Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Ekologiczne igrzyska zimowe w Vancouver
Luty 15, 2010, 5:20 am
Filed under: ekologia | Tagi: , , , ,

Ekologiczne igrzyska zimowe w Vancouver

 

Medale zimowych igrzysk zaprojektował znany architekt Omer Arbel. Ciekawostką jest to, że brązowe krążki organizatorzy określają, jako przyjazne dla środowiska, bo w ich wytapianiu używano materiałów ze zużytych płyt komputerowych. Złote, srebrne i brązowe krążki są niezwykłe z co najmniej kilku powodów. Nas najbardziej interesuje aspekt ekologiczny i tu niespodzianka: po raz pierwszy w historii zmagań olimpijskich metale zużyte do produkcji medali pochodzą w części z recyklingu. Metale dostarczyła firma Teck Resources Limited i jak zapewniają jej przedstawiciele zostały one odzyskane ze zużytych, elektronicznych podzespołów starych komputerów i telewizorów, które inaczej trafiłyby na składowisko. Jest to prawda, jednak jak to zwykle bywa z marketingiem, diabeł tkwi w szczegółach. A te ostatnie nie są już tak imponujące, na stronie firmy widnieje informacja, że z elektrośmieci pochodziło dokładnie: 1,52% zużytego złota, 0,122% srebra oraz 1,11% miedzi. Wiadomo, że igrzyska nie rozwiążą problemu elektrośmieci, mogą jednak przyczynić się do nagłośnienia idei odzyskiwania surowców.

To nie jedyna innowacyjność krążków olimpijskich – na medalach olimpijskich widnieją motywy związane z orką, a na paraolimpijskich z krukiem – zwierząt charakterystycznych dla fauny Kanady. Pofalowana powierzchnia medali (po raz pierwszy krążki nie są płaskie) ma nawiązywać do falującego oceanu i gór Kolumbii Brytyjskiej – słowem pierwotnej, nieskażonej przyrody. Do tego każdy medal jest unikalny i niepowtarzalny, bo nie ma dwóch identycznych wzorów.

Hala Whistler Olympic Park wyposażony został w nowoczesną oczyszczalnię ścieków, autobusy dowożące sportowców zasilane są paliwem wodorowym, a sportowcy będą mieli do dyspozycji energooszczędne dystrybutory napojów. Jednak ekologiczną wizytówką igrzysk jest hala Richmond Olympic Oval, gdzie toalety spłukiwane są deszczówką, a ciepło pochodzące z urządzeń mrożących taflę lodu wykorzystywane jest do ogrzewania trybun.
Ponadto organizatorzy podjęli się przesiedlenia żab ogoniastych (Ascaphus montanus), który zamieszkiwał teren przeznaczony pod budowę tras zjazdowych.
Amerykański łyżwiarz figurowy Johnny Weir obawia się o bezpieczeństwo z powodu gróźb kierowanych pod jego adresem. Wszystko za sprawą stroju obszytego lisim futerkiem, który wzbudził protesty członków organizacji ekologicznych.
Największą innowacją jest jednak hala na 8000 widzów, gdzie odbędą się zawody w łyżwiarstwie szybkim: Richmond Olympic Oval. Część potężnego obiektu (w tym jego dach) zostały wykonane z drewna otrzymanego z martwych drzew iglastych. Drewno takie stało się ostatnio modne, co przyczynia się do ograniczenia wycinki zdrowych drzew. Skąd jednak w Kanadzie takie ilości martwych drzew? Wszystko przez inwazję górskich żuków sosnowych (Dendroctonus ponderosae) które z racji zmian klimatycznych (m. in. częste, łagodne zimy) niszczą coraz większe połacie kanadyjskiej tajgi.
 
Linki do informacji źródłowych
Zebrał  Kejow
 
http://www.pb.pl/4/a/2010/02/12/Vancouver_Medale_cudne_i____ekologiczne
http://wiadomosci.ekologia.pl/srodowisko/Rozpoczecie-igrzysk-olimpijskich-w-Vancouver,11859.html
http://www.sport.pl/vancouver2010/1,103363,7558387,Vancouver_2010__Amerykanski_lyzwiarz_obawia_sie_o.html
http://srodowisko.ekologia.pl/ochrona-srodowiska/Igrzyska-w-stylu-Eko,11786.html
 
Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: