Jaronwoj Blog Warszawa Polska


Ławrow o rakietach Patriot w Polsce
Styczeń 29, 2010, 8:07 am
Filed under: polityka | Tagi: , , , , , , ,

Ławrow o rakietach Patriot w Polsce

 

Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow wypowiedział się na dwa tematy, dotyczące stosunków rosyjsko-polskich. Powiedział między innymi: „Rozmieszczenie amerykańskich rakiet przeciwpowietrznych „Patriot” w Polsce to kwestia dwustronnej współpracy dwóch sojuszników w NATO. Nie wiadomo, po co stwarzać wrażenie, że Warszawa umacnia się przeciw Moskwie. Jesteśmy zainteresowani rozwijaniem stosunków z Polską i NATO w oparciu o zaufanie i wzajemne poszanowanie interesów… i liczymy na otrzymanie wyjaśnień, a potem będziemy analizować sytuację.
 

Russia Voice http://ruvr.ru/main.php?lng=pol&q=9726&cid=53&p=25.01.2010&pn=1

INNE STRONY OCENY

W piątek Siergiej Ławrow powiedział, że nie rozumie, dlaczego Polska chce zrobić coś, co stwarza wrażenie zbrojenia się przeciwko Rosji. Tymczasem jeszcze w ubiegłym roku minister Ławrow mówił, że Rosję nie niepokoją rakiety „Patriot”, lecz kwestia amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

„Kommiersant” pisze, że sama Rosja wzmacnia swoje wojska w sąsiadującym z naszym krajem obwodem kaliningradzkim. W ubiegłym roku dowódca Floty Bałtyckiej wiceadmirał Wiktor Mardusin zapowiedział zwiększenie stanu osobowego podległych mu jednostek o 3,5 tysiąca żołnierzy. We Flocie Bałtyckiej mają też pojawić się nowoczesne samoloty.

Gazeta informuje, że Rosja jeszcze w latach 90-tych zainstalowała w obwodzie kaliningardzkim kilka kompleksów rakiet S-300, które są odpowiednikiem amerykańskich „Patriotów”. Przy tym dwa kompleksy zostały ulokowane bezpośrednio przy polskiej garnicy. „Kommiersant” zwraca też uwagę, że polskie władze nie zadawały wtedy pytania, dlaczego Rosja umacnia swoje wojska w tym rejonie. Dopiero duże ubiegłoroczne manewry „Zachód 2009”, które Rosja przeprowadziła w rejonie Kaliningradu, wywołały rekcję Warszawy.

PSZ/IAR http://www.psz.pl/tekst-27039/Lawrow-zmienia-zdanie-w-sprawie-rakiet-Patriot

Rózne oceny z zagranicy

„Sueddeutsche Zeitung” ocenia, że ta krótka medialna wymiana ciosów po raz kolejny pokazuje, że oba kraje nerwowo reagują na siebie. Warszawa nie jest tu odosobniona – czytamy w komentarzu. – Po zeszłorocznej wojnie rosyjsko-gruzińskiej we wszystkich krajach dawnego bloku wschodniego znacznie wzrosła nieufność wobec Moskwy.
 

W odpowiedzi na rozmieszczenie w Polsce amerykańskich baterii obrony powietrznej Patriot Rosja może ulokować w obwodzie kaliningradzkim rakiety taktyczne Iskander – informuje w czwartek dziennik „Wiedomosti”.

„Komsomolskaja Prawda” ocenia w piątek, że „pojawienie się baterii rakiet Patriot w polskiej armii nie wywoła paniki w rosyjskim Sztabie Generalnym”. Prokremlowski tabloid komentuje w ten sposób czwartkową zapowiedź polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego po rozmowach z sekretarz stanu USA Hillary Clinton w Waszyngtonie, że rakiety Patriot trafią do Polski niezależnie odlosów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Zdaniem gazety, „rosyjscy wojskowi dobrze znająmożliwości patriotów, które miały duże trudności nawet zzestrzeliwaniem starych irackich rakiet Scud”.
 

PODSUMOWANIE

Ruch polityczny i strategiczny Polski nie spotkał maksymalnego odporu strony rosyjskiej.  Sukces polskiem myśli stratecznej w obronie kraju , jest dostrzegalny. Polska w wspólpracy z USA realizuje kolejny punkt w zamian za rezygnację z Tarczy

Reklamy

Dodaj komentarz so far
Dodaj komentarzSkomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s%d blogerów lubi to: