Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Kulczyk, Libia,ropa naftowa cel Tamoilu-Rafineria Lotos Gdańsk
Luty 7, 2010, 11:39 am
Filed under: Rafineria, ropa, rurociągi | Tagi: , , , ,

Kulczyk, Libia,ropa naftowa cel Tamoilu-Rafineria Lotos Gdańsk

 

Libijski koncern Tamoil, który działa razem z biznesmenem Janem Kulczykiem, chciałby zostać inwestorem strategicznym w grupie Lotos

PARKIET

Tamoil jest przede wszystkim firmą rafineryjną, ale Libia jest dziewiątym krajem na świecie pod względem zasobów ropy. Spółki Kulczyka mają koncesje na wydobycie.
 
 
Źródło: Rzeczpospolita

Tamoil jest przede wszystkim firmą rafineryjną, ale Libia jest dziewiątym krajem na świecie pod względem zasobów ropy. Spółki Kulczyka mają koncesje na wydobycie.

Libijczycy i polski Łącznik

Tamoil to spółka rafineryjna należąca w 100 proc. do libijskich akcjonariuszy. Ma trzy rafinerie: w Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. Prowadzi pod własną marką prawie 3 tys. stacji benzynowych w Europie. Ma również kilkadziesiąt stacji w Afryce. Natomiast holding Oilinvest, którego jest częścią, zajmuje się głównie logistyką ropy i paliw. Potwierdzone zasoby ropy naftowej na terytorium Libii to 43,66 mld baryłek. To daje jej dziewiąte miejsce na świecie. Jan Kulczyk przed prawie czterema laty próbował wejść do akcjonariatu Tamoilu. Nawiązane wtedy kontakty zaowocowały dzisiejszą współpracą.

To Kulczyk Investments dysponuje aktywami wydobywczymi: Aurelian Oil & Gas poszukuje i wydobywa ropę oraz gaz w krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce, a Kulczyk Oil Ventures ma udziały w koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Brunei, Mauretanii i Syrii. Pytanie, czy zainteresowanie Jana Kulczyka gdańskim Lotosem nie ma związku z zapowiedzianą na ten rok ofertą publiczną KOV na giełdzie w Warszawie

http://www.rp.pl/artykul/430044_Transakcja_warta_miliard_zlotych.html

KULCZYK W 2006 wchodził w układ z TAMOIL

„Puls Biznesu” pisze, że inwestorzy rywalizują o zakup libijskiego koncernu naftowego Tamoil. Według nieoficjalnych informacji, szala przechyla się ostatnio na stronę Jana Kulczyka.

Przedstawiciele Kulczyk Holding potwierdzają, że firma jest w grze, ale odmawiają komentarzy, dotyczących szans na wygranie przetargu, wartego 3 miliardy dolarów. Jednak dobrze poinformowane osoby twierdzą, że Kulczyk intensywnie zabiega między innymi o poparcie libijskich władz i jest poważnie brany pod uwagę jako inwestor Tamoilu.Zdaniem byłego prezesa Nafty Polskiej, Adama Sęka, ewentualny sukces Kulczyka będzie zależał od umiejętnie skonstruowanego konsorcjum. Najlepiej, gdyby jego partnerem została silna miejscowa firma. „Inaczej będzie bardzo trudno rywalizować z agresywnym kapitałem amerykańskim. Gra na pewno jest warta świeczki. Także Polska mogłaby na tym skorzystać, gdyby okazało się, że opłaca się wysyłać stamtąd ropę do naszego kraju” – uważa Adam Sęk

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kulczyk;coraz;blizej;libijskiej;ropy,163,0,207011.html

KOMENTARZ

Holding Kulczyka to wytrawni gracze na rynku kapitałowym, brak komentarzy tylko powierzchowne analizy sa moim zdaniem dobrą prognoza dla tej inwestycji w Lotosie.

Pozycja TAMOIL i rodzina Muamara Kadafiego w zarządzie to gwarancja pewnej transakcji kapitałowej.

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s%d blogerów lubi to: