Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Muzeum o NRD DDR Niemcy zadziwiajace
Luty 3, 2010, 3:17 pm
Filed under: podróże | Tagi: , , , , ,

Pod dobrym adresem na Sprewa jest DDR Museum przy ulicy Karl-Liebknecht-Str. 1

DDR Muzeum zdjecie noca - wejscie

DDR Muzeum zdjecie noca - wejscie

Zdejcie autora bez uiszczenia oplaty € 2 EUR

Kejow jako uciekajacy przez granice DDR zolnierz NAL DDR

Muzeum NRD zostało założone przez Petera Kenzelmanna, który pełni obecnie funkcję jego dyrektora. Zauważył one, że w stolicy Niemiec nie ma podobnego obiektu przedstawiającego czasy NRD-owskie, chociaż podobne funkcjonują w mniejszych miasteczkach, a nawet w Holandii i w USA. Zostało ono utworzone z pieniędzy własnych i pożyczonych. Kenzelmann zebrał ok. 10 tys. eksponatów w tym prezerwatywy i projektor filmowy używany przez biuro Rady Państwa. Nie mogło zabraknąć najważniejszego symbolu NRD – trabanta – samochodu niezwykle cenionego przez ówczesnych obywateli. W stałej ekspozycji znajduje się ok. 600 przedmiotów używanych na co dzień w tym ówczesna prasa, gadżety związane z zespołami muzycznymi czy amatorami kąpieli nago.

Odwiedzający muzeum turyści mogą zapoznać się również z informacjami, że dla Stasi (służby bezpieczeństwa NRD) na etacie pracowało 93 tyś. osób, a kolejne 173 tyś. nawiązało nieoficjalnie „współpracę”. W latch istnienia NRD (1950-1989) ok. 250 tyś. osób skazano za przestępstwa polityczne, podczas gdy całe Niemcy Wschodnie liczyły 17 mln obywateli.

http://www.tur-info.pl/p/ak_id,13301,,muzeum_nrd,w_berlinie,berlin,do_berlina,niemcy,w_niemczech,nrd,niemcy_wschodnie.html

INNE KLIMATY O NRD – DDR

Prawie co trzeci uczeń we wschodnioniemieckiej szkole nie wie, kto zbudował mur berliński; wielu twierdzi, że w NRD były wysokie emerytury i bardziej czyste środowisko, co jest bzdurą. Nie wiedzą zaś, jak fatalna była sytuacja gospodarcza, albo że nie było wolności słowa – dodał.

Zdaniem Schroedera oprócz nauczania w szkołach także odwiedzanie przez uczniów miejsc pamięci i budowa pomników upamiętniających ofiary reżimu w NRD pomogłyby zwalczyć „pozytywny obraz socjalizmu” wśród młodych ludzi.

O niemieckiej „ostalgii” świadczy nie tylko duże (ok. 14-15 procentowe) poparcie dla postkomunistycznej Lewicy, ale i sentymentalne nawiązania do rzeczywistości dawnego wschodnioniemieckiego państwa.

W Berlinie działają np. Muzeum Dnia Codziennego NRD czy hotel o nazwie „Ostel”, którego wnętrze stylizowane jest na wschodnioniemieckie mieszkanie. W pobliżu dawnej kwatery Stasi otwarto niedawno restaurację nawiązującą stylistyką do dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwa w NRD. – Wielu ludzi na wschodzie Niemiec nie ma szacunku dla uczuć ofiar dawnego reżimu – skomentował te pomysły profesor Schroeder.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,5697574,Niemieccy_chadecy_chca_walczyc_z_tesknota_za_NRD.html

Byl widzial i sie zadzwil

Kejow

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: