sąd 24 godzinny i opozycja „jest cicho”

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: