Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Strata na imporcie z Rosji – zyski na eksporcie gazu z Polski

Strata na imporcie z Rosji – zyski na eksporcie gazu z Polski

Ok. 2,9 mld zł straciła Polska w latach 2006-2009 na obowiązującym wciąż kontrakcie gazowym z Rosją – wynika z dokumentów rządowych, do których dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.
Straty to efekt nieskutecznych negocjacji, jakie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Ministerstwo Gospodarki prowadziły z rosyjskim Gazpromem w 2006 r. W rezultacie musieliśmy zgodzić się na podwyżki cen gazu importowanego średnio o 10-11 proc.

Rosjanie wymogli na nas również dopłatę za gaz już kupiony rok wcześniej – w 2005 r. Kosztowało nas to dodatkowo 96 mln dol. Skutki porozumienia przełożyły się na wyższe rachunki za gaz.
 

PAP

ANALIZA EKSPORTU POLSKIEGO GAZU ZIEMNEGO

Według Mikołaja Budzanowskiego, wiceministra skarbu państwa, budowa strategii sprzedaży gazu poza granice naszego kraju jest potrzebna, bo w ciągu kilku najbliższych lat powstaną nowe i zostaną rozbudowane istniejące połączenia z siecią gazową naszych sąsiadów. Powstanie także gazoport.

– To właśnie za ich pośrednictwem PGNiG miałoby wysyłać za granicę nadwyżki gazu, które pojawią się na rynku – twierdzi.

Szacuje się, że w tym roku nadwyżki mogą być jeszcze niewielkie i sięgną maksymalnie 600 mln m sześc. Jednak w kolejnych latach będą one wyższe. W 2011 roku wyniosą one nawet ponad 1,5 mld m sześc., zaś w 2012 roku – około 2 mld m sześc.

Skąd tak duża nadpodaż na naszym rynku?

– Aby skorzystać z opustów cenowych w ramach nowego kontraktu, który zawrzemy z Gazpromem, PGNiG musi zakontraktować maksymalne ilości surowca, wynikające z umowy. W tym roku będzie to 9,03 mld m sześc., w 2011 roku – 9,8 mld m sześc., a od 2012 do 2037 roku aż 10,27 mld m sześc. rocznie – zdradza osoba znająca szczegóły kontraktu.

Gazeta Prawna

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/398674,polska_stanie_sie_eksporterem_gazu.html

PODSUMOWANIE

Znając realia i stan inwestycji w sektorze gazowym – opowieści z Ministerstwa Skarbu Państwa są zbyt optymistyczne !!!!. Czy tzw. „opusty” to chwyt z PR brak przejrzystości co do ustaleń PGNiG a o tzw. „transparentności spólki notowanej na gieldzie trzeba zapomnieć” Nowe hasło dnia.

Znowu czekamy na kolejny news…

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: